SSD'lerde DRAM olmaması büyük bir dezavantaj mı?

Bütçe
Maximum 1300 TL

watchdogs123p

Kilopat
Yer
İstanbul
Fiyat/performans ürünü 1TB M.2 SSD almak istiyorum. Verebileceğim maksimum 1300 TL. Bu SSD'lerde DRAM olayını anlamadım. Technopat'ın videosunda dosya aktarım sonuna doğru hız düşüyordu. DRAM olmaması oyunlarda FPS, akıcılık, açılış hızı gibi şeyleri etkiler mi? DRAM, SSD'de olmazsa olmaz bir şey mi? Bir SSD'de DRAM olup olmadığını nereden anlarım? Bilenler cevap yazarsa sevinirim. Aşağıdaki iki SSD'den birini almayı düşünüyorum. Alternatif önerilere açığım.

Ben de diyorum ki her SSD'de yok. Çünkü ben dedim.

Doğrudur o araştırmadan alınmaz dram siz.

Katılıyorum ama SSD'ler PC'nin RAM'ini kullanır bilgisi yanlış öyle bir şey olmaz.
PC'nin RAM'i ile dram farklı şeyler.:)

Asıl senin dedği.

Dram olmaması oyunlarda performans düşüşlerine neden olmaz. Yüksek boyutlu kopyalama işlemlerinde hız düşer sadece. Oyun için düşünüyorsanız alın geçin, dram var veya yok önemli değil oyun için.

Ben bazen 2 GB gibi dosya kopyalıyorum bazen sorun teşkil etmez değil mi?

Dram olmaması oyunlarda performans düşüşlerine neden olmaz. Yüksek boyutlu kopyalama işlemlerinde hız düşer sadece. Oyun için düşünüyorsanız alın geçin, dram var veya yok önemli değil oyun için.

Ayrıca FIFA 2022 GTA yüklememe sakınca yaratmaz değil mi Steam'den.

Olabilir, eğer kaygınızı giderecekse Seagate FireCuda 510 ile aynı PCB'ye sahip olduğunu söylesem yeterli olur sanırım. İçinde Toshiba, Micron gibi markaların dram ve NAND yongaları bulunuyor. Sağlamlık konusunda içiniz rahat olsun yani. Forumda da bu SSD'yi kullanan kişiler var.

Bir şey soracaktım SSD Samsung 980 model de yüksek boyutları kopyalayınca sorun çıkıyor diye.
Duymuştum. Ben sadece GTA 5 FIFA 2022 gibi oyunları Steam'den kuracağım onda sorun çıkarmaz değil mi?

Son düzenleme:
Arkadaşlar bir konuya kesin açıklık getirebilir miyiz? İşletim sistemi kurulmayacak, sadece oyun oynamak için bir SSD’de DRAM olmasına gerek var mı?

Arkadaşlar bir konuya kesin açıklık getirebilir miyiz? İşletim sistemi kurulmayacak, sadece oyun oynamak için bir SSD’de DRAM olmasına gerek var mı?

Bu SSD ucuz ama DRAM yok. 2. SSD almam lazım bilgisayarımda oyun için alan yok. Sorumun cevabı bu SSD’yi alıp almamamı kesinleştirecek.

DRAM olmaması işletim sistemi kurulacak sistemler için kötü. Crucial P5 Technopat'ın ölüm testi yaptığı ve hala devam eden DRAM barındıran çok dayanıklı bir model.

Hocam konuyu şimdi okudum ama ne sorun olur söyleyebilir misiniz?

Geri
Yukarı