Elektrik kesintisi ne kadar zarar verir?

Bilgisayarı kesintilerden sonra açtım hocam açıldı düzgünce. Çubuk dediğiniz neresi tam olarak.

Güç kablosunu taktığımız yer varya hani orada 3 tane pin var o pinlerden üstte olan yani diğerlerinden daha uzun olana deyince alıyor statiği.

Madem merak ediyorsunuz anlatıyım. Elektrik kesilmesinde düşük akıp bilgisayara en çok zarar verendir.

Akım koruyucu prizler: yıldırım ve yüksek akımı önler.
Ups: Yüksek akım ve düşük akımı dengeler. Bunu yaparken elektrik geldiğinde ve kesildiğinde ms lik kesintiler olur.
Online ups: Devamlı aküden besler. Ms gecikmeler olmaz. Genelikle içinde fan devamlı çalışır sesinden dolayı sevmiyorum. Ama en iyisi online ups

Madi durumunuza göre birini alınız. Hiç yokken iyidir. Hattınızda topraklama olsa bile 4 lü prizde topraklama yoksa bir iş görmeyecektir. O yüzden akım koruyucu prizler o acıdan önemli

Bir soru daha sorayım. Gece elektrik kesintisine önlem amaçlı her gece psunun şalterini kapatıp fişi çekip her sabah tekrar açmak zarar verir mi sisteme.

Şans işi kardeşim. Eski PC'de sürekli elektrik gidiyordu. 7 sene kullandım hiçbir sorunu da yok.
Bir soru daha sorayım. Gece elektrik kesintisine önlem amaçlı her gece PSU'nun şalterini kapatıp fişi çekip her sabah tekrar açmak zarar verir mi sisteme.

Bilgisayar kapalı ise fişi çekmene gerek yok. Çalışmayan bilgisayara zarar vericeğini zanetmem.

Geri
Yukarı