SSD'yi başka bilgisayara takıp Windows 10 kurma

Arda yoruk

Picopat
Daha fazla  
Selam, Windows 10 flash belleğim var fakat BIOS'ta Legacy + UEFI'den UEFI'ye aldigimda flash belleğimin adı çıkmıyor. Sorun ya flash bellekte ya da BIOS ayarlarinda. Ben de SSD'mi alıp, arkadaşımda Windows 10 yükleyip, sonra gelip kendi bilgisayarima takıp kullanmak istiyorum.

Bilgisayarcilara sordum, sağlıklı olmaz dedi. Neden diye sordugumda driverlari farklı vs dedi. Bu işlemi yapsam sorunsuz çalışır mı, sorun oluşur mu? Sorun çıkarmamasi içinde Windows'u yükler yüklemez direkt bir Windows USB'si hazırlayıp SSD'deki Windows'u silip geri tekrar temiz yükleme yapsam mantıkli olur mu?

Hocam Windows kendisi kablosuz sürücüleri falan yüklemiyor mu? Ben internet bağlantısı olmadan sıfır kurulum yaptığımda bazı aygıt sürücüleri yüklenmiş oluyor. Bir de mevcut donanıma göre konfigüre edilmiyor mu Windows? Bu açıdan sorun çıkarması muhtemel diye düşünüyorum.
Aygıtın açıklamasına baktığınız zaman Microsoft yazmıyor mu? Bazı genel driverlar işletim sistemiyle gömülü geldiği için çalışıyor zaten.

Aygıtın açıklamasına baktığınız zaman Microsoft yazmıyor mu? Bazı genel driverlar işletim sistemiyle gömülü geldiği için çalışıyor zaten.
Hocam aygıt açıklamasını hatırlamıyorum ama Realtek Wireless Controller(ismi bir tık değişik olabilir) adınsa aygıt yüklü oluyor. Bir de hocam kayıt defterinde(sürücüler yüklü olmasa bile) HKEY_LOCAL_MACHINE ve HKEY_CURRENT_CONFIG bölümünde donanımlara ait bilgiler yer almıyor mu? Donanım kimlikleri vs gibi. Bildiğim kadarıyla Sysprep işlemi bu bilgileri sıfırlıyor. Bu yolla çıkarılan bir disk başka cihazda çalıştırıldığında işletim sistemi kurulumu yeni bitmiş gibi oluyor ve kullanıcı adı lisans bilgileri vs. girdikten sonra kullanmaya başlıyorsunuz. Sağlıklı olan yol bu diye biliyorum. Tabi bunları yapmadan diski direkt takıp çalıştırma durumunda sorunsuz da kullanabilir. Bu noktada kesinlik belirtmek yanlış olur.

USB'yi UEFI olarak yazdığınıza emin misiniz?
Tam emin değilim ya sorun usbde ya da bios ayarlarında
Hocam Windows kendisi kablosuz sürücüleri falan yüklemiyor mu? Ben internet bağlantısı olmadan sıfır kurulum yaptığımda bazı aygıt sürücüleri yüklenmiş oluyor. Bir de mevcut donanıma göre konfigüre edilmiyor mu Windows? Bu açıdan sorun çıkarması muhtemel diye düşünüyorum.

Bir ihtimal kurulum sonrası Sysprep.exe çalıştırılıp disk başka cihaza takmaya hazır hâle getirilebilir.

Kurulum diski hazırlarken Rufus üzerinden bölümlemeyi GPT olarak seçmeyi deneyin. Bu durumda USB'yi görebilir diye düşünüyorum. Ek olarak Legacy kurulum yapıp(Windows 10 sürüm 1703 ve üzeri ise) UEFI'ye çevirebilirsiniz. Geçenlerde denediğimde sorunsuz şekilde olmuştu.

Ekleme: BIOS'ta Secure Boot açık ise kapatıp deneyin.
Başka ne gibi ayarlar yapmam lazım uefi olarak kurmak için? Birde csm seçeneği falan var onun ne olması lazım
Ayrica hddim boot seķmesinde gözükmüyor sadece ssd gözüküyor

Son düzenleme:
Tam emin değilim ya sorun usbde ya da bios ayarlarında

Başka ne gibi ayarlar yapmam lazım uefi olarak kurmak için? Birde csm seçeneği falan var onun ne olması lazım
Ayrica hddim boot seķmesinde gözükmüyor sadece ssd gözüküyor
Hocam bahsettiklerim yeterli olmalı esasında. Legacy kurulum yapıp UEFI moda aldıysanız bir ihtimal o yüzden görünmeyebilir. CSM olayına gelecek olursak(Ben UEFI witout CSM olarak kullanıyorum. CSM aktif değil yani);

Uyumluluk Destek Modülü (CSM), bir BIOS ortamını taklit ederek eski BIOS uyumluluğu sağlayan, eski işletim sistemlerine ve UEFI'yi desteklemeyen bazı seçenek ROM'ların hala kullanılmasına izin veren UEFI ürün yazılımının bir bileşenidir
CSM, Compatibility Support Module (Uyumluluk Destek Modülü) kelimelerinin kısaltmasıdır. UEFI'nin BIOS tabanlı eski (Legacy) donanımlara destek sağlamasına yarar. Bu bağlamda CSM devreye sokulduğunda UEFI, ek modülleri devreye sokarak eski donanımları tarar. Bu da sistemin açılış süresini yavaşlatır.

Windows UEFI kurulduysa ve ekran kartı da UEFI destekliyorsa CSM kapatılmalıdır. Bu sayede açılışta sadece UEFI modu çalışır, Legacy ROM taraması yapılmaz. Bu da sistem açılışını hızlandırır.

Bu işlem aynı zamanda BIOS ekranından itibaren daha yüksek çözünürlük anlamına gelir.

Geri
Yukarı