SSD'nin ne gibi faydaları olur?

Herkes sistem özellikleri istemiş, dediğiniz gibi sistemim yetersiz kalıyor olabilir:

İşlemci: İntel Core i3 550 3.20 GHz 2 çekirdek/4 thread
Ram: 4 GB
Ekran kartı: (AMD)ATI Radeon HD 5570 2 GB

Ancak belirttiğim gibi, eskiden aynı sistemde (Win7, Win8) hiç kasmıyordu ve sistemim gayet akıcı olarak çalışıyordu.

Bilgisayar yavaşlayınca görev yöneticisinden bakın hocam, HDD %100 kullanımda gözüküyorsa büyük ihtimal hantal kalan odur. Tam meşgul gözükmese bile o olabilir çünkü HDD'lerin rastgele erişim hızları rezalet maalesef. Zaman geçtikçe eskiyorlar zaten. SSD'nin size birçok faydası olur;
  • Oyunlarınız çok daha hızlı açılır, haritalar hızlı yüklenir, oyundayken doku yüklemelerinden kaynaklı drop'lar olmaz.
  • Windows'unuz ve programlarınız çok daha hızlı açılır, farenin yükleniyor simgesini bile pek görmezsiniz.
  • Dosya sıkıştırma/açma gibi işlemler onlarca kat daha hızlı olur. Örneğin HDD'bir zip'i 20 dk'da çıkarırken, SSD 5 dk'da çıkarabiliyor.
Daha birçok neden sayılabilir. SSD alırkende alabildiğiniz kadar yüksek kapasite alın, sonra pişman olmayın. 120 ve 240GB'lık SSD'ler biraz yetersiz artık. SATA veya M.2 fark etmez en az 480/512GB boyutunda bir SSD edinin. Tabi bütçe varsa en güzeli 1TB SSD almaktır o ayrı :)
Evet bazen pc neredeyse boştayken yani 1-2 şey açıkken bile hdd %100 e çıkabiliyor.

Herkes sistem özellikleri istemiş, dediğiniz gibi sistemim yetersiz kalıyor olabilir:

İşlemci: İntel Core i3 550 3.20 GHz 2 çekirdek/4 thread
Ram: 4 GB
Ekran kartı: (AMD)ATI Radeon HD 5570 2 GB

Ancak belirttiğim gibi, eskiden aynı sistemde (Win7, Win8) hiç kasmıyordu ve sistemim gayet akıcı olarak çalışıyordu.

Evet bazen pc neredeyse boştayken yani 1-2 şey açıkken bile hdd %100 e çıkabiliyor.

Hocam HD Sentiel programıyla HDD sağlık durumuna bir bakın, bir de CrystalDiskMark programıyla da HDD'ye bir hız testi yapın. Eğer dediğiniz gibiyse, çok yüksek ihtimal yavaşlık HDD kaynaklı. Sisteminize SSD takarsanız çok ciddi hızlanacağını göreceksiniz.

Sisteminizi göz önüne alarak, şu ürünleri öneririm;

Son düzenleme:
Hocam HD Sentiel programıyla HDD sağlık durumuna bir bakın, bir de CrystalDiskMark programıyla da HDD'ye bir hız testi yapın. Eğer dediğiniz gibiyse, çok yüksek ihtimal yavaşlık HDD kaynaklı. Sisteminize SSD takarsanız çok ciddi hızlanacağını göreceksiniz.

Sisteminizi göz önüne alarak, şu ürünleri öneririm;
IMG-20200813-WA0019.jpeg

Fotoyu çeviremedim kb. Bu okuma hzı testi, hdd başta iyi gidiyorken aniden düşüyor ve öyle ilerliyor.
Şuanda bad sector taraması yapıyorum, onun da sonuçları gelince atarım :)

Eki Görüntüle 638006
Fotoyu çeviremedim kb. Bu okuma hzı testi, hdd başta iyi gidiyorken aniden düşüyor ve öyle ilerliyor.
Şuanda bad sector taraması yapıyorum, onun da sonuçları gelince atarım :)

0.2mb değerlere kadar düşmüş, ortalama 30.5 bayağı düşük hocam. Doğal olarak tıkanır bu disk. Erişim süresi de hayli yüksek. Dediğim gibi attığım ürünlerden birini alın, her ne kadar 480GB altını önermesem de bütçe yetmiyorsa 240GB modelini alın ama alın yani :) Farkı göreceksiniz.

0.2mb değerlere kadar düşmüş, ortalama 30.5 bayağı düşük hocam. Doğal olarak tıkanır bu disk. Erişim süresi de hayli yüksek. Dediğim gibi attığım ürünlerden birini alın, her ne kadar 480GB altını önermesem de bütçe yetmiyorsa 240GB modelini alın ama alın yani :) Farkı göreceksiniz.
HDD TARAMASI.PNG

Bad sector yok olarak gözüküyor. Teşekkürler reis dediğin ürünlere bakacagım.
Şu alınır mı peki?

Eki Görüntüle 638074
Bad sector yok olarak gözüküyor. Teşekkürler reis dediğin ürünlere bakacagım.
Şu alınır mı peki?

O modelde bir ara sorunlar çıkıyordu, sonra yeni üretilen serilerde düzeltildi dediler. Şuan nasıl bilmiyorum. Kingston A400 veya onu tercih edebilirsiniz seçim size kalmış artık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı