Çözüldü SSPQ zararlısı temizleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BatuhanGt710m

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarıma galiba SSPQ virüsü bulaştı. Klasörlerin içinde 900 dolar karşılığında kurtulacağım yazıyor ve oyun dosyalarım resimlerim açılmıyor. Uzantısı SSPQ olarak değişmiş. Ben bilgisayarımı Kaspersky ile taratıp virüsü temizlersem format atmama gerek kalır mı? Mesela flash belleğimden resimlerimi tekrar PC'ye atarsam o resimler bozulur mu?

ScreenShot_20210622104646.jpeg

ScreenShot_20210622104719.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu konuya göz atmanızı tavsiye ederim:
Bu konuya göz atmanızı tavsiye ederim:

Çözüm
Dosyalar %98 ihtimalle kurtarılamaz. Geçmiş olsun.

Amacım bu dosyaları kurtarmak değil bundan sonra yüklediklerime bir şey olmasın zaten önemli dosyalarımın yedeğini almıştım.
Kaspersky MBAM gibi av programları ile temizlersiniz virüsü ama dosyalar kurtulur mu emin değilim.

Kaspersky ile taratıyorum bu virüsü ne kadar temizler resimlerimi tekrar PC'ye atsam yine bozulur mu?

Son düzenleme:
Bu aralar çok popüler oldu bu fidye zararlısı, çözüme gelirsek çevrimdışı olarak çözülebiliyormuş herhalde fakat nasıl çözüldüğü hakkında bilgim yok.

@Murat5038
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesela flash belleğimden resimlerimi tekrar PC'ye atarsam o resimler bozulur mu?
Hocam şu an sakın USB'yi takmayın, zararlı temizlenmezse o dosyalar da şifrelenir.

Son düzenleme:
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Hocam şu an sakın USB'yi takmayın, zararlı temizlenmezse o dosyalar da şifrelenir.

Kaspersky ile tam temizleme yapsam sonra virüsün bozduğu dosyaları silsem düzelir mi ya da en son formatta atarım.

Amacım dosya kurtarmak değil zaten önemli dosyalarım flash belleğimde vardı Kaspersky ile tam tarama yapsam sonra iki diskide formatlasam bu virüs temizlenirmi gönül rahatlığıyla Flash'ımı takabilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı