Masaüstü sistemde statik elektrik birikiyor

Bilgisayar 2012 yılından beri var. Belli periyotlarla temizliyorum, akım koruyucu priz ile topraklama arasında kaldım. Bilgisayarı kapatıyorum Windows kapanıyor fakat halen fanlar vs çalışıyor. Dolayısıyla her seferinde elle kapatıp fişi çekip arkadan düğmesini kapatıp power tuşuna basıyorum. Tabi icindeki elektriği boşaltıyor o ayrı ama her seferinde aynı işlemi yapmak istemiyorum. Dolayısıyla benim gibi aynı sorunu yaşayan akim prizi ile mi çözdü meseleyi yoksa topraklama ile mi?
Statikten sorun yaşayanlar da kasaya dokununca elektrik çarpıyordu. Çoğu konuda öyle yazılıydı sizde böyle bir sorun var mı?

Statikten sorun yaşayanlar da kasaya dokununca elektrik çarpıyordu. Çoğu konuda öyle yazılıydı sizde böyle bir sorun var mı?
Dokunduğum kısımlar metal değil, haliyle hiç çarpmadı. Zaten fan sesi duyunca anlıyorum ki kapanmamış. Gidip yukarıda yazdığım gibi kapatıyorum.

O bilgisayarın kapanmaması statik elektrik gibi durmuyor hiç. Farklı bir diske Windows kurup deneyin bence statik den olacak bir şey değil bu.
Hocam sürekli olan bir şey değil ama. Mesela 2 gün önce oluyor iken bugün olmadı. Yani belli periyotlarda oluyor. Önce toprak priz alıp deneyeceğim. Akabinde akım koruyucu. En son artık sizin dediğiniz gibi yapacagim. Prizim toprakli bilmiyorum normal 3 lu elektrik ilerde satılanlardan

Dokunduğum kısımlar metal değil, haliyle hiç çarpmadı. Zaten fan sesi duyunca anlıyorum ki kapanmamış. Gidip yukarıda yazdığım gibi kapatıyorum.

Hocam sürekli olan bir şey değil ama. Mesela 2 gün önce oluyor iken bugün olmadı. Yani belli periyotlarda oluyor. Önce toprak priz alıp deneyeceğim. Akabinde akım koruyucu. En son artık sizin dediğiniz gibi yapacagim. Prizim toprakli bilmiyorum normal 3 lu elektrik ilerde satılanlardan
Hocam işte fark etmiyor ki dediğim gibi statik elektrik durumuna benzemiyor bu. Farklı bir hard disk e sistem kurup bir kaç gün test et bence.

Topraklı priz alıpta oturduğunuz evde topraklama yoksa bir işe yaramaz. Önce onu kontrol edin sonrasında genellikle mutfaklarda topraklama oluyor mutfaktan deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı