SSD'li bilgisayar geç açılıyor

jaguarcs

Centipat
Samsung 860 Evo 250GB SSD'li bilgisayarım geç açılıyor bazen uçuk rakamlara ulaşıyordu. Bu bağlamda öncelikle virüs taraması yaptırdım, temizledim. Daha sonra Chipset Driver, ekran kartı driver ve BIOS'u güncelledim. Bazı ufak tefek ayarlar daha yaptım ama yine 10 saniye altını bırakın 30 saniye altına bile inemedim. Bu gün bilgisayara takılı USB ve 2+1 hoparlörün ses girişini çıkarıp bilgisayarı açtım ve 11.1 saniye olarak görev yöneticisinde yazmakta, belli ki USB girişleri ya da ses girişi güncel değil. Bunları güncellemek çözüm olur mu? Nereden güncellemeliyim? Başka dikkat etmem gereken ne var?

Son düzenleme:
USB aygıtları bazen gecikmelere sebep oluyor. Fakat bunun çokta driver ile alakası yok. UEFI kurulum yapmadınız mı? Yapmadıysanız şayet temiz kurulum yapın UEFI olarak. Ayrıca başka konularda da söyledim yine söyleyeyim. Ekran kartı drvier ve ses driver haricinde bir şey yüklemeye gerek yok. Windows hepsini sağlıklı şekilde tanıyor. Çoğu zaman ses driver de gerek yok. Çünkü Windows ses efekti ayarlar bölümündekilerin hepsi genelde ses driverinin içinde mevcut. Yani neredeyse birebir aynılar.
Tüm USB aygıtlarınızı çıkartın ve açılış süresini ölçün. Sonrasında tek tek takarak her seferinde açılış denemesi yapın. Hangi aygıt geçikmeye sebep oluyor bakın.

UEFI olarak kurulum yaptın mı?
Evet.
USB aygıtları bazen gecikmelere sebep oluyor. Fakat bunun çokta driver ile alakası yok. UEFI kurulum yapmadınız mı? Yapmadıysanız şayet temiz kurulum yapın UEFI olarak. Ayrıca başka konularda da söyledim yine söyleyeyim. Ekran kartı drvier ve ses driver haricinde bir şey yüklemeye gerek yok. Windows hepsini sağlıklı şekilde tanıyor. Çoğu zaman ses driver de gerek yok. Çünkü Windows ses efekti ayarlar bölümündekilerin hepsi genelde ses driverinin içinde mevcut. Yani neredeyse birebir aynılar.
Tüm USB aygıtlarınızı çıkartın ve açılış süresini ölçün. Sonrasında tek tek takarak her seferinde açılış denemesi yapın. Hangi aygıt geçikmeye sebep oluyor bakın.
Deneyeceğim cevap için teşekkürler
Başlangıçta çok uygulama açılıyordur.
Hayır tek uygulama var onun da etkisi düşük.

Bilgisayarın özellikleri nedir? Hız testi yaptın mı SSD'de? Her anakart hızlı açılmıyor maalesef 8 yıllık SSDli tabletim 3 saniyede açılıyor NVMe takılı Z270 10 saniyede.

Bilgisayarın özellikleri nedir? Hız testi yaptın mı SSD'de? Her anakart hızlı açılmıyor maalesef 8 yıllık SSDli tabletim 3 saniyede açılıyor NVMe takılı Z270 10 saniyede.

R5 2600-MSI B450M PRO M.2 v2-Sapphire RX570-Corsair Vengeance LPX 2x8GB
İlk kurulumdan sonra hız testi yapmıştım vaadettiği değerlerde çıkmıştı SSD

Geri
Yukarı