SSD'ye geçilmiyor

Yani hocam ben size en doğru yöntemi söyledim zaten ama bir daha deneyebilirsiniz.
  • SSD'yi biçimlendirin. Kopyalama yaptığınız uygulamada biçimlendirme özelliği varsa kullanabilirsiniz.
  • Biçimlendirme özelliği yoksa aynı format atar gibi format ekranında SSD'yi biçimlendirin.
  • Format ekranından çıkın.
  • Kopyalamayı başlatın.
Eğer tekrar aynı sorun oluşursa bu sefer farklı bir kopyalama uygulaması deneyin hocam.

Yani hocam ben size en doğru yöntemi söyledim zaten ama bir daha deneyebilirsiniz.
  • SSD'yi biçimlendirin. Kopyalama yaptığınız uygulamada biçimlendirme özelliği varsa kullanabilirsiniz.
  • Biçimlendirme özelliği yoksa aynı format atar gibi format ekranında SSD'yi biçimlendirin.
  • Format ekranından çıkın.
  • Kopyalamayı başlatın.
Eğer tekrar aynı sorun oluşursa bu sefer farklı bir kopyalama uygulaması deneyin hocam.
Hocam windows 10 iso yu usb belleğe attım formatlarken yaptığım gibi. Ssd yi formatlamak için. Ssd yi sata 3 e taktığımda ekran gelmiyor. Bios ayarlarında değişiklik mi yapmam lazım acaba.

Ssd yi hangi yere takarsam takayım formatlama ekranı gelmiyor hocam. Ama çıkardığımda geliyor

Hocam ssd yi nereye takarsam takayım bios ekranında görünüyor ancak başka türlü formatlamak için usb den ayarlasam bile ekranın gelmesine engel oluyor

Hocam sonuç ve özet olarak ssd ye windows yüklemek için usb yi hazırladım taktım. Sadece ssd yi laptopun normal harddisk yerine taktım biostan usb den başlayacak şekilde ayarladım ancak enkran gelmedi. Ssd yi normal hdd yerinden çıkarıp cd rom yerine taktım yine ekran gelmedi. İçinde windows olmayan depolama için kullandığım dolu bir hdd yi laptopun hdd bölümüne taktım ssd yi de cd rom yerine. Ve sonunda yine biostan usbden başlayacak şekilde ayarlayıp formatlama ekranına ulaştım. Ve cdrom yuvasındaki ssdye windowsu yükledim bilgisayar açıldı. Bilgisayarı kapattım ssd yi cd rom yuvasından çıkarıp normal hdd yerine taktım ve sonuç yine ekran gelmiyor

Dosya Ekleri

• 16646153787153906643817870848022.jpg
    16646153787153906643817870848022.jpg
    226 KB · Görüntüleme: 8
  • 16646154184084764884980361688634.jpg
    16646154184084764884980361688634.jpg
    273,7 KB · Görüntüleme: 19
  • 16646155322828562059568531442720.jpg
    16646155322828562059568531442720.jpg
    86,9 KB · Görüntüleme: 10
  • 16646155620882092618251760359949.jpg
    16646155620882092618251760359949.jpg
    89,4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
İşlemcinizi kontrol ettiğimde 64bit bir işlemci kullandığınızı görüyorum.

Not: Bu link yalnızca konu sahibi içindir. Eğer bilgisayarınızın 64Bit olup olmadığından emin değilseniz önce kontrol edip sonrasında 64Bit olduğuna emin olup bu aşamayı uygulamalısınız

Bu link üzerinden "GParted" ismindeki ISO uzantılı dosyayı indirin. Aynı Windows yazdırır gibi USB içerisine bu ISO dosyasını yazdırın. Eğer İngilizce biliyorsanız ve yeterince de bilgisayar bilginiz varsa ümit ediyorum ki bu program sayesinde SSD'nizi rahatça formatlayabilirsiniz.

1.USB içerisine bunu yazdıktan sonra SSD'yi SATA 3.0 portuna takmayı deneyin.
2.SSD ve USB dışında başka hiçbir şey takılı olmasın.
3.USB birinci sırada olmak üzere bilgisayarınızı başlatın.
4.Bir hata yapmadıysanız GParted başlatma ekranı gelecektir.
5."GParted Live (Default Settings, KMS)" seçeneğine gelin ve başlatın.
6.Aşağıdaki yer karşınıza çıkarsa "Don't touch keymap" seçeniğini seçip.
Ekran görüntüsü 2022-10-01 173204.png

7.Size dil soracaktır. Türkçe'nin sayısını yazın ve "enter" tuşuna basın.
8.Burada eğer solda 0 yazıyorsa sanırım direkt "enter" tuşuna basabilirsiniz.
9.Kabul etmezse siz 0 yazıp devam edin.
10.Siyah bir ekran ve bazı yazılar gelecek, biraz bekleyin.
11.Her şey tamam ise Gparted Live ekranına ulaşmış olacaksınız.
12.Otomatik olarak sol üstte bir menü açılması lazım.
13.Otuz saniye içerisinde bir menü gelmezse siz direkt masaüstünden GParted'ı açın.
14.Karşınıza gelen menünün sol üstünde SSD'nizin seçili olduğuna emin olun.
Not: Direkt "Western Digital" yazmasını beklemeyin. Boyutuna göre karar verin.
15. Sol üstten SSD'nizi seçtikten sonra kırmızı ile işaretlediğim yerde ne kadar "Unallocated" olmayan disk varsa birini seçin sonra kırmızıya basın. Yine "Unallocated" olmayan disk varsa tekrar seçin ve kırmızı yere basın. Bu işlemi tek bir "Unallocated" kısım kalana kadar yapın. Bunu yaparken USB'den bir yer seçmediğinize tabii ki emin olun.

Artık bütün alanları sildiniz ve bir "Unallocated" kısım kaldı. Şimdi mavi kutu ile gösterdiğim yere tıklayıp "Apply" seçeneğine basın.
Ekran görüntüsü 2022-10-01 175239.png

Artık USB içerisine Windows format ISO'sunu yazdırabilirsiniz. Bu sefer görmesi gerekiyor. SSD'yi "Ayrılmamış Alan" olarak görecektir. Normal format işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İşlemcinizi kontrol ettiğimde 64bit bir işlemci kullandığınızı görüyorum.

Not: Bu link yalnızca konu sahibi içindir. Eğer bilgisayarınızın 64Bit olup olmadığından emin değilseniz önce kontrol edip sonrasında 64Bit olduğuna emin olup bu aşamayı uygulamalısınız

Bu link üzerinden "GParted" ismindeki ISO uzantılı dosyayı indirin. Aynı Windows yazdırır gibi USB içerisine bu ISO dosyasını yazdırın. Eğer İngilizce biliyorsanız ve yeterince de bilgisayar bilginiz varsa ümit ediyorum ki bu program sayesinde SSD'nizi rahatça formatlayabilirsiniz.

1.USB içerisine bunu yazdıktan sonra SSD'yi SATA 3.0 portuna takmayı deneyin.
2.SSD ve USB dışında başka hiçbir şey takılı olmasın.
3.USB birinci sırada olmak üzere bilgisayarınızı başlatın.
4.Bir hata yapmadıysanız GParted başlatma ekranı gelecektir.
5."GParted Live (Default Settings, KMS)" seçeneğine gelin ve başlatın.
6.Aşağıdaki yer karşınıza çıkarsa "Don't touch keymap" seçeniğini seçip.
Eki Görüntüle 1532886

7.Size dil soracaktır. Türkçe'nin sayısını yazın ve "enter" tuşuna basın.
8.Burada eğer solda 0 yazıyorsa sanırım direkt "enter" tuşuna basabilirsiniz.
9.Kabul etmezse siz 0 yazıp devam edin.
10.Siyah bir ekran ve bazı yazılar gelecek, biraz bekleyin.
11.Her şey tamam ise Gparted Live ekranına ulaşmış olacaksınız.
12.Otomatik olarak sol üstte bir menü açılması lazım.
13.Otuz saniye içerisinde bir menü gelmezse siz direkt masaüstünden GParted'ı açın.
14.Karşınıza gelen menünün sol üstünde SSD'nizin seçili olduğuna emin olun.
Not: Direkt "Western Digital" yazmasını beklemeyin. Boyutuna göre karar verin.
15. Sol üstten SSD'nizi seçtikten sonra kırmızı ile işaretlediğim yerde ne kadar "Unallocated" olmayan disk varsa birini seçin sonra kırmızıya basın. Yine "Unallocated" olmayan disk varsa tekrar seçin ve kırmızı yere basın. Bu işlemi tek bir "Unallocated" kısım kalana kadar yapın. Bunu yaparken USB'den bir yer seçmediğinize tabii ki emin olun.

Artık bütün alanları sildiniz ve bir "Unallocated" kısım kaldı. Şimdi mavi kutu ile gösterdiğim yere tıklayıp "Apply" seçeneğine basın.
Eki Görüntüle 1532904

Artık USB içerisine Windows format ISO'sunu yazdırabilirsiniz. Bu sefer görmesi gerekiyor. SSD'yi "Ayrılmamış Alan" olarak görecektir. Normal format işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Hocam ilginiz emeğiniz için çok teşekkür ediyorum. Peki bu işlemle ne yapmaya açlışıyor oluyoruz. Sizce problem tam olarak nedir.
Ayrıca sata 3 olarak satın aldığım ssd galiba sata 2 çıktı. Hwinfo64 uygulamasını açtığımda ilk gelen işlemciyi gösteren ekranda sata 6gb olarak gösteriyor ancak program içerisinde Bus kısmını tıklayıp aşağıdan SATA AHCI controller kısmından baktığımda Gen2 olarak gösteriyor hocam. Şu an dışarıda olduğumdan görsel yükleyemiyorum.
Bu arada belirtmediğimi fark ettim
Asus K55VJ Sx216d modelini kullanıyorum

Bakın hocam, tahminimce sorun SSD'yi formatlayınca geçecek. Farklı bir cihazınız olmadığını düşünerek ben size bu işlemleri söyledim. Fakat SSD'yi biçimlendirebileceğiniz başka bir bilgisayar var ise bunların hiçbirine tabii ki gerek yok. Merak etmeyin, aldığınız SSD SATA 3.0 tabii ki de. Eğer çakma değilse kesin SATA 3.0. Orada gördüğünüz Gen2 başka bir değerindir. Ya da eğer CD-ROM yuvasındayken baktıysanız CD-ROM yuvası SATA 2.0 olur, belki onun için Gen2 yazmıştır.

Tahmin ettiğim problem ise siz klonlama yaparken sanırım her girişe uyumlu bir klonlama yapılamadı maalesef. Ama bu tabii ki bu işlemin bir dezavantajı. Biz zaten bu klonlama programları yerine çoğunlukla formatlamayı tercih ediyoruz çünkü klonlama yalnızca normal dosyalar ve klasörlerle yapılmıyor. Aynı zamanda açılış için kullanılan dosyalar falan da kullanılıyor. Tabii bunların kopyalanması da bazen sorun yaratabiliyor.

Bakın hocam, tahminimce sorun SSD'yi formatlayınca geçecek. Farklı bir cihazınız olmadığını düşünerek ben size bu işlemleri söyledim. Fakat SSD'yi biçimlendirebileceğiniz başka bir bilgisayar var ise bunların hiçbirine tabii ki gerek yok. Merak etmeyin, aldığınız SSD SATA 3.0 tabii ki de. Eğer çakma değilse kesin SATA 3.0. Orada gördüğünüz Gen2 başka bir değerindir. Ya da eğer CD-ROM yuvasındayken baktıysanız CD-ROM yuvası SATA 2.0 olur, belki onun için Gen2 yazmıştır.

Tahmin ettiğim problem ise siz klonlama yaparken sanırım her girişe uyumlu bir klonlama yapılamadı maalesef. Ama bu tabii ki bu işlemin bir dezavantajı. Biz zaten bu klonlama programları yerine çoğunlukla formatlamayı tercih ediyoruz çünkü klonlama yalnızca normal dosyalar ve klasörlerle yapılmıyor. Aynı zamanda açılış için kullanılan dosyalar falan da kullanılıyor. Tabii bunların kopyalanması da bazen sorun yaratabiliyor.
Hocam farklı bilgisayarda da ssd yi biçimlendirdim yine olmadı. Sorun şu ki ssd yi sata 3e taktığımda biosa bile giremiyorum. Formatlama usb sine bile erişemiyorum.
En sonunda aynı videolarda yapıldığı gibi tüm diski kopyalayayım dedim. D bölümünü başka bilgisayara aktardım boşalttım. Sonra AOMEI Backupper programıyla aynı videolarda insanların yaptığı gibi bu sefer tüm diski kopyala yaptım. Tabi ssd yi sadece cd rom yuvasında çalıştırabildiğim için cd rom yuvasına takıp kopyalamayı hallettim. Sonra ssd yi cd rom yuvasından çıkardım sata 3 e taktım yine ekran gelmedi. sistem yüklü hdd yi cd rom yuvasına taktım sistemi hdd den başlatmak istedim yine ekran gelmedi. Bu sefer ssd yi sata 3 portundan çıkardım ve şu an cd rom yuvasına takılı olan hdd ile windows çalışıyor. Sata 3 e ssd yi taktığımda hiçbir şekilde ne usb den ne de cd rom yuvasındaki hdd den sistemi başlatamıyorum ekran gelmiyor. Ssd sadece cd rom yuvasında çalışıyor ve tabi hdd sata 3 e bağlı olmak şartıyla. Mesela sistemi ssd ye kopyalayıp cd rom yuvasında takılı bıraktığımda sistemi ssd den başlatabiliyorum ancak ordan söküp sata 3 e taktığımda hiç bir şekilde sistem gelmiyor.
Bu da olmayınca ssd yi cd rom yuvasındayken usb sürücüsüyle formatlayayım dedim ve formatladım sıkıntısız sistem açıldı. Sonra ssd yi cd rom yuvasında çıkarıp sata 3 e takıp açmayı denedim ancak yine ekran gelmedi. Yani temiz kurulum da yaptım ancak yine ssd yi sata3 te çalıştıramadım

Dosya Ekleri

• 16647025757213721254808092541566.jpg
    16647025757213721254808092541566.jpg
    523,4 KB · Görüntüleme: 8
  • 16647026001855184555785063048176.jpg
    16647026001855184555785063048176.jpg
    117 KB · Görüntüleme: 4
  • 16647026272594431044009724156397.jpg
    16647026272594431044009724156397.jpg
    209,5 KB · Görüntüleme: 6
  • 16647026546768253465724114011274.jpg
    16647026546768253465724114011274.jpg
    500,5 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Farklı bir bilgisayarda SSD'yi biçimlendirmek yerine formatlamayı deneyin. Yani tamamen harfini de silsin program. Sanırım MiniTool Partition Wizard bu işlem için uygun. Belki de yalnızca biçimlendirmek yetmeyebilir.

Formatladıktan sonra takacağınız bilgisayarın BIOS pilini çıkartın, bekleyin, tekrar takın. Sonra SSD'yi takıp çalıştırmayı deneyin. Ekran gelirse Windows kurun.

Farklı bir bilgisayarda SSD'yi biçimlendirmek yerine formatlamayı deneyin. Yani tamamen harfini de silsin program. Sanırım MiniTool Partition Wizard bu işlem için uygun. Belki de yalnızca biçimlendirmek yetmeyebilir.

Formatladıktan sonra takacağınız bilgisayarın BIOS pilini çıkartın, bekleyin, tekrar takın. Sonra SSD'yi takıp çalıştırmayı deneyin. Ekran gelirse Windows kurun.
Pili çıkarmayı denemedim ancak formatlama ekranında ssd de kopyalama sonrası oluşan tüm bölümleri sildim windows sadece gpt disklere yüklenebilir uyarısı aldım. Benim hdd mbr imiş okey dedim değiştirdim windowsu ssd ye yükledim ama sadece cd rom yuvasında çalışıyor ve sata3 te bir hdd olmak şartıyla. Tertemiz windows kurulu ssd yi cd rom yuvasından söküp sata3 e taktığımda yine ekran alamadım.
Amper olayı farkeder mi acaba hocam. Benim hdd 5.0 v .451a ancak ssd 5.0v 1.6a

Şu an usb portundaki ssd den sistemi başlatamıyorum mavi ekran hatası veriyor bilgisayarınız sorunla karşılaştı diye yeniden başlatıyor

Dosya Ekleri

• 16647031188331320328361470949519.jpg
    16647031188331320328361470949519.jpg
    100,2 KB · Görüntüleme: 13
  • 16647035017991210747029487061778.jpg
    16647035017991210747029487061778.jpg
    240,2 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Hocam bakın, siz SSD'yi başka bir bilgisayarda MiniTool Partition Wizard kullanarak harfsiz duruma gelecek şekilde formatlayın. Daha sonra o bilgisayardan çıkarın. Takacağınız bilgisayarın BIOS pilini çıkarın, bekleyin, takın. Sonra da SATA 3.0 portuna SSD'yi takın. Böyle yaparak problemi çözebilirsiniz diye düşünüyorum. Bir BIOS problemi olabilir bu.

Eğer yine olmazsa HDD Caddy'nin SSD'yi taktığınız yerin solunda ufak bir beyaz şalter var. Onu farklı bir yere kaydırın, SSD'yi takın, tekrar deneyin. Olmazsa başka bir yere kaydırın, tekrar deneyin. O şalter büyük ihtimalle 3 veya 4 konuma gelebiliyordur. Nereye kaydırdığınızı aklınızda tutup bütün konumları deneyip en uygununu bulun. Uygunu nasıl anlayacaksınız? Konumu değiştirdikten sonra SSD'yi takıp format atmaya çalışın, attıktan sonra SATA 3.0 portuna takmayı deneyin. Olana kadar şalteri değiştirin ve yine format atın.

Son düzenleme:
Hocam bakın, siz SSD'yi başka bir bilgisayarda MiniTool Partition Wizard kullanarak harfsiz duruma gelecek şekilde formatlayın. Daha sonra o bilgisayardan çıkarın. Takacağınız bilgisayarın BIOS pilini çıkarın, bekleyin, takın. Sonra da SATA 3.0 portuna SSD'yi takın. Böyle yaparak problemi çözebilirsiniz diye düşünüyorum. Bir BIOS problemi olabilir bu.

Eğer yine olmazsa HDD Caddy'nin SSD'yi taktığınız yerin solunda ufak bir beyaz şalter var. Onu farklı bir yere kaydırın, SSD'yi takın, tekrar deneyin. Olmazsa başka bir yere kaydırın, tekrar deneyin. O şalter büyük ihtimalle 3 veya 4 konuma gelebiliyordur. Nereye kaydırdığınızı aklınızda tutup bütün konumları deneyip en uygununu bulun. Uygunu nasıl anlayacaksınız? Konumu değiştirdikten sonra SSD'yi takıp format atmaya çalışın, attıktan sonra SATA 3.0 portuna takmayı deneyin. Olana kadar şalteri değiştirin ve yine format atın.
Hocam harfsiz olarak format atıldı ssd ye olmadı, biçimlendirildi sonra yine format atıldı yine olmadı. Hdd caddy ile olayımız yok, ki denedim zaten söylediklerinizi. Soruyu aslında tek bir kalıba indirgeyebiliriz hocam. Laptopun Sata 3 portunda SSD kullanamamak... boş veya sıfır formatlanmış windows yüklü veya windows kopyası yüklü veya MBR olarak veya GPT olarak; SSD yi buraya taktığımda hiç bir şekilde sistemi açamıyorum. SSD yi Sata3 e taktığımda biosa bile giremiyorum. Öncesinden usb ile başlayacak şekilde ayarlayıp sonra ssd taktığımda bile usb den başlatamıyorum.
Aslında HDD yi tek başına HDD Caddy e de taksam Sata 3 e taksam sorunsuz çalışıyor. Biraz daha araştırdığımda hırsızlığa karşı koruma kapsamında işletim sistemine ait ön yükleme kodlarının anakart üzerinde bir yere gizlendiği gibi bir şeyler okudum. Sistem değiştirilse bile bilgisayar açılmıyormuş filan. Ama ayrıntısını bilmiyorum. Bios pilini çıkararak dediğiniz gibi unutturma yöntemi işe yarayabilir. Çünkü biosu default ayarlarına almama rağmen istediğim sonuca ulaşamadım. Pili de baya derinlerde malesef. Bundan başka umudum kalmadı artık...

Geri
Yukarı