SSD'li Sistemin Geç Açılması

erharis

Decapat
Arkadaşlar merhaba,
Bilgisayarım toplama ve toplarken video kurgu montaj için toplamaya özen gösterdim.
1. Sorunum:
SSD mevcut bilgisayarımda ve sistem SSD'ye kurulu olduğu halde 1 dakikaya yakın bir sürede açılıyor, bu normal mi? Değilse ne yapabilirim?
2. Sorunum:
After Effects kullanırken program çok kasıyor, oysa ki ben bu tür programları kasmaması için toplamaya özen göstermiştim ya da öyle sanmışım bilmiyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Bilgisayarımın özelliklerini aşağıda belirteceğim. Bilgisayarım gerçekten performansının tamamını kullanıyor mu bundan emin değilim. yardımcı olursanız sevinirim.
  • GeForce GTX 1050Ti Ekran kartı
  • 16 GB RAM
  • 120 GB SSD
  • Intel i5 7700k 3.80GHz
  • Windows 10 64bit

After Effects gibi bir programın kasmaması mümkün değil. Ben Element 3D ile çalışırken bile saçma sapan yanıt vermeyip kapanıyor.

Eğer sistemde HDD varsa, ve HDD bağlıyken Windows'u kurduysanız sorun bundan kaynaklanıyor. BIOS'a girip boot seçeneklerinin fotoğrafını atabilir misiniz?

Anladığım kadarıyla SSD Sata 3.0,
Benzer olarak değil de tamamen aynı diyebilirim. Aynı sorunu yaşamıştım, HDD performansı etkileyebiliyor zaman zaman, HDD’i/leri çıkartarak sadece SSD takılı bir şekilde sistemi 2-3 kez boot edip sonucu bizimle paylaşır mısınız?

Bunun bir kanıtı var mı bilmiyorum, araştırmadım da ama bilgisayarda HDD takılı değilken daha hızlı açılıyor bilgisayar. Belki de diski başlatma vb. işleri SSD üstünde olduğu için olabilir bilemiyorum ama sadece SSD takılıyken bilgisayar daha hızlı açılıp, daha hızlı işlem yapıyor.

Ortada bir problem yok ama anlaşılabilecek kadar bir işlem yavaşlaması oluyor arada ya da bilgisayar açılırken daha yavaş açılma gibi. HDD'yi çıkardığında ortadan kalkıyor. Disk başlatma gibi etkenler SSD üstünde olduğu için olabilir. Ayrıca SSD'ye kurulu Windows, iki tane disk çalıştırdığı içinde olabilir.

Başlangıç programlarından birisi veya bir kaçı HDD içine kurulu ise de bunun olması mantıklı, hem ek depolamaya hem hıza sahip olmak istiyorsan tabi ki M2 SSD kullanmalısın ama şuan bunun için aklıma gelen tek kalıcı çözüm bu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı