SSD ve İşlemci soğutucu polemiği

Eğer Windows hızlı açılsın diyorsanız SSHD ler var. Bir kısmı SSD hızında çalışıyor bir kısmı ise harddisk hızında çalışıyor.
SSHDD' lerin normal HDD' lerden hiçbir farkı yoktur. SSD kısmı önbellektir ama gene disk mekanik olduğu için hiçbir artısı yoktur. Diğer disklerle okuma/yazma hızlarıda aynıdır.

SSHDD' lerin normal HDD' lerden hiçbir farkı yoktur. SSD kısmı önbellektir ama gene disk mekanik olduğu için hiçbir artısı yoktur. Diğer disklerle okuma/yazma hızlarıda aynıdır.

Aynı da aynı olmasına SSD kısımları hızlı oluyor. Zaten Windows için yeterli bir SSD alanları oluyor. Örneğin 8 GB kısmı SSD hızındaysa 1 TB kısmı gene mekanik disk hızında. Dediğiniz doğru, disk kısımlarının hız konusunda hiç farkı yok. Ancak SSD kısımları SSD ile aynı hızda oluyor.

Normal mekanik disk yetmiyor ancak SSD alacak param yok derseniz WD Black serisine göz atmak gerek. Normal mekanik disklerden daha hızlılar ve daha ucuza denk geliyorlar.

Ben anakartımı düşük modelleri olmadığı için tercih ettim. İstemeden de olsa geleceğe yatırım yapmış olduk. O konuda katılıyorum.
SSD konusunda kesinlikle katılmıyorum. Hatta bence HDD sonra alınabilir önceden SSD alıp Windows vs. kurmak gerekli.
İşlemci konusunda da %100 haklısınız. Stok fanın performansı da hiç fena değil. Stress testlerinde 72℃'yi geçmiyor mesela benimki, Hatta buyrun Shadow of Mordor'daki durum.
NOT: Kasada ekstra fanlar var.

Screenshot_2016-02-25-00-10-53_1.jpg

*Ben sana katılmıyorum kardeşim. Çünkü Dengeli Sistem diye bir şey var.
*İşlemci ve ekran kartına yüklenip, diğer bileşenlerden kısmak hiç iyi olmaz.
*Pc ne kadar soğuk kalırsa okadar uzun ömürlü olur. Ondan dolayı sıvı soğutma gereksiz değil.
*Z170 anakartlarıda boşuna almıyoruz. o/c veya sli-crossfire yapmasan bile malzeme kalitesi çok çok daha iyi.
*Ssd'de şart, olmassa olmaz. Hddye göre çok yüksek hızlı. Zaten ssd de yanına öneriliyor, illa diğer bileşenlerden kısıp alınacak diye bir şey yok.
*Kısaca bütçe neyse ona göre öneriliyor. Mesela 1500 tl bütçeye kimse ssd yada sıvı soğutma önermez.

*Ben sana katılmıyorum kardeşim. Çünkü Dengeli Sistem diye bir şey var.
*İşlemci ve ekran kartına yüklenip, diğer bileşenlerden kısmak hiç iyi olmaz.
*Pc ne kadar soğuk kalırsa okadar uzun ömürlü olur. Ondan dolayı sıvı soğutma gereksiz değil.
*Z170 anakartlarıda boşuna almıyoruz. o/c veya sli-crossfire yapmasan bile malzeme kalitesi çok çok daha iyi.
*Ssd'de şart, olmassa olmaz. Hddye göre çok yüksek hızlı. Zaten ssd de yanına öneriliyor, illa diğer bileşenlerden kısıp alınacak diye bir şey yok.
*Kısaca bütçe neyse ona göre öneriliyor. Mesela 1500 tl bütçeye kimse ssd yada sıvı soğutma önermez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bir daha düşün. Ben soğutucu almasınlar demiyorum. 60-70 tlye iyi hava soğutmalar mevcut. Fakat 2500 tlye ve ya 300 tlye 200 tl'lik sıvı soğutma koymanın neresinde mantık? Z170 koymayın demiyorum ama 4460 ve ya 6400 gibi işlemcilere üst düzey kalıyor. B150 H170 gibi anakartlar plastik mi? SSD şart değil. SSD lükstür. SSD olmadan bilgisayar açılmıyorsa, o'dur ŞART. Benim 3500 tl bütçem var. ssd almak için fiyatı düşürmem gerek ve parçalardan kısmam gerek değil mi? evet. Öyleyse diğer bileşenlerden kısıp alınacak diye birşey var.

SSD için verdiğin örnekte aynı şeyi ekran kartı içinde düşünebiliriz biliyorsun ki intel işlemcilerin ve APU işlemcilerin içerisinde dahili ekran kartı bulunmakta ve ekran kartı olmadan bilgisayar açılmakta. O zaman ekran kartı içinde lüks diyebilirmiyiz.

SSD için verdiğin örnekte aynı şeyi ekran kartı içinde düşünebiliriz biliyorsun ki intel işlemcilerin ve APU işlemcilerin içerisinde dahili ekran kartı bulunmakta ve ekran kartı olmadan bilgisayar açılmakta. O zaman ekran kartı içinde lüks diyebilirmiyiz.
SSD olmadan oyun oynanmıyorsa, Ekran kartı için lüks diyebiliriz evet. Söylediğin şeyin benim anlatmak istediğimle örtüşmediğini sende biliyorsun.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı