SSD'im bozuldu mu?

Yener Mesut

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Bundan 4 ay önce bilgisayarda video izlerken birden bilgisayar kapandı. Tekrar açtığımda ise windows değil BIOS açılıyordu. Bilgisayarcıya götürdüm. Bana format atarken bilgisayarın SSD'yi görmediğini ve bu yüzden Windows'u HDD'ye kurduğunu, SSD'nin bozulduğunu ve garantiye vermem gerektiğini söyledi. Karantina olayları yüzünden garantiye gönderemedim ve yaklaşık 2 hafta gibi bir süresi var garantinin bitmesinin. Hafta içi aldığım yere götürme şansım yok. Anca hafta sonu olurdu fakat virüs yüzünden hafta sonu da götüremiyorum. Eğer önümüzdeki hafta da yasak olursa bitecek zaten garantisi. Neyse benim sorum şu:
Ben SSD'nin bozulduğunu nasıl anlarım? Herhangi bir program falan var mı? Şu an bilgisayar kısmında C ve D olmak üzere sadece HDD'nin bölümleri gözüküyor bu arada.

Arkadaşlar selam. Bundan 4 ay önce bilgisayarda video izlerken birden bilgisayar kapandı. Tekrar açtığımda ise Windows değil BIOS açılıyordu. Bilgisayarcıya götürdüm. Bana format atarken bilgisayarın SSD'yi görmediğini ve bu yüzden Windows'u HDD'ye kurduğunu, SSD'nin bozulduğunu ve garantiye vermem gerektiğini söyledi. Karantina olayları yüzünden garantiye gönderemedim ve yaklaşık 2 hafta gibi bir süresi var garantinin bitmesinin. Hafta içi aldığım yere götürme şansım yok. Anca hafta sonu olurdu fakat virüs yüzünden hafta sonu da götüremiyorum. Eğer önümüzdeki hafta da yasak olursa bitecek zaten garantisi. Neyse benim sorum şu:
Ben SSD'nin bozulduğunu nasıl anlarım? Herhangi bir program falan var mı? Şu an bilgisayar kısmında C ve D olmak üzere sadece HDD'nin bölümleri gözüküyor bu arada.

Bunu anlamak çok kolaydır, birkaç yol:

1- Başlat menüsüne "Sabit Disk Bölümlerini Oluştur ve Biçimlendir" yazın. Orada SSD gözüküyorsa sağlamdır.
2- İnternetten AIDA64 veya CPU-Z gibi programlar ile öğrenebilirsiniz.

1- Başlat menüsüne "Sabit Disk Bölümlerini Oluştur ve Biçimlendir" yazın. Orada SSD gözüküyorsa sağlamdır.
İlk adımı yaptım. Sadece disk 0 yazmakta. Bozuldu demek herhalde.

Böyle çıktı hocam ne yapmam gerek?
Ve başlata devmgmt.msc yazıp disk sürücülerini açtığımda 2 tane aygıt gözüküyor. İkisininde özellikler kısmında bu aygıt düzgün çalışıyor yazıyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    43,3 KB · Görüntüleme: 202
Son düzenleme:
Ssd sağlam disk oluşturman lazım bu şekilde.
  1. Bilgisayar Yönetimi’ni açmak için Başlangıç düğmesini seçin. Ardından Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar seçeneğini seçerek Bilgisayar Yönetimi öğesine çift tıklayın.
  2. Sol bölmede Depolama altında Disk Yönetimi öğesini seçin.
  3. Sabit diskinizdeki ayrılmamış bir bölgeye sağ tıklayın ve ardından Yeni Basit Birim seçeneğini seçin.
  4. Yeni Basit Birim Sihirbazı bölümünde İleri seçeneğini seçin.
  5. Oluşturmak istediğinizi birimin boyutunu megabayt (MB) cinsinden girin veya maksimum varsayılan boyutu kabul edin ve ardından İleri seçeneğini seçin.
  6. Varsayılan sürücü harfini kabul edin veya bölümü tanımlamak için farklı bir sürücü harfi seçip İleri seçeneğini seçin.
  7. Bölümü Biçimlendiriletişim kutusunda aşağıdakilerden birini yapın:
    • Birimi şu anda biçimlendirmek istemiyorsanız, Bu birimi biçimlendirme ve ardından da İleri seçeneklerini seçin.
    • Birimi varsayılan ayarlarla biçimlendirmek için İleri seçeneğini seçin.
  8. Seçimlerinizi inceleyip Son öğesini seçin.

Ssd sağlam disk oluşturman lazım bu şekilde.
  1. Bilgisayar Yönetimi’ni açmak için Başlangıç düğmesini seçin. Ardından Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar seçeneğini seçerek Bilgisayar Yönetimi öğesine çift tıklayın.
  2. Sol bölmede Depolama altında Disk Yönetimi öğesini seçin.
  3. Sabit diskinizdeki ayrılmamış bir bölgeye sağ tıklayın ve ardından Yeni Basit Birim seçeneğini seçin.
  4. Yeni Basit Birim Sihirbazı bölümünde İleri seçeneğini seçin.
  5. Oluşturmak istediğinizi birimin boyutunu megabayt (MB) cinsinden girin veya maksimum varsayılan boyutu kabul edin ve ardından İleri seçeneğini seçin.
  6. Varsayılan sürücü harfini kabul edin veya bölümü tanımlamak için farklı bir sürücü harfi seçip İleri seçeneğini seçin.
  7. Bölümü Biçimlendiriletişim kutusunda aşağıdakilerden birini yapın:
    • Birimi şu anda biçimlendirmek istemiyorsanız, Bu birimi biçimlendirme ve ardından da İleri seçeneklerini seçin.
    • Birimi varsayılan ayarlarla biçimlendirmek için İleri seçeneğini seçin.
  8. Seçimlerinizi inceleyip Son öğesini seçin.
Hocam cevabınız için teşekkürler fakat Yeni Basit Birim seçeneğini seçemiyorum. Diski başlata basabiliyorum. Basınca da önce bir ekran çıkıyor tamam diyorum. Sonra hata verip " Var olmayan bir aygıt seçildi" diyor ve bir şey olmuyor.

Disk sistemde görünüyor ama harf atamak lazım nette araştırma yap bir de belki başka çareleri vardır videoları izle tek tek bütün adımları yap olmadı SSD'nin firmasına ulaş onlardan teknik destek alırsın ya da servise gönderirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı