Statik elektrik sisteme ne kadar zarar verir?

afterxalien42

Decapat
İyi forumlar. Arkadaşlar statik elektrik hakkında biraz araştırma yaptım ve öğrenmek istediklerim var. Ancak internetteki kaynaklarda kafama takılan şeyleri sormak istiyorum. İlk olarak statik elektriğin donanıma zarar verme olasılığı var mıdır? Varsa ne kadar? İnternette kasa içerisindeki metal kısma dokunmanın ve tahta bir zeminde yapmanın yeterli olduğu yazıyor. Bu gerçekten doğru mu ve metal yüzeye ne kadar süre dokunup bırakmalıyım? Yoksa montaj boyunca metal kısma temas halindemi olmalıyım? Ayrıca statik elektrikten etkilenen bir parça diğer parçalara zarar verebilir mi? Bu olay kafamı bayağı karıştırdı önemli bir şey değilse uğraşmayacağım.

Yeni bileşenlerde statik elektrik koruması var diye biliyorum. Hatta şase yapmasın diye otomatik kapanan bileşenler bile var.
Montaj yaparken sakın metal üstünde yapmayın. Kutusunun üzerinde yapın.
Peki nasıl statik elektrik yok olur ama eldivensiz.
Kapı kollarına dokun. Toprağa ayaklarını bas. Halıda yürümek bile statik elektrik yapar.

Hem de nasıl...Eski pc de temizleme yaparken statik elektrik gelmesin diye çok uğraşırdım.(Bunun için size de plastiğe temas etmemenizi ve kasayı temizlemeden önce metal yüzeye dokunmanızı öneririm.) Fakat statik elektrik yüzünden ekran kartım yandı.Bilgisayarı atmak zorunda kaldım(ekran kartının yandığını 1 yıl sonra öğrendim).Soruya gelecek olursak statik elektrik devre üzerindeki küçük pinlerin kaotik şekilde çalişmasını sağladığı için bazıları yanar.Bu da donanımın atıl duruma düşmesine sebebiyet verir.Dikkatli olmak lazım.

Yeni bileşenlerde statik elektrik koruması var diye biliyorum. Hatta şase yapmasın diye otomatik kapanan bileşenler bile var.
Montaj yaparken sakın metal üstünde yapmayın. Kutusunun üzerinde yapın.

Kapı kollarına dokun. Toprağa ayaklarını bas. Halıda yürümek bile statik elektrik yapar.

Her ne kadar öyle bile olsa yapılmamalı bazı parçaları korumalı yapmanız çok zor RAM'ler ve ekran kartlarının ucu gibi.

Hocam, tahta veya plastik masa üzerinde yapabilirsiniz. Üzerinizde bulunan statik elektriği toprağa basarak atabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa evde bulunan topraklı prizin tırnağına dokunun.

Şey çoğunun plastik yüzüne dokunsak mesela PC toplayacağım babamla şu sisteme bakar mısınız?
Linkleri atar mısınız ayrıca VS650 kronik olmayandan alıyorsunuz değil mi?
Hocam, tahta veya plastik masa üzerinde yapabilirsiniz. Üzerinizde bulunan statik elektriği toprağa basarak atabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa evde bulunan topraklı prizin tırnağına dokunun.

Hocam adam topraklanıcam diye elektriklenmesin :D.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı