SSD'ye hiçbir yolla müdahale edilememesi

Aidan90

Femtopat
Katılım
29 Eylül 2021
Mesajlar
3
Selamlar. Oldukça ilginç bir problem hakkında hem yardım almak hem de Türkçe bir konu bulunması açısından bu konuyu açıyorum. İlk konum o yüzden hatalarım varsa affola.
Yazı yazma amacıyla Thinkpad T420 model bir laptop kullanıyorum. Üzerinde 16 GB DDR3 RAM, 2.nesil i5 vPro ve Pioneer APS-SL3n 240 GB SSD var. SSD belli bir imajda donmuş gibi görünüyor. Herhangi bir şey silemiyorum veya veri kaydı yapamıyorum. Bilgisayar yeniden başlayınca her şey eski haline geliyor. Formatlamayı denedim formatlayamıyorum. Gparted, KDE gibi programlarla SSD üzerindeki verileri silmeyi ve yeniden bölümlendirmeyi de denedim bir şey değişmiyor herhangi bir müdahalede bulunamıyorum. Linux'ta bile dosyaları silemiyorum. Ne işlem yaparsam yapayım eski haline geliyor.

Smart üzerinden SSD durumuna baktım. Kötü durumda uyarısı veriyor. İki başlıkta uyarı var. Geri kalanlar iyi olarak görünüyor. İlki yeniden ayrılan sector sayısı: 55 ikincisi de mevcut bekleyen (kararsız) sektör sayısı o da 55. kabaca anladığım kadarıyla 55 bad sector var. Herhangi bir veri kurtarmak ya da SSD'yi kurtarmak gibi bir niyetim yok zaten düzenli yedek alan biriyim. Sadece ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum ve çözümü mümkün mü öğrenmek, bu konuda bilgi sahibi olmak ve burada ileride okuyacak kişilerin işine yaracak bir rehber kalsın istiyorum. Yabancı forumlarda da biraz araştırdım ve bu tür bir sorunla ilgili çözüm önerileri bulamadım. Önerebileceğiniz her türlü çözümü deneyebilirim. Daha önce de söylediğim gibi SSD kurtarmak gibi bir derdim olmadığı için sonuçlarını düşünmeden denemek istediğiniz her şeyi önerebilirsiniz. Eğer eksik verdiğim bir bilgi varsa tamamlayabilir. Ekran görüntülerini vb. ekleyebilirim.
Şimdiden her türlü yardım için teşekkür ederim.
 
KS
KS
A

Aidan90

Femtopat
Katılım
29 Eylül 2021
Mesajlar
3
İlk aklıma gelen SSD'nin yazma ömrünün bitmiş olması, ne kadar veri yazdınız? Yazma ömrü bitmiş SSD'lerde veri okunabilir kopyalanabilir ama yeni veri kaydedilemez.

Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkürler. Ne kadar veri yazdığımı Smart üzerinden kontrol etmeye çalıştım fakat görüntüleyemedim n/a (not available) ibaresiyle karşılaştım dolayısıyla raporda yazılan lba toplamının karşısındaki iyi ibaresi bir şey ifade eder mi bilmiyorum. Fakat 2019/8 üretimi bir SSD aldığımdan beri (2020 ortalarına tekabül ediyor) içerisinde aynı veriler duruyor ve düzenli olarak sadece metin dosyaları kullanıldığı için yazma ömrünü dolduracak kadar çok veri okuma yazma işlemi yaptığımı sanmıyorum. Yine de kontrol etmeye çalışacağım başka yöntemlerle. Veri silmekte mümkün olmuyor herhangi bir yöntemle, bu da SSD'nin yazma ömrü bitince olabilecek bir şey mi sizce?
 

FazliBasturk

Centipat
Katılım
10 Haziran 2020
Mesajlar
509
Çözümler
5
Yer
Master Boot Record
Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkürler. Ne kadar veri yazdığımı Smart üzerinden kontrol etmeye çalıştım fakat görüntüleyemedim n/a (not available) ibaresiyle karşılaştım dolayısıyla raporda yazılan LBA toplamının karşısındaki iyi ibaresi bir şey ifade eder mi bilmiyorum. Fakat 2019/8 üretimi bir SSD aldığımdan beri (2020 ortalarına tekabül ediyor) içerisinde aynı veriler duruyor ve düzenli olarak sadece metin dosyaları kullanıldığı için yazma ömrünü dolduracak kadar çok veri okuma yazma işlemi yaptığımı sanmıyorum. Yine de kontrol etmeye çalışacağım başka yöntemlerle. Veri silmekte mümkün olmuyor herhangi bir yöntemle, bu da SSD'nin yazma ömrü bitince olabilecek bir şey mi sizce?

Yazma ömrü biterse silme işlemide yapılamıyor evet. Diğer sorularınızın cevabını bilmiyorum fakat :(
 
KS
KS
A

Aidan90

Femtopat
Katılım
29 Eylül 2021
Mesajlar
3
Yazma ömrü biterse silme işlemide yapılamıyor evet. Diğer sorularınızın cevabını bilmiyorum fakat :(
Cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Görece kısa süredir kullandığım ve pek veri yazmadığım için kullanım ömrünün bitmiş olabileceği ihtimali hiç aklıma gelmemişti. Siz söyleyince kulağa mantıklı gelmeye başladı. Umarım başka arkadaşlardan farklı fikirler duyabilirim.
 
Yukarı