Stabilite İçin Test Programı Önerileri

Elina_089

Kilopat
MSI kombuster, Furmark, Metro Exodus Benchmark/Gameplay ile RX 580 1500MHz Core clock testleri yaptım. Hepsinde stabil davrandı ancak @Tolga Samet in söylediği OCCT testinde ekranım siyah olup takılı kalıyor. Anlamadığım şey ne voltajın ne de clockun benim belirttiğim değerlere çıkmadığı halde stabil çalışmaması. Bu program güvenilir midir? Başka program önerir misiniz?

Ayrıca kaç volt güvenlidir? 1.25 max kullanmak zarar verir mi?

@Elina_089 OCCT alanının en iyisidir. Ayrıca 1500 MHz'de dayanamayacağını biliyordum :). Uzun kullanımda oyunlarda da sıkıntı çıkaracağı anlamına gelir bu. Öncelikle power limiti fulle, 1400 MHz'den başlayıp voltajı 1.15'te bırak. Ardından yavaş yavaş frekansı arttır. Bunu yaparken 1 veya 2'şer dakikalık testler yeterli. Maksimum stabil olabildiği yeri bul stok voltajda. Eğer daha üzerine çıkmak istersen voltajı 1.2V-1.25V gibi değerlere çekebilirsin. Üstüne asla çıkma. Kısa vadede problem oluşturmasa da uzun vadede kartın verimi düşer. Güç tüketimi fazlasıyla artacak ancak değecek bir performans artışı vermeyecek kart sana, hatırlatayım.

@Elina_089 OCCT alanının en iyisidir. Ayrıca 1500 MHz'de dayanamayacağını biliyordum :). Uzun kullanımda oyunlarda da sıkıntı çıkaracağı anlamına gelir bu. Öncelikle power limiti fulle, 1400 MHz'den başlayıp voltajı 1.15'te bırak. Ardından yavaş yavaş frekansı arttır. Bunu yaparken 1 veya 2'şer dakikalık testler yeterli. Maksimum stabil olabildiği yeri bul stok voltajda. Eğer daha üzerine çıkmak istersen voltajı 1.2V-1.25V gibi değerlere çekebilirsin. Üstüne asla çıkma. Kısa vadede problem oluşturmasa da uzun vadede kartın verimi düşer. Güç tüketimi fazlasıyla artacak ancak değecek bir performans artışı vermeyecek kart sana, hatırlatayım.
Hocam anladım da OCCT belirtilen frekansta çalıştırmıyor ki kartı. Ne hızlar ne voltaj benim ayarladığımın altında kalıyor sürekli.
1460MHz de +50V ile 10 dakika çalıştırdım error yoktu. Zaten maksimum izin verilen Afterburner voltajı 1.25

@Elina_089 Kartı son damlasına kadar zorluyor, fark ettiysen güç tüketimi 250W'ları aşmıştır test esnasında. Ayrıca şu uyarıyı geçeyim, karta fiziksel zarar vermemek adına yüksek voltajlarda test etmemeni öneririm.

@Elina_089 Ben 1.056V ile kullandığım halde 220W tüketiyor.

1.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı