SSD ve İşlemci soğutucu polemiği

Oktay1475

Hectopat
Daha fazla  
Forumda sürekli görüyorum. Topladığınız sistemlere SSD ve (OC yapılmayacağını varsayarak) İşlemci soğutucu koyuyorsunuz. Bence SSD Bayram harçlıklarıyla alınacak birşeydir. İçeriden kısıp ssdye para vermek gereksizdir. Ekran kartımı 390X almak varken neden ssd koyup 390 alayım ki? Ve ya neden Boş yere işlemci soğutucuya sırf "SIVI SOĞUTMA" diye 150+ tl bayınayım? 6600 ise 6700 yaparım işlemcimi. He daha az ısınsın diyorsakta 60 tlye Xıgmatek soğutucu mevcut. Ve gayet iyi. Nedir bu soğutma sistemine OC yapılmayacak olsada 250 tlye çıkan meblalar ödemek? Ve ya neden herkes i5 işlemcisine z170 gibi anakartlar koyuyor? B150 / H170 gibi anakartlar yetmiyormu i5'e? Bence çoğu arkadaşımız bu denklemi kuramıyor. Benim düşüncem böyledir; dikkatimi çekti söylemek istedim. İyi forumlar.

Performans için alıyoruz herhalde bir bildiğimiz var ve anakart konusuna gelirsek ileriyi düşünmek en iyisidir bende öyle yaptım bilgisayar aldığım zaman İ5 4590 ile Z97-P tercih ettim ben aldığımda Skylake yoktu maalesef.

SSD konusunda kesinlikle haklısınız her ne kadar performansı direkt etkilese de HDD ile birkaç ay idare edip daha sonradan SSD eklenmesi, ekran kartımızı bir tık yukarıya çekmemize olanak sağlayabilir.

Performans için alıyoruz herhalde bir bildiğimiz var ve anakart konusuna gelirsek ileriyi düşünmek en iyisidir bende öyle yaptım bilgisayar aldığım zaman İ5 4590 ile Z97-P tercih ettim ben aldığımda Skylake yoktu maalesef.
Doğrudur. Fakat bilirsiniz ki SSD'nin FPS'ye hiç bir katkısı yok. Performans dediğiniz nedir? Yükleme ekranlarımı? 1-2 saniye, taş patlasa 5 saniye fazla beklememek için en az 150 tl vermek... ayrıca ssd'ye oyun kurmakta lükstür. Zaten az bir alanı var, 250 gb modeller dahi 300 tl'ye çıkabiliyorken 60 gb'lik oyun kurmak... Yine gereksiz. Bilgisayarım hızlı açılsın diyorsan orda haklısın gereksiz demedim zaten. Fakat sonradan alınması daha iyi olacaktır dedim. Ayrıca B150 ve ya H170 gibi Anakartlarda ileriye dönük sistemler için ideal.

Anakartların Z önermemizin nedeni bunuda bütçe varsa öneriyoruz zaten ileride K ibareli işlemciler alındığında anakartı değiştirmek zorunda kalacak kullanıcı OC yapmak için. Buda ayrı bir masraf. SSD konusuna katılıyorum. Gerçekten OC yapmayanlar için stok soğutucu bile yeterli ama sessiz ve daha serin bir çalışma için bazıları öneriyor. Onuda ileriye dönük düşünürseniz kullanıcıların çoğu şöyle düşünüyor. Bir kere alırım bir daha uğraşmıyım diye genelde böyle ama dediğiniz gibi saçma yorumlar yapanlarda oluyor arada.

İşlemci ve ekran kartına abanıp diğer bileşenleri zayıf tutmak düşüncede güzel fakat uygulamada olsun uzun süreli kullanımda olsun aynı zamanda risklidir de. İşlemciyi arttırdın soğutucuyu düşürdün peki bu sistem zaman içerisinde yıpranacak düşük bütçeli kasayla birlikte tozlanacak bu yüzden sık sık BSOD almaya başladığında işte o zaman diyceksin keşke anakartın, kasanın ve soğutucunun daha iyisini alsaymışım diye.

SSD Günümüz üst oyun sistemlerinde şart haline gelmiş bir ekipmandır, Şöyle söyleyeyim Eskiden oyunlar lodaing screen temeline dayanırdı her bölüm load olurdu sonra oynardık fakat günümüz konsol portları dar bir alannı yükleyip geri kalanı oynarken yükleme prensibinde çalışıyor.

Fakat arkadaşlar söyle bir gerçek varki BF4 oyununun Ps4 texture boyukları 1080p ikenPc versiyonunda 4K olmuştur ve bu boyutu 4 kat arttırmıştır. Zaten BlueRay dediğimiz organizma 60 70 mb/s okumalara sahiptir. Harddiskle aşşağı yukarı aynıyken bu durumda olan loading ekranları ve oynanabilirlik sizce boyut 4 kata çıkınca ne olur oyunun içinde ağır kasılmalarla yüzleşiriz. Oyunu ne çözünürlükte oynadığınız günümüz oyunlarında yüklenme süresine pek etki etmez çünkü bilgisayar 4K textureyi alır ve 1080p kalitede işler fakat giren gene 4k yani yüklenme süresi aynı. Open World oyunların geleceği için SSD şarttır diyebiliriz yani.

Eğer Windows hızlı açılsın diyorsanız SSHD ler var. Bir kısmı SSD hızında çalışıyor bir kısmı ise harddisk hızında çalışıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı