Starlink Beta Kayıtları Başladı

gonzai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Elon Musk'ın dünya geneline hızlı ve ucuz İnternet sağlayacak olan Starlink projesi için talep formları alınmaya başlanmış. Benim asıl merak ettiğim upload hızları ne kadar olacak? Bunun hakkında pek bir şey bulamadım İnternet'te ancak söylenenlere göre 1 GBit hızında ve ortalama 20, 30 ms ping aralığını aşmayacağı söylenen bu hizmetin aylık bedeli 80 doların altında olacakmış.

Bu sene içerisinde açık beta testlerinin de başlayacağı söyleniyor. Aşağıdaki siteye posta kodunuzu, ülkenizi ve mailinizi girerek listeye kayıt oluyorsunuz. Eğer Türkiye'de kullanıma açılırsa sanırım size bir bilgilendirme maili yollanacak.

Ne kadar çok kayıt yapılırsa o kadar iyi olur. Belki talep sayısının fazlalığı göz önüne alınarak Türkiye'ye de hizmet getirilebilir. Bu sayede yerlerde sürünen İnternet'lere çuvalla para ödemek zorunda kalmayız.

Bilmeyenler için Starlink nedir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başarılı olacağına inanıyorum ama kafamdaki tek soru ülkelere göre yerel fiyatlandırma biçilecek mi.

Kimse çıkıp "Yeter ki gelsin $80 veririm, feda olsun" ayakları yapmasın, ülkenin %90'ı o parayı karşılayamaz. Vergi vs. koyarlarsa ne kadar olur düşünemiyorum bile. Gerçi ülkede kullanıma izin verilecek mi orası da muamma.

Başarılı olacağına inanıyorum ama kafamdaki tek soru ülkelere göre yerel fiyatlandırma biçilecek mi?

Kimse çıkıp "yeter ki gelsin $80 veririm, feda olsun" ayakları yapmasın, ülkenin %90'ı o parayı karşılayamaz. Vergi vs. koyarlarsa ne kadar olur düşünemiyorum bile. Gerçi ülkede kullanıma izin verilecek mi orası da muamma.

Vergisiz doları 6 TL baz alarak hesapladım 480TL cidden bir İnternet'e 480TL kim verebilir?Daha vergi ve doların pik noktası hesaba katılmadan tahminimce 600-700TL arası bir fiyatta olur.

Büyük ihtimalle ülkelere göre fiyatlandırma yapılır. Yapılmazsa zaten kimse almaz. Ama bir diğer ihtimal de yurt dışından kaçak olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Yani Türkiye' de resmi olarak satışı yasak olsa bile sonuçta uydu üzerinden çalışan bir sistem olduğu için pekala cihazını aldıktan sonra kullanabiliriz gibi geliyor bana. Faturası da internet üzerinden ödenebilir.

Geri
Yukarı