SSD'ye Farklı Bir Bilgisayardan Windows Kurmak

• Konuyu başlatan Silinen üye 210679
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 5B
S

Silinen üye 210679

Ziyaretçi
Bir şekilde "x" bilgisayarında SSD'ye USB'den Windows kurulumu yapamıyoruz. Başka bir bilgisayardan (Y bilgisayarı diyelim) SSD'ye Windows atacağız ve "x" bilgisayarına SSD'yi takıp çalıştıracağız ve OS de kendini o bilgisayara göre ayarlayacak, bilgisayar sorunsuz çalışacak. Bunu yapmak istiyoruz.

Şimdi aklımda doğruluğundan emin olmadığım iki fikir var.
Birincisi normal "y" bilgisayarında kullanacakmışçasına SSD'ye kurulum yapmak ve kurulum tamamlanınca SSD'yi çıkarıp "x" bilgisayarına takmak. Bu yöntem ne kadar sağlıklı bilmiyorum, daha önce yaptım sıkıntı çıkmadı fakat önemsiz bir bilgisayardı. Belki de sorun çıkarmıştır ileride bilmiyorum.

İkinci fikrim de, hani kurulum yapar iken bir ara PC'ye restart atmamız gerekir, o restartta PC'yi açmayıp; SSD'yi "x" bilgisayarına takıp kullanma fikri var aklımda, bu mantıklı geldi çünkü tahminlerime göre kurulumdaki restarttan önce sadece dosyalar kopyalanıp unzip işlemi yapılıyor. Tabii ki bu olur mu bilmiyorum, ama mantıklı geldi.

İnternette aradım ama bulamadım, büyük ihtimalle nasıl arayacağımı biliyorum, daha önce yapan vardır bunu diye düşünüyorum. Yardım lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir bilgisayar boot edip işletim sistemi pek sağlıklı olmadığını söyleyebilirim. Evet bilgisayar çalışır. Fakat temiz bir sistem olmaz.
Başma gelen olayı açıklıyorum.
Dediğiniz işlemi yapan biri için bilgisayarına HDD lazımdı. HDD'yi takıp biçimlendirme yapıp bilgisayarda kullanıma uygun hale getirmem lazımdı. Fakat biçimlendirme baya uzun sürdü ve HDD'yi bilgisayar için kullanıma getiremedim.
Bu gibi sorunlar çıkabilir.

Başka bir bilgisayar boot edip işletim sistemi pek sağlıklı olmadığını söyleyebilirim. Evet bilgisayar çalışır. Fakat temiz bir sistem olmaz.
Başma gelen olayı açıklıyorum.
Dediğiniz işlemi yapan biri için bilgisayarına HDD lazımdı. HDD'yi takıp biçimlendirme yapıp bilgisayarda kullanıma uygun hale getirmem lazımdı. Fakat biçimlendirme baya uzun sürdü ve HDD'yi bilgisayar için kullanıma getiremedim.
Bu gibi sorunlar çıkabilir.
İkincisi hakkında fikri olan var mı?

Not: Önceki konularımı da şuanki başlık biçiminde yazmıştım, soru cümlesi haline getirmişti moderatör. Bu sefer de soru cümlesi şeklinde açtım, böyle yapmışsınız :) İlginç.

İstediğin bilgisayardan, HDD veya SSD'ye Windows kurulumu yapıp farklı bir bilgisayar da kullanabilirsin. Mesela, dizüstü bilgisayardan Windows kurulumu yapıp, masaüstü bilgisayar da kullanabilirsin. Bunun tersi de olur tabi ki. Yeter ki, HDD veya SSD aygıtlarının içerisin de Windows kurulumu olsun sonrasın da istediğin PC de tak çalıştır. Gelelim sorun bölümüne, 'OLD' dosyası denen kalıcı dosyayı temizlemen gerekecek, sonuçta gereksiz yer kaplayacak. Ekran kartı ve diğer farklı donanımların dosyalarını silmen temizlemen gerekecek. Bunları temizler isen sıkıntı olacağını pek sanmam, fakat her zaman için sade kendi içerisin de kurulum yapıp kullanmak en mantıklısı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı