Starlink beta başladı

Bildiğiniz gibi elon Musk'un projesi Starlink dünyaya ucuz ve hızlı İnternet sağlayacak. Şu anda bilinenlere göre 1 gbit hizmetin aylık bedeli 80 doların altında olacak, ping süreleri ise 20MS civarı olacak.

Bu sene, açık beta başlayacak. Bunun için kayıtlar alınmaya başlandı. Aşağıdaki siteye posta kodunuzu, ülkemizi ve mailinizi girerseniz listeye alınıyorsunuz ve eğer Türkiye'ye kullanıma açılırsa bilgilendirileceksiniz.

Belki ülkemizdeki talebi bu şekilde bildirirsek kan emici ISS'lerimizden kurtulabiliriz. :)

www.starlink.com

Vergiyi, kuru bir kenara koyalım. Sansür sisteminin Türkiye sınırları içinde olması gerekiyor.

Haliyle sansür sisteminin kurulması kafadan %30-40 maliyet demek. İşin kötü yanı Turkcell sol, biz rekabet edemiyoruz diye gidip devlete ağlayacaktır. Zaten devlet firması gibi oldu.

Çünkü bu adamın gözü 100 Mbps gibi ufak rakamların peşinde değil.

Bugün 100 Mbps üzeri paket satılamamasının nedeni zamanında Turkcell Sol'ün rekabet edemiyorum diye ağlamasıdır. AKN'nin gelme sebebi gene Turkcell sol'dür.

Böyle bir piyasada 100 Mbps'den fazla hız ve 20 Mbps'den fazla upload vermesi imkansız. TürkNet gibi ufak firmalara bile devlet teşviki olmasına rağmen Turkcell hala ağlamaya devam ediyor.

Buraya gelir ve ofis açarsa ilk şikayeti Turkcell'den olacak.

Muhtemelen rekabet edemiyorum diye şikayet ettiği için ek vergi konulur. Sansür sistemi daha sıklaşır falan. Elon musk böyle bir adım atmaz. PayPal örneğinde olduğu gibi bavulu toplar gider. PayPal için nasıl diğer bankalar rekabet edemiyoruz diye ağladı ve devlet vergi vereceksin vs. dedi. PayPal'da "rıskı veren hüdadır kula minnet eylemem" dedi ve gitti.

Almanya'nın bizi kıskandığı ile kalırız.

Turkcell'in Allah belasını versin Türk Telekom'unda neyse ki fiberin önüne geçeni yakarlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Yaşadığım ülkeden şüphe ettim, neden böyle bir ülke burası? Daha başarılı firmalara neden dandik firmalar saldırıyor? Sanırım bir halt olmaz bizden.
Para kazanma hirsi, ulkeye yardim etmek, kalkindirmak yerine en az maliyetle en yuksek kari elde etme kafasi. Buyuk ihtimalle bir kac yil icinde hepsi degisecek, umarim iyi gunleri gorecegiz.

Yaşadığım ülkeden şüphe ettim, neden böyle bir ülke burası? Daha başarılı firmalara neden dandik firmalar saldırıyor? Sanırım bir halt olmaz bizden.
Çünkü TT veya Vodafone upload hızını simetrik yapsa Turkcell veri merkezleri zarar eder. Kendilerinin Yunanistan gibi şımarıklık huyu var.

Turkcell'in Allah belasını versin Türk Telekom'unda neyse ki fiberin önüne geçeni yakarlar.
Bügüne kadar oluşan temel sorunların %30-40 Turkcell'in şikayetleri yüzünden. Mesela bir dönem İBB fiber ile ortak olup İstanbul'da 1km bile fiber döşettirmedi. Sonuç aklı selim bir mahkeme adam gibi karar verdi.

Malesef haklısısınız. Bu ülkede zor fakat Elon Musk bütün düyaya erişime açacağını söylediği zaman bu gibi sorunları düşünmüş olmalı. Sadece Türkiye değil dünyanın başka ülkelerdede vergiler fazla. Sadece ülkelere göre şekillendirmesi çok yanlış olur kanaatimca.

Son düzenleyen: Moderatör:
1212.png

Yeni konular

Geri
Yukarı