Stalker anomaly oyununda CPU aşırı ısınıyor

rasitnarcicek

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Tulpar T7 V20.5.6 | Intel® Alder Lake Core™ i7-12700H 14C/20T; 24MB L3; E-CORE Max 3.50GHZ P-CORE Max 4.7GHZ;45W ;10nm SuperFin 12. Nesil Alder Lake | NVIDIA® GeForce® RTX3060 Max-Performance 6GB GDDR6 192-Bit DX12 (En Yüksek Grafik Gücü; 115Watt + 15 Watt DB 2.0) | 17,3" FHD 1920x1080 144Hz IPS Mat LED Ekran | 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz | 1TB SAMSUNG PM9B1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (Okuma: 3600 MB/s - Yazma: 3000 MB/s) | Windows 10 PRO
Meslek
Moda Tasarımcı
Arkadaşlar merhaba. Stalker anomaly adında eski bir oyunun modlu sürümünü oynuyorum. Eski bir oyun olmasına rağmen aşırı bir CPU ısınması var. Dün bir ara kendiliğinde bir süre 50-70 derece aralığında bir performans sergilemişti. Ama sürekli 80-90 civarından bir ısınma var. Ve bu çok saçma. Bunun bir çözümü varsa aydınlatır mısınız? Aşağıda oyun için Afterburner değerleri ve oyun için grafik ayarları vardır.

Afterburner değerleri;

Ekran görüntüsü 2023-06-29 011738.jpg

GeForce Experience değerleri;

Ekran görüntüsü 2023-06-29 013410.jpg

grafik ayarları;

Ekran görüntüsü 2023-06-29 011953.png

Ekran görüntüsü 2023-06-29 012003.png

Ekran görüntüsü 2023-06-29 012012.png

Ekran görüntüsü 2023-06-29 012021.png

Bu 3 farklı oyunun birleştirilip ağır modlanmış hali, birde laptop kullandığınız için normal olduğunu zannediyorum. Birde oyunda girdiğiniz bölgelere göre FPS'de baya bir değişiklik olabilir.

Bu 3 farklı oyunun birleştirilip ağır modlanmış hali, bir de laptop kullandığınız için normal olduğunu zannediyorum.

Days Gone veya Dying Light 2 gibi AAA+ oyunları oynarken bile bu kadar yüksek değerler almadım. Bunlar çok anormal. Çünkü ayarları kurcalarken birden 55-70 arası sıcaklık değerleri vardı.

Laptop markası modeli nedir? 80-90 derece bir laptop için normal asıl tuhafıma giden diğer oyunlarda 50 derece mi çalışıyor?

Days Gone veya Dying Light 2 gibi AAA+ oyunları oynarken bile bu kadar yüksek değerler almadım. Bunlar çok anormal. Çünkü ayarları kurcalarken birden 55-70 arası sıcaklık değerleri vardı.
O oyunlar AAA+ olsa bile performans vermeleri için kodlanmış oyunlardır, Anomaly ise 3 Farklı 15+ yıllık oyunun birleştirlip üstüne mod kurulması ile yapılan bir oyundur. Böyle bir oyundan yüksek performans beklemeyin.

Laptop markası modeli nedir? 80-90 derece bir laptop için normal asıl tuhafıma giden diğer oyunlarda 50 derece mi çalışıyor?

Hayır diğer oyunlarda 50 derece değil. Bu oyunda birkaç saatliğine o değere geldi ve tekrar eski haline yani 80-90 derecelere geldi. Bilgisayarın linki aşağıda.

Anomaly ben de oynadım, sistemi epey zorluyor. Bir de Anomaly'nin kendine özel modlarını kurarsanız iyice sapıtıyor değerler.

Laptop ise anormal değil. Fazla modlanan oyunlar aşırı CPU gücü istiyor.

Laptop güçlü bir model linkini aşağıya bıraktım. Sorun şu ki kendi yüklediğim modları çıkarıp bir değerle bakayım dedim. Yine aynı değerler. Hiç değişiklik olmadı. Reddit'te araştırmalar yaptı ve çoğu kullanıcı aynı sorunu yaşıyor.

O oyunlar AAA+ olsa bile performans vermeleri için kodlanmış oyunlardır, anomaly ise 3 farklı 15+ yıllık oyunun birleştirlip üstüne mod kurulması ile yapılan bir oyundur. Böyle bir oyundan yüksek performans beklemeyin.

Hayır zaten PC özellikleri bu oyun için Nirvana ama modlardan mı veya neden kaynaklı bilmiyorum ama bu değerler aşırı anormal.

PC linki;

Laptop güçlü bir model linkini aşağıya bıraktım. Sorun şu ki kendi yüklediğim modları çıkarıp bir değerle bakayım dedim. Yine aynı değerler. Hiç değişiklik olmadı. Reddit'te araştırmalar yaptı ve çoğu kullanıcı aynı sorunu yaşıyor.
Bu bir sorun değil, bu ağır bir oyun ve böyle çalışıyor. Laptopta RTX 4090 olsa bile ısınacaktır bunun kaçışı yoktur.

Bu bir sorun değil, bu ağır bir oyun ve böyle çalışıyor. Laptopta RTX 4090 olsa bile ısınacaktır bunun kaçışı yoktur.

Katlanmak zorundayız diyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı