Starlink ile ülkemizde neler değişir?

Ülkemize Starlink uyduları ile hizmet verilmeye başlanır mı?

• Evet

Oy: 33 42,3%
  • Hayır

Oy: 45 57,7%

• Oy verenlerin toplamı
    78
Eğer Türkiye'ye gelirse ben de sizin dediğiniz gibi olacağını düşünüyorum, bir süre sonra da o interneti de edinebilecek durumda olmayacağız.
Ama şöyle bir şey de var, Starlink bunu kişilere değil, devletlere satıyor, yani fiyatını Starlink üzerinden düşünmemek lazım arkadaşlar.

Türkiye'ye gelme ihtimali %20 çünkü devlet sansür için sistem kurulmasını zorunlu kılıyor. Musk geldi diyelim. Upload hızı yüksek paket satsa rekabet kurumu ceza keser. Bireysel hizmetten bahsediyorum.

Zaten sansür sistemi otomatik fiyatın %20-30 zamlı olmasına neden oluyor, bunun üstüne dolar kuru işin tuzu biberi olurken, vergide makarnasını oluşturur. Musk abinin salçaya talim olacağını sanmıyorum.

TT 150₺ civarına 100 Mbps dowload ve 4 upload veriyor iken aynı paraya 300 Mbps dowload ve 100 Mbps upload verdiği an haksız rekabet ve zararına satış yapmaktan milyon ₺ ceza yiyecek. Dowload sabit kalsın upload yüksek olsun gene aynı durum söz konusu.

Ha birde siz uzay vergisi veya uydu vergisi duydunuz mu ? Bence hazır olun, Starlink tam bu vergiye göre...

22 yıldır hep fakirleşirken, biz garibanların hiç yüzü güler mi...

Türkiye'ye gelme ihtimali %20 çünkü devlet sansür için sistem kurulmasını zorunlu kılıyor. Musk geldi diyelim. Upload hızı yüksek paket satsa rekabet kurumu ceza keser. Bireysel hizmetten bahsediyorum
Musk bunu devletlere satmaktan bahsediyor, eğer ülkemize gelirse de devlet hız bakımından kısıtlayacaktır dediğiniz gibi bir durum ortaya çıkarsa.

Şu anki yönetim olmaz ise sorun çıkacağını sanmam. Çünkü şu anki yönetim aldığım nefese bile vergi koymak üzere. Şuan bu Ülkede bu şekilde birşey beklemeyin.

Hayal etmesi bile güzel. Rekabet kurallarına aykırı davranmıyor, kazık bakkalcı zihniyetlilerin karşısına standartlar koyuyor.
Tabii 15 sene önce buzdolabı kullanıldığını bilmeyenler bu projeye de akıl erdiremeyip zamanında bit.ly ve Vikipedi'yi hatta Twitter'ı engelledikleri, PayPal'ı kovdukları ve Uber'i kaçırdıkları gibi bunu da kullandırtmamak için ellerinden geleni yapacaklardır. Sonra da Elon ne yapıp edip ülkede bunu yaygınlaştırınca da malum kişi "bizden önce acaba bu ülkede Starlink kullanılıyor muydu? Facebook kullanılıyor muydu? Instagram, iPhone, iPad Pro kullanılıyor muydu? Bunları da biz yaptık bizzz! Bugünlere geldik mi? Elamdülüllaaaaah." diye meydanlarda açıklama yapacaktır. :)

PayPal'ın Türkiye'den kovulduğu, Uber'in durdurulduğu, Wikipedia'nın kapatıldığı, Netflix gibi para ödediğim hizmete sansür uygulanan bir ülkede bu hizmeti de yaşatmazlar. Biz de hâlâ enayi gibi TT'ye düşük hızlı düşük uploadlı internete 100+ TL para ödemeye devam ederiz.

Geri
Yukarı