Steam Deck alınır mı?

Düşünsene FPS oyunu oynuyorsun 7 inç ekran var.
El konsollarının amacı hiç bir zaman e-spor olmadı ama telefonda 6" ekranlarla mobile legends, wild rift, cod mobile, pubg mobile gibi oyunlar e-spor arenasına çıkabiliyorsa ekran sorun olmaz.
Ve Steam kütüphanesindeki oyunları oynayabiliyorsun her türlü Steam kazanıyor.
Amaç bu? Çoğu kullanıcı zaten oyunlarını Steam üzerinden alıyor. Epic veya MS Store desteklemezse çokta şaşırtıcı olmaz.
cross play sıkıntı ama zorunlu.
Cross play? Steam OS biraz daha windows gibi çalışan bir linux dağıtımı oyunlar söz konusu olduğunda. Yani aslında Windows üzerinden bağlanıyormuş gibi olacaksın. Bundaki sorun eğer oyunlar kontrolcü veya klavye arasındaki ayrıma göre eşleştirme yapmıyorsa multiplayer oyunlarda bir eşitsizlik yaşanmasına sebep olabilir fakat buda her zaman olacak bir şey değil. Çoğunlukla gamepad + klavye&mouse destekleyen oyunlar bunun ayrımını yapabiliyorlar. Örneğin; Fortnite, Paladins, Overwatch, Destiny 2. Daha bunun gibi tonla örnek olabilir. Sadece benim aklıma gelmiyor.
Cross olmayacak Steam'deki oyunların büyük çoğunluğu büyük ekran istiyor 7 inç'le ne yapacaksın?
Büyük ekran istemek kısmını anlamıyorum. Ubisoft oyunları mı büyük istiyor? EA? Bethesda? Hiç biri özellikle belirli çözünürlüklerde çalışacaklarını belirtmiyor. 1280x720 çözünürlükte Steam üzerinde açılmayacak oyun yok. 7" ayrıca küçük değil. Bir bilgisayar ekranına göre epey küçük tabii ki. Yine de 7" kendi başına küçük değil.
Steam OS kaç GB kaplayacak ve hafıza birimi çok yavaş(64 GB olanın)
Şu kısımda benimde soru işaretlerim var. %90 harici bir hafıza birimi kullanımı mümkün olacaktır. Fakat çıkış için 64 ve 512 arasında olması seçeneklerin gerçekten beni bi tık hayal kırıklığına uğrattığını ve şaşırttığını söylemeliyim. Kendi sistemimde Steam'den yüklemiş olduğum 600 GB kadar oyun bulunmakta. Sanırım bu sistemi kullanırken oynamadığımız oyunları döner tekrar oynarız diye düşünme lüksümüz olmayacak. En düşük model 256 olmalıymış ayrıca. Bu ürünle ilgili iki olumsuz yandan birisi bu. Diğeri de ağırlığı. 700 gram nedir be arkadaş?
Linux üzerinde çalışıyormuş Deck.
Linux üzerinden Proton ile oyun çalıştırıyor. Yani Windows'un açtığı oyunların %90'ını Steam üzerinde olduğu müddetçe açabilecektir diye düşünüyorum. Normalde bazı optimizasyon sorunları olsa da, Proton genel itibariyle düzgün çalışan bi sistem.

Yeni konular

Geri
Yukarı