SSD'li sistemin geç açılması

Arkadaş Boot süreci uzun sürüyor demiş siz Windows başlangıcındaki programları kapat diyorsunuz! Quick Boot seçeneği hep aktif hem de devre dışı bırak. SSD okuma yazma sonuçlarına bak. Olmazsa BIOS'u default ayarlara çek. Ayrıca RAM'de de problem olabilir. BIOS'ta anakart logosunu kaldırma ayarı var. Eğer anakart logosunu kaldırırsan Boot etme sürecisini yazı olarak yazıyor oradan bakabilirsin hangisi uzun sürüyor.
5.4 saniye benimki ve HDD efendim normal mi?
Boot olayının ssd yada hdd olması çok bir fark oluşturmaz.(Elbet bir fark olur).Boot dediğimiz olay donanım parçalarının sisteme kendini tanıtmasıdır.Örnek dvd sürücüsü olur ssd+hdd olur usb bellek takılı olur bunlar Boot zamanını uzatır.Donanımın tümü ile özellikle ram ile alakalıdır.Ssd Hdd farkı illaki olur yanlış anlaşılmasın.

@Oyuncanavarii
BIOS ayarları üzerinden Normal Boot ise Fast Boot ayarını açmayı deneyin.
Örnek görsel;
JvX74f.jpg

HD Tune Pro ile SSD'nizi test eder misiniz?
Test ettim sağlık 94 performans 100 olması gerek
Görev Yöneticisi > Başlangıç sekmesinden sağ üstteki "Son BIOS zamanı süresi" 'ne bakın hocam. Eğer 10 saniyeden fazlaysa BIOS resetlemeyi deneyebilirsiniz. Bende de aynı şekilde BIOS ekranının gelmesi uzun sürüyordu resetleyince düzeldi.
9.5 saniye hocam. Sık sık ram o.c yapmaya çalıştığım için biosu resetliyorum zaten. Bios pilini sökmeden cmos clear ile.
Test ettim sağlık 94 performans 100 olması gerek.

9.5 saniye hocam. Sık sık RAM o.c yapmaya çalıştığım için BIOS'u resetliyorum zaten. BIOS pilini sökmeden CMOS clear ile.

Boot hızı bazen 12.5 saniyeye kadar çıkıyor hangi ayarı yaptıysamda sorun düzelmedi. Bir de tam Windows ekranı gelecek iken sanki aniden aşırı voltaj gelmiş gibi sanırım ekran kartı fanı aniden son hıza çıkıp duruyor bu bir saniye sürüyor. Eskiden yoktu. RAM yerini değiştiriyorum yine devam ediyor. SSD yazma ve okuma hızları 500 MB üzerinde veriyor test sonucu. Farklı SATA portuna taktım kabloyu sorun düzelmedi.Format atmak gerekiyor sanırım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı