SSD Türü Farkları Nedir?

BoraRz

Hectopat
Daha fazla  
Esenlikler. Malumunuz indirimler geldi laptopuma bir SSD almak istiyorum. Hard diskim var 1 TB fakat aklıma bir soru takıldı.
Şimdi hard diske bir şey olmadan SSD'yi takıp oyunlarda hızlanması için kullanabiliyoruz değil mi?

Sanırım 2 farklı SSD türü var. Bunların farkları nedir? İlk SSD 120 GB JAMES DONKEY JD120 2.5" 560-440 MB/s SSD Disk, ikinci SSD ise Samsung 980 MZ-V8V250BW 250GB 2900/1300MB/s NVMe M.2 SSD Disk - incehesap.com. İkisinin arasındaki fark nedir ve James Donkey olan benim normal bildiğim SSD fakat diğer türde de var. Farkları nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.

m.2 ssd'ler direk olarak anakarta montajlanır ve SATA SSD'lere göre daha hızlıdır, fakat her anakart desteklemez.

laptopta 2 farklı disk bölmesi var ise ikisini aynı anda kullanabilirsiniz, ancak tek disk var ise, harddiski çıkartıp yerine ssd'yi montajlayıp diğer harddiski harici olarak kullanabilirsiniz.

Ek olarak, JAMES DONKEY Sata SSD almayın.

Aynı fiyata bu daha iyi bir ürün;
Patriot Burst 120GB

Farkları hızları olmasıdır. Mesela normal SSD daha yavaş açarken NVMe SSD daha hızlı açar. Bununla birlikte ısınma, farklılıkları falanda olur.

Esenlikler. Malumunuz indirimler geldi laptopuma bir SSD almak istiyorum. Hard diskim var 1 TB fakat aklıma bir soru takıldı.
Şimdi hard diske bir şey olmadan SSD'yi takıp oyunlarda hızlanması için kullanabiliyoruz değil mi?

Sanırım 2 farklı SSD türü var. Bunların farkları nedir? İlk SSD 120 GB JAMES DONKEY JD120 2.5" 560-440 MB/s SSD Disk, ikinci SSD ise Samsung 980 MZ-V8V250BW 250GB 2900/1300MB/s NVMe M.2 SSD Disk - incehesap.com. İkisinin arasındaki fark nedir ve James Donkey olan benim normal bildiğim SSD fakat diğer türde de var. Farkları nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.
M.2 ve SATA form olmak üzere iki farklı türe ayrılır SSD diskler. Bir de NVMe SSD'ler var ancak onlar da form olarak M.2 slotuna takılırlar. İkisinin içerisinde Samsung daha iyidir, hem kaliteli bellek çipleri ile, hem de PCI hattının sunduğu yüksek bant genişliği aracılığı ile çok yüksek hızlar elde edebilirsiniz. Ancak kullandığınız anakartta da M.2 PCI-e bağlantı slotu da olmalıdır. Diğeri standart SATA bağlantısı ile kullanılır ve SATA III bağlantı standardından maksimum 600 MB/s hızlara ulaşır. Ancak JD marka SSD önermiyorum. M.2 slotunuz varsa Samsung almanız çok daha iyi olacaktır.

M.2 olanı alın. Hem hız olarak üstün hem de SATA portlunun kronik sorunu var.

SATA maksimum 550 MB(~) gibi hızları desteklerken ; M.2, 4000MB/s gibi hızlara erişebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı