Masaüstü sistemde statik elektrik birikiyor

SdtCngz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Masaüstü bilgisayarımda belli aralıklarla statik elektrik birikiyor. 4 5 günde bir PC'yi kapatıyorum fakat statik elektrik yüzünden kapanmıyor. Daha sonra ben kendim kapatıp fişi çekip açma tuşuna basılı tutup içindeki elektriği boşaltıyorum. Yani bu böyle 4 5 gün periyotlarla devam etmekte.

Normal priz kullanıyorum, kimisi akım koruyuculu kimisi farklı priz al diyor. Sizler ne tavsiye edersiniz?

Belli bir zamandan sonra bilgisayara zarar vermemesi için şimdiden önlem almak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla statik elektriğini boşaltman için kasayı fişten çektikten sonra ya da PSU'nun on/off düğmesini off yaptıktan sonra kasanın Power tuşuna basman gerekiyor. Her kapattığında bu işlemi yaparsan sorun yaşamazsın.

Prizler de topraklama varsa öyle bir şey söz konusu olamaz. Akım korumalı prizde bir işinr yaramayacaktır bu pek statik elektrik sorununa benzemiyor.

Öncelikle kullandığın Power eski mi yeni ise markasını yazarsan daha yardımcı olabiliriz. Topraklı prizler de işini görür.

Merhaba,
Masaüstü bilgisayarımda belli aralıklarla statik elektrik birikiyor. 4 5 günde bir PC'yi kapatıyorum fakat statik elektrik yüzünden kapanmıyor. Daha sonra ben kendim kapatıp fişi çekip açma tuşuna basılı tutup içindeki elektriği boşaltıyorum. Yani bu böyle 4 5 gün periyotlarla devam etmekte.

Normal priz kullanıyorum, kimisi akım koruyuculu kimisi farklı priz al diyor. Sizler ne tavsiye edersiniz?

Belli bir zamandan sonra bilgisayara zarar vermemesi için şimdiden önlem almak istiyorum.
Herkes akım korumalı priz işine yaramaz diyor ama ben sistemimi aldığım 2.gün yanmıştı topraklama yok diye. Sonra akım korumalı priz aldım düzeldi.

O fazla akım ile alakalı statik elektrik ile değil.
Doğrudur anlamıyorum bu olaydan pek. Bende hiç kapanmama veya elektriklenme olmadı. Yanık kokusu geldi yandı sonra aldım düzeldi. Yine de bilgisayarı her kapattığımda power tuşuna basıyorum 5 saniye.

Bilgisayar 2012 yılından beri var. Belli periyotlarla temizliyorum, akım koruyucu priz ile topraklama arasında kaldım. Bilgisayarı kapatıyorum Windows kapanıyor fakat halen fanlar vs çalışıyor. Dolayısıyla her seferinde elle kapatıp fişi çekip arkadan düğmesini kapatıp power tuşuna basıyorum. Tabi icindeki elektriği boşaltıyor o ayrı ama her seferinde aynı işlemi yapmak istemiyorum. Dolayısıyla benim gibi aynı sorunu yaşayan akim prizi ile mi çözdü meseleyi yoksa topraklama ile mi?

Bilgisayar 2012 yılından beri var. Belli periyotlarla temizliyorum, akım koruyucu priz ile topraklama arasında kaldım. Bilgisayarı kapatıyorum Windows kapanıyor fakat halen fanlar vs çalışıyor. Dolayısıyla her seferinde elle kapatıp fişi çekip arkadan düğmesini kapatıp power tuşuna basıyorum. Tabi icindeki elektriği boşaltıyor o ayrı ama her seferinde aynı işlemi yapmak istemiyorum. Dolayısıyla benim gibi aynı sorunu yaşayan akim prizi ile mi çözdü meseleyi yoksa topraklama ile mi?
O bilgisayarın kapanmaması statik elektrik gibi durmuyor hiç. Farklı bir diske Windows kurup deneyin bence statik den olacak bir şey değil bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı