Stabil Linux önerisi

Intel Pentium Dual-Core E6600
2GB DDR3 Ram
Intel HD Graphics 4500
(Böyle bir şeydi. Windows'ta olsam tam olarak verebilirdim. Linux'a çok yabancıyım)
Aynı sistemi kullanıyorum sayılır. İşlemci Pentium Dual Core E6500 sadece tek fark bu. O da aynı sayılır. Linux Mint Xfce 32 bit kullanıyorum, kasma gibi bir sorun yok, gayet stabil. Sizin sorununuz farklı bir şeyden kaynaklı olabilir mi? 64 bit kurmuşsunuz 32 bit deneyin diyeceğim ama aslında o da kasmamalı. Yani örneğin içini temizlememiş olabilirsiniz kasanın.

Bir de kasmadan kasıt oyunlardaysa Windows'taki kadar performans alamazsınız zaten ki ben de alamıyorum. Ama genel kullanımdaysa o zaman sorunu bulmak lazım.

Debian GNOME geçtim. Linux Mint'e göre daha çok stabil oldu bilgisayar. Kasmalar ve ani droplar 0'a düştü. Artık Linux'u gerçek manasıyla kullanabilirim.
Aynı sistemi kullanıyorum sayılır. İşlemci Pentium Dual Core E6500 sadece tek fark bu. O da aynı sayılır. Linux Mint Xfce 32 bit kullanıyorum, kasma gibi bir sorun yok, gayet stabil. Sizin sorununuz farklı bir şeyden kaynaklı olabilir mi? 64 bit kurmuşsunuz 32 bit deneyin diyeceğim ama aslında o da kasmamalı. Yani örneğin içini temizlememiş olabilirsiniz kasanın.

Bir de kasmadan kasıt oyunlardaysa Windows'taki kadar performans alamazsınız zaten ki ben de alamıyorum. Ama genel kullanımdaysa o zaman sorunu bulmak lazım.
Yine 64-Bit kurdum. Linux Mint'e göre daha stabil oldu.

Son düzenleme:
Debian GNOME geçtim. Linux Mint'e göre daha çok stabil oldu bilgisayar. Kasmalar ve ani droplar 0'a düştü. Artık Linux'u gerçek manasıyla kullanabilirim.

Sevindim hocam sizin açınızdan. Nasıl, güzel mi? Pratiklik, son kullanıcıya hitap etme ve Windows'a yakınlık açısından Linux Mint'a oranla daha mı iyi sizce?

Debian GNOME'dan Windows 10'a geçiş yaptım. Haklı sebeplerimin olduğunuz düşünüyorum. Linux'a yeni geçecek arkadaşlar kendilerini tartıp-ölçüp yeni işletim sistemlerine geçmelerini öneririm. Hepsi kendi fikirlerimdir, hiçbiri profesyonel yardım alınarak yazılmamış, deneyimlerden oluşmaktadır. Sebeplerime geçmek gerekirse şöyleler;

1.- Bilgisayarınız eski ise (benim bilgisayarım anakart ve işlemci bakımından 2009 bandında) size uygun Linux dağıtımını bulmak zor olabiliyor. Deneme yanılma meselesi bu iş. Bazen olsun daha ağır bir Linux dağıtımı güçsüz bilgisayarlarda optimize olabilirken güçlü bilgisayarlarda optimize olamıyor. Çok mantıksız görünebiliyor ama öyle. Doğru dağıtımı bulmak bilgisayarınız için hayati mesele. Bu işin pek de öneri bulup öneri vermek ile olacağını zannetmiyorum. Denemelisiniz, eğer Linux'ta kararlı iseniz. Ben Mint ve Debian dağıtımlarını denedim. Fakat okulum ve önemli işlerim sebebiyle Windows'a dönmek zorunda kaldım. Sorunun yazılımsal değil donanımsal olduğu idrakine böylece varmış oldum. Pekte sürem yoktu, Windows'a geçtim.

Not: Birinci maddenin doğruluğu tartışılabilir. Bizzat ~2017 bandında olan bir bilgisayar ile 2009 bandında olan bir bilgisayarı karşılaştırdım. Sonuçlarım böyleydi.

2.- Ben tabiri caizse bodoslama bir şekilde Linux'a taşındım. Gerekçem 320GB gibi depolamanın az olmasıydı. Bu hataya düşmeyin arkadaşlar. 32 GB USB flash belleklerde bile stabil çalışabilen Linux dağıtımları var. 'Dual Boot' yaparak kullanabilirsiniz. Linux'ı tatmak için 40GB verseniz bile Linux'ı tepe tepe kullanabilirsiniz.

3.- Linux dağıtımları günlük olarak kullanmanız gereken birçok programları çoğu zaman desteklemiyor. Siz, o yüzden, o programın alternatifine gitmek zorunda kalıyorsunuz. En kötü ihtimal ile Wine veya Virtual Box kullanarak o programa erişebiliyorsunuz'1'. Ama şunu söylemeliyim iki Linux deneyimlerimden de ciddi optimizasyon problemler yaşatan uygulamalar olduğunu gördüm. Alakasız bir uygulamada çok iyi performans verirken yine alakasız bir uygulamada o performansı veremedi. Üstüne eski bir bilgisayarınız varsa ek olarak üstüne kasma ve drop eklenebiliyor.

'1': Wine ile veya Virtual Box ile ulaştığınız bir program Windows'ta ki gibi bir sunum veremiyor. Örneğin USB flash belleğime yazdırmak istediğim bir .ISO uzantılı dosyayı Rufus ile yazdırmak istedim. Yazdıramadım çünkü Wine USB flash belleğimi algılayamadı. İngilizce kaynaklara başvurdum çözüm bulamadım. Bende alternatif uygulamalara yöneldim. Bu basit bir örnekti. Çok önemli bir işiniz için bir uygulamaya maruz kalırsanız sorun çıkarması muhtemel olabiliyor.

4.- Sorunlarınız çözmek için kaynaklarınız çoğu zaman İngilizce olacak. Buna hazırlanmalısınız. Ben pek hazırlıksız yakalandım. Ama Ubuntu kullanmak istiyorsanız Türkçe kaynak bulabilirsiniz. Ubuntu'nun Türkiye topluluğunun daha fazla kişinin olduğunu gördüm. Unutmayın ki Ubuntu eski bilgisayarlara pek de önerilmiyor.

5.- Terminale alışmak çok kolaydır. Gözünüz korkmasın. Ama yanlış bir şeyler yaptığınızda tek başına olabiliyorsunuz. Bazen Windows'ta 2 tıklamalık sorunlarımı 45 dakikalık "araştır-uygula-yanıl-tekrar yap" yollarıyla çözebildim. Rekorum ise 2 saat. Bunu da göze almanız gerekecek'2'.

'2': Yanlış anlaşılmasın. Linux son kullanıcı dostudur.

Bu sorunlar beni Windows'a geçmeye itti. 2 haftalık deneyimlerim böyle oldu. Eğer bir gün yeni ve elverişli bir bilgisayara geçersem Linux'a daha çok doymak istiyorum. Yeni geçecek arkadaşlar bunları göze almalılar. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı