".SSPQ" Ransomware Virüsü

.-.

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarıma Proteus adlı programı kurarken maalesef ransomware bulaştı. Tüm dosyalarımın uzantısını .sspq olarak değiştirdiğini gördüm ve ardından Windows’u USB üzerinden tekrardan yükleyerek virüsten kurtuldum lakin Windows.old klasöründe kalan dosyalarımı çeşitli çabalarıma rağmen açamıyorum.

Daha önce başına bu tarz bir şey gelen var mı? Hangi description yazılımını kullanabilirim veya hexadecimal kodlarına ulaşarak tek tek çözmem mümkün müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
ya da çok yeteneksiz bilemiyorum.
Bundan kaynaklı :) AV kullanın diyoruz kullanmıyorsunuz.

Verilen rehberi okuyun. Güncel bir varyant bu ve bu yüzden çevrimdışı ise ileride çözümü çıkabilir. Değilse elveda diyebilirsin. Hex kodlarıyla işlem olsaydı onun da rehberini yapardım :) Deşifre edilmesi lazım. Kodu biliniyorsa ki kodu yapan kişi harici bilemez. Ele geçtiğinde güvenlik ekiplerince rehberde verlen yazılıma ekleniyor.

Kısaca rehberi takip edin, ne yapmanız gerektiği yazılı.
Formatı da düzgün atamamışsın zaten, çakma format senin attığın. Old klasörü oluşmaz normal formatta.

Bundan kaynaklı :) AV kullanın diyoruz kullanmıyorsunuz.

Verilen rehberi okuyun. Güncel bir varyant bu ve bu yüzden çevrimdışı ise ileride çözümü çıkabilir. Değilse elveda diyebilirsin. Hex kodlarıyla işlem olsaydı onun da rehberini yapardım :) Deşifre edilmesi lazım. Kodu biliniyorsa ki kodu yapan kişi harici bilemez. Ele geçtiğinde güvenlik ekiplerince rehberde verlen yazılıma ekleniyor.

Kısaca rehberi takip edin, ne yapmanız gerektiği yazılı.
Formatı da düzgün atamamışsın zaten, çakma format senin attığın. Old klasörü oluşmaz normal formatta.

Diskimi biçimlendirmeden format attım çünkü o an dosyaları atabileceğim harici bir disk yoktu elimde. Dosyaları uygun disk ayarlayıp ona aktardıktan sonra tekrar format attım, şu an Windows Old klasörü yok cihazımda. Kurulumu Microsoft'un kendi sitesinden “Media Creation Tool” adlı aracı kullanarak USB sürücüme hazırladım yani çakma Windows kullanmıyorum. Ürün anahtarım da var elimde o konuda da sıkıntım yok ama büyük ihtimalle dosyalarım gitti, tek doğru kısım o maalesef.

Geri
Yukarı