Statik elektrik masaüstü bilgisayar için bir problem mıi?

KEREM3492

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: İ5 12400f ;
Anakart: Biostar b760mx/2-E
Ekran Kartı: 4060ti 16gb 3x
Ram: 2x8 3200mhz xpg d35g rgb
Meslek
Yazılım
Arkadaşlar yeni bir bilgisayar aldım. En çok korktuğum şey statik elektrik, ekran kartı ayrı gelecek ve ben takacağım. İlk bilgisayarım olunca korkuyorum, peki ne yapmalıyım? Gündelik hayatta gelip kasanin içini açıp bakamaz mıyım? Veya bu elektrik sürekli vucutta var mı? Bozulursa hangi parcalar bozulur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kasayı prize bağlamadan önce direkt olarak takacaksınız zaten. Statik elektriklenme konusuna gelecek olursak kartın alt tarafta bulunan çipine değmezseniz sorun yaratmayacaktır. Ya da gidersiniz çıplak ayak ile toprağa basar gelirsiniz bir sıkıntı olmaz.

Arkadaşlar yeni bir bilgisayar aldım. En çok korktuğum şey statik elektrik, ekran kartı ayrı gelecek ve ben takacağım. İlk bilgisayarım olunca korkuyorum, peki ne yapmalıyım? Gündelik hayatta gelip kasanin içini açıp bakamaz mıyım? Veya bu elektrik sürekli vucutta var mı? Bozulursa hangi parcalar bozulur.
o kadar korkulacak bir şey değil, halıyla temas ederken ya da çok sürtünmeli bir şeye dokunduktan sonra parçalara dokunmayın, parçaları halı gibi bir şeye sürtmeyin yeter.
İçini açıp bakın fakat ellemeyin.

Bu kadar korkmanızı gerektiren bir şey yok. Ben ekran kartını alıp sağa sola vuruyorum, fırına atıyorum arada. 21. yüzyıldayız.

Korkmanıza gerek yok. Statik elektrik eskisi kadar yok sadece bilgisayarı halının üstüne falan koymayın yeterli. Ben kendi ekran kartımı, kasayı yatağa koyarak takmıştım :D

Korkmanı gerektirecek bir şey yok. Yapman gereken şey ellerini kasanın metal kısmına sürtüp statik elektriği boşaltmak sonrasında rahatça takabilirsin ekran kartını. Ama çekiniyorsan toprakla 10 dk kadar temas et sonra tak rahatlarsın da.

Bütün gün çorapla halıda yürüyüp bütün yükü üstünde biriktirdikten sonra çıplak elle anakarta vs. değmediğin sürece problem yok. İçin daha da rahat olsun istersen şayet, işlemden önce ellerini yıkayıp ardından kalorifer/kapı kolu gibi yerlere dokunabilirsin ve takabilirsin. Ben bu konuda daha önce sıfır bilinçle, ayağımda çorap, tüm günün yükü ile anakarta ekran kartı taktım. 3 yıl oldu, taş gibi devam :)

Geri
Yukarı