Statik elektrik ile donanım yakan var mı?

GonzoGunner

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistem toplarken statik elektrik ile kötü olaylar yaşayan var mı? Çok duydum bu riski ama hiç kimse de yaşamamış sadece duydum. Sistem toplayacağım için merak ettim. Ekran kartına çıplak elle dokundum ama bakalım.

Genelde kasanın içini açtığımda elimi ilk duvara değdiriyorum. Başıma bir kere şöyle bir olay geldi; kasayı açtığımda dokunduğumda parmak ucuma elektrik çarpmıştı. Parçalara kolay kolay bir şey olmaz statik elektrikle.

Genelde kasanın içini açtığımda elimi ilk duvara değdiriyorum. Başıma bir kere şöyle bir olay geldi; kasayı açtığımda dokunduğumda parmak ucuma elektrik çarpmıştı. Parçalara kolay kolay bir şey olmaz statik elektrikle.
Böyle bir ihtimal söz konusu ama hiç bu şekilde bozulan parça görmedim ve duymadım. Ama her ihtimale karşı parçalara temas etmeden önce vücutta bulunan statik elektriği atmak iyi olur. Artık donanımlar bu tarz şeylere karşı daha dayanıklı.
Eğer kullandığın parçalar kaliteli ise bir sorun olmaz. Bu zamana kadar yakan ne duydum ne gördüm.
Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Beşeriz sonuçta illa ki bir şeylere kaygılanıyoruz. Ekran kartının yeşil (anakart gibi kısmına) değil de arka plaka ve fanlara dokunmuştum.

Günümüzde statik elektrik den donanım yanmıyor. Bu bilgi birazda eski donanımlardadan kalan bir bilgi. Statik elektrik eskiden ciddi derecede donanım bozan oldu. Günümüzde insanlar alışkanlıktan dolayı yaptığı bir olay. Artık yapsanda yapmasanda pek birşey değişmez.

5-6 yıl önce statik elektrikten dolayı RAM bozmuştum. Tam da garantisinin bitmesine 1 ay kalmıştı :D Neyse ki servis değişim verdi de yenisini gönderdiler.

Günümüzde statik elektrik den donanım yanmıyor. Bu bilgi birazda eski donanımlardadan kalan bir bilgi. Statik elektrik eskiden ciddi derecede donanım bozan oldu. Günümüzde insanlar alışkanlıktan dolayı yaptığı bir olay. Artık yapsanda yapmasanda pek birşey değişmez.
Ben de hep 2010-2013 yorumları görüyordum güncel bir başlık açmayı bu yüzden düşündüm teşekkürler.
5-6 yıl önce statik elektrikten dolayı RAM bozmuştum. Tam da garantisinin bitmesine 1 ay kalmıştı :D Neyse ki servis değişim verdi de yenisini gönderdiler.
Evet özellikle soğutucusu olmayan üzeri açık RAM'lerde bu vaka yaşandığına dair yazılar gördüm. Umarım ekran kartım için geçerli değildir! :)

Statik elektriğimi atmadan ve eldiven kullanmadan ekran kartımın bloğunu söküp temizledim. Pc'yi ilk açtığımda HDD'yi görmedi. Kapatıp açayım dedim. kapattım ama geri açılmadı. bir 10 dakikalık korku anından sonra açıldı. Başta sıkıntı yok gibi duruyordu fakat oyun oynarken birden mavi ekran verdi. Biraz uğraş sonucu mavi ekranı kapatıp HDD'yi kontrol ettim. Gözüküyordu fakat tıklayınca hata alıyordum. En son aklıma eldiven kullanmadığım için olabilir düşüncesi geldi. Tüm parçaları söktüm. Yaklaşık 1 gün kadar hiç ellemedim.(sökerken eldiven kullandım :) ) Dün tüm parçaları birleştirip Bismillah çekerek düğmeye bastım. Dünden bu yana bir sıkıntı yok. Ama bu olanlardan sonra eldivensiz kasanın dışına bile dokunmam :).

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı