Steam Deck geliyor!

Steam Deck'in çıkışına son 15 gün kaldı. 4 5 yayıncı kutu açılımı yaptı oyundaki performansları gördünüz CoD Vanguard gibi bir oyunda bile orta ayarda 60 70FPS veren bir cihazdan bahsediyoruz. Pili ortalama 2 saat gidiyor AAA oyunlarda powerbank ile yükseltebilirsiniz. Son düşüncelerinizi alayım.

Düşününce güzel bir cihaz fakat bana göre 2 saat pil ömrü olması yeterli değil. FPS değerleri iyi gibi duruyor fakat Türkiye'nin ve doların durumlarını benden daha iyi biliyorsunuz👌

Zaten Türkiye'ye resmi olarak gelmeyecek, fiyatı da 400 Dolar olacakmış. Zaten vergisiz kemik fiyatı 5500 TL. Resmi olarak gelmeyeceği için rahat 10K'ya bulunur burada herhalde.

Switch ile neredeyse aynı fiyatta ve oyunlara para vermiyorsun Switch'den 3 kat güçkü cihaz Switch de oyanyamadığın oyunları da oynuyorsun hmm tahmin edeyim seitch sahibisin ve fanboyluk yapıyorsun çok normal.
Bilgisayarım var. Switch alınabilir bir cihaz çünkü kendine has özel oyunları var. 720p orta ayarlarda Control oynayacağıma bilgisayarımda 1080p-2K çözünürlükte ultrada oynarım. Sonuç olarak bu durumda argüman üretemeyerek fanboy sen oluyorsun.

Son düzenleme:
Bilgisayarım var. Switch alınabilir bir cihaz çünkü kendine has özel oyunları var. 720p orta ayarlarda Control oynayacağıma bilgisayarımda 1080p-2K çözünürlükte ultrada oynarım. Sonuç olarak bu durumda argüman üretemeyerek fanboy sen oluyorsun.

Hocam bu cihazın rakipleri handheld gaming PC olarak geçiyor ve fiyatları 1000-1500 dolar, yani Steam Deck onların yarı fiyatlı alternatifi. El konsolu olmaları ve Switch'in yarı yarıya ucuz olması dışında karşılaştırılabilir bir tarafı yok, "Switch karşısında gereksiz" vs. denebilecek ortak noktaları yok zaten. Bu cihazı PC ya da ev konsollarına çıkan multiplatform oyunların oynanabildiği handheld bir alternatif gibi düşünebilirsiniz. Switch ise apayrı bir platform.

Ha benim için bu durumda bu aleti mantıksız yapan şey ise geleneksel AAA bir oyunu handheld olarak oynamayı tercih etmeyecek olmam olur. Switch kullanıcıları bile biraz hikayeli ana akım kafasında büyük prodüksiyon bir oyun olduğunda handheld yerine TV modunda oynuyor. Ama Nintendonun exclusive oyunlarının çoğu ya da 3. parti platformer indie oyunlar handheld modunda oynaması daha mantıklı oyunlar oluyor genelde, yani Switch'e çıkan oyunların büyük çoğunluğunun ana odağı elde oynaması daha keyifli olması oluyor. Bu nedenle 3. parti her oyun port edilmiyor zaten.

Yani grafikten ziyade konsol-PC oyunlarını elde oynamak zaten genel kitleye uygun değil. Bu aletlere ilginin olmamasının nedeni bu cihazların fiyatlarının high-end PC fiyatlarında olmasıydı, Valve yarı yarıya fiyat uygulayarak yaygınlaştırmaya çalışacak. Ama bu sefer sadece fiyatından ötürü hem 300-500 dolarlık ev konsollarının, hem de Switchin radarına ister istemez girmiş olacak. Neticede ev konsolları da PC'den uygun fiyata AAA oyunlar için alternatif olarak alıcı buluyor, özellikle Xbox. Sonuç olarak multiplatform oyunları elde oynamak isteyen insan kadar alıcısı olacak bu aletin. Her pazara çıkmayacağı için de öncelikle büyük pazarlardaki ilgiye bakıp, olumlu görülürse geliştirilmeye devam edilir.

Zaten Türkiye'ye resmi olarak gelmeyecek, fiyatı da 400 dolar olacakmış. Zaten vergisiz kemik fiyatı 5500 TL. Resmi olarak gelmeyeceği için rahat 10K'ya bulunur burada herhalde.

8 tane önsipariş verdim 4 tanesine alıcı buldum 9.5'dan bayiden.
Bilgisayarım var. Switch alınabilir bir cihaz çünkü kendine has özel oyunları var. 720p orta ayarlarda Control oynayacağıma bilgisayarımda 1080P-2K çözünürlükte Ultra'da oynarım. Sonuç olarak bu durumda argüman üretemeyerek fanboy sen oluyorsun.

Dostum PCni al git metroya oyna hadi bb.
Bilgisayarım var. Switch alınabilir bir cihaz çünkü kendine has özel oyunları var. 720p orta ayarlarda Control oynayacağıma bilgisayarımda 1080P-2K çözünürlükte Ultra'da oynarım. Sonuç olarak bu durumda argüman üretemeyerek fanboy sen oluyorsun.

Küçük ekranda 720p 24 inch ekrandaki 1080p ile 2K arası eşit vir değer veriyor bilmeni isterim.

Switch ile arasında 50 olar fark var ve Switch'in 1 tane oyunu 1000TL sıfırı ben çuan PS Vita PSP Switch OLED Switch Lite PS4 Xbox One X kullanıyorum bu işin alım satımını yapıyorum fanboylukta yapmıyoruma ama sen bilirsin.

Otobüste metroda falan kitap okuyanlar, telefonuyla oynayanlar yerine elinde Steam Deck ile oyun oynayanları görebilecek miyiz acaba :D
Gerçi ekonomi izin veremeyebilir.

Hocam bu cihazın rakipleri handheld Gaming PC olarak geçiyor ve fiyatları 1000-1500 dolar, yani Steam Deck onların yarı fiyatlı alternatifi. El konsolu olmaları ve Switch'in yarı yarıya ucuz olması dışında karşılaştırılabilir bir tarafı yok, "Switch karşısında gereksiz" vs. denebilecek ortak noktaları yok zaten. Bu cihazı PC ya da ev konsollarına çıkan multiplatform oyunların oynanabildiği handheld bir alternatif gibi düşünebilirsiniz. Switch ise apayrı bir platform.

Ha benim için bu durumda bu aleti mantıksız yapan şey ise geleneksel AAA bir oyunu handheld olarak oynamayı tercih etmeyecek olmam olur. Switch kullanıcıları bile biraz hikayeli ana akım kafasında büyük prodüksiyon bir oyun olduğunda handheld yerine TV modunda oynuyor. Ama Nintendo'nun exclusive oyunlarının çoğu ya da 3. parti platformer indie oyunlar handheld modunda oynaması daha mantıklı oyunlar oluyor genelde, yani Switch'e çıkan oyunların büyük çoğunluğunun ana odağı elde oynaması daha keyifli olması oluyor. Bu nedenle 3. parti her oyun port edilmiyor zaten.

Yani grafikten ziyade konsol-PC oyunlarını elde oynamak zaten genel kitleye uygun değil. Bu aletlere ilginin olmamasının nedeni bu cihazların fiyatlarının high-end PC fiyatlarında olmasıydı, Valve yarı yarıya fiyat uygulayarak yaygınlaştırmaya çalışacak. Ama bu sefer sadece fiyatından ötürü hem 300-500 dolarlık ev konsollarının, hem de Switch'in radarına ister istemez girmiş olacak. Neticede ev konsolları da PC'den uygun fiyata AAA oyunlar için alternatif olarak alıcı buluyor, özellikle Xbox. Sonuç olarak multiplatform oyunları elde oynamak isteyen insan kadar alıcısı olacak bu aletin. Her pazara çıkmayacağı için de öncelikle büyük pazarlardaki ilgiye bakıp, olumlu görülürse geliştirilmeye devam edilir.

Doğru demişsiniz Steam Deck'in gücü GTX1050 Ti ve 1650 arası olacakmış kutu açılımı yapanlar o şekilde diyor şu an dediğim ekran kartlı ve ona uyumlu diğer bileşenlerle bir sistem toplarsan 8K aşağısı olmuyor yani hem daha ucuza daha iyi bileşenlere sahip bir PC n oluyor üstüne LPDDR5 kontrak ına sahip RAM hızın oluyor üstüne elde istediğin yerde oynayıp klavye mouse monitör takıp 2K ya kadar görüntü vadediyor mesela monitör klavye mouse bağlayıp Valorant CS gibi oyunları oynayabileceğim çok mantıklı geliyor hazır RTX2070'li laptopum var ama istediğim yere götüremiyorum çok büyük aşırı ama aşırı büyük anca sabit bir yere gideceksem bagaja atıyorum.
Otobüste metroda falan kitap okuyanlar, telefonuyla oynayanlar yerine elinde Steam Deck ile oyun oynayanları görebilecek miyiz acaba :D
Gerçi ekonomi izin veremeyebilir.

Ben şahsen PS Vita oynayanları PSP de oynayanları görüyorum ama Steam Deck biraz zor gibi ama kırk yılda bir görürüz.
Ben bir el konsoluna 3000 TL bile vermem dediğiniz fiyata PC toplanir.

Dostum Steam Deck 1050 Ti ile 1650 kartın performansını veriyor öyle bir sistem toplasan 8Knın aşağısında bile olmuyor.

Doğru demişsiniz Steam Deck'in gücü GTX1050 Ti ve 1650 arası olacakmış kutu açılımı yapanlar o şekilde diyor şu an dediğim ekran kartlı ve ona uyumlu diğer bileşenlerle bir sistem toplarsan 8K aşağısı olmuyor yani hem daha ucuza daha iyi bileşenlere sahip bir PC n oluyor üstüne LPDDR5 kontrak ına sahip RAM hızın oluyor üstüne elde istediğin yerde oynayıp klavye mouse monitör takıp 2K ya kadar görüntü vadediyor mesela monitör klavye mouse bağlayıp Valorant CS gibi oyunları oynayabileceğim çok mantıklı geliyor hazır RTX2070'li laptopum var ama istediğim yere götüremiyorum çok büyük aşırı ama aşırı büyük anca sabit bir yere gideceksem bagaja atıyorum.

Hocam 2022 yılında 1050 Ti ile 1650 standartında bir bilgisayar almak isteyen zaten yoktur diye düşünüyorum. Direkt maliyet odaklı benzer fiyata şöyle PC toplanır ya da toplanmaz demek de mantıklı değil aslında çünkü bu aletin amacı farklı. PC alternatifi isteyene hiç bu 5-6 yıllık donanımlara bulaşmadan 300 dolara satılan SS veya aynı fiyata satılan SX-PS5 konsolları var zaten. Yukarıdaki mesajımda dediğim gibi normalde bu aletler 1000-1500 dolarlık PC fiyatlarında satılırken tek misyonları handheld PC olmaktı. Şimdi ise bu fiyatlarda ev konsollarının radarlarına da giriyorlar, eğer ucuza oyun oynayacak donanım gözüyle bakılırsa o amaçla piyasada ev konsolları var zaten.

Dediğiniz gibi her yerde Valorant, CS gibi oyunları oynamak isteyenler de olabilir ama oyun notebookunu ağır bulup gittiği yerlerde monitör, klavye, mouse bağlayabilecek kitle de çok niş bir kitle olur herhalde. Yani bu alete genel olarak ucuza PC gözüyle bakılmamalı, dönüp dolaşıp el konsolu statüsünde alıcı bulacaktır diye düşünüyorum.

Hocam 2022 yılında 1050 Ti ile 1650 standartında bir bilgisayar almak isteyen zaten yoktur diye düşünüyorum. Direkt maliyet odaklı benzer fiyata şöyle PC toplanır ya da toplanmaz demek de mantıklı değil aslında çünkü bu aletin amacı farklı. PC alternatifi isteyene hiç bu 5-6 yıllık donanımlara bulaşmadan 300 dolara satılan SS veya aynı fiyata satılan SX-PS5 konsolları var zaten. Yukarıdaki mesajımda dediğim gibi normalde bu aletler 1000-1500 dolarlık PC fiyatlarında satılırken tek misyonları handheld PC olmaktı. Şimdi ise bu fiyatlarda ev konsollarının radarlarına da giriyorlar, eğer ucuza oyun oynayacak donanım gözüyle bakılırsa o amaçla piyasada ev konsolları var zaten.

Dediğiniz gibi her yerde Valorant, CS gibi oyunları oynamak isteyenler de olabilir ama oyun notebookunu ağır bulup gittiği yerlerde monitör, klavye, mouse bağlayabilecek kitle de çok niş bir kitle olur herhalde. Yani bu alete genel olarak ucuza PC gözüyle bakılmamalı, dönüp dolaşıp el konsolu statüsünde alıcı bulacaktır diye düşünüyorum.

Xbox filan tavsiye etmem SS i Türkiye'de 5Knın üstüne buluyorsuna ama internette PC de beleşe alacağın oyun konsollarda 200 300 TL'den yeni AAA oyunlar 900TL'den başlıyor oyunlara vereceğin parayı birriktirip PC alırsın.gamepass dersen hiç tavsiye etmem 200tl çöpe gidiyo resmen

Amacım her yerde Valorant CS oynamak değil Valorant CS de oynayabilmek cihazda konsolda FPS oyunlsrı oynanmaz oynanamaz ama oynayanlarada saygı duyuyorum joyistic ile FPS oyunları rezalet.

Millet 1650 almaz diyorsunda bu dönemde adamlar APU sisteme R3 2200Gli APU sistrme bile razı tanığım neredeyse herkeste GT 1030 1050 RX560 RX570 GTX1650 1650 Ti var bunların üstünü daha görmedim.

Bu cihaz hem uyguna donanımlı bir PC hem de dışarıda oynamak için büyük bir alternatif her yönden kitleye baskı uygular bu cihaz benim görüşümce.

Xbox filan tavsiye etmem SS i Türkiye'de 5Knın üstüne buluyorsuna ama internette PC de beleşe alacağın oyun konsollarda 200 300 TL'den yeni AAA oyunlar 900TL'den başlıyor oyunlara vereceğin parayı birriktirip PC alırsın.gamepass dersen hiç tavsiye etmem 200tl çöpe gidiyo resmen

Amacım her yerde Valorant CS oynamak değil Valorant CS de oynayabilmek cihazda konsolda FPS oyunlsrı oynanmaz oynanamaz ama oynayanlarada saygı duyuyorum joyistic ile FPS oyunları rezalet.

Millet 1650 almaz diyorsunda bu dönemde adamlar APU sisteme R3 2200Gli APU sistrme bile razı tanığım neredeyse herkeste GT 1030 1050 RX560 RX570 GTX1650 1650 Ti var bunların üstünü daha görmedim.

İyi de siz sürekli Türkiye'ye resmi olarak girmeyecek aleti Türkiye standartlarında değerlendiriyorsunuz ya da kendi çevrenize bakıyorsunuz ama global olarak yorumlamak lazım. Globaldeki adam konsolda da PC'de de aynı parayı veriyor zaten oyunlara.

Steam Deck'te Gamepass kullanılabilecekse monitör ile kullanımda bir nebze Series S'e rakip olabilir ama biri 300 dolar diğeri 500 dolar, aradaki fark taşınabilir olması için olur. Series X ve PS5 ise fazla kaçar. Konsol veya PC'lerle bu fiyat ve donanım kıyaslamalarına girilirse zaten piyasaya sürüldüğü pazarlarda başarısız olacaktır Steam Deck. Çünkü globalde oyun için donanım alan herkeste zaten Valorant, CS gibi donanım gerektirmeyen oyunlar için, hem de AAA oyunlar için bir masaüstü/dizüstü/konsol var, Steam Deck sattıracak şey bu aletin PC muadili olması olmaz. Bu nedenle en iyisi PC alternatifi olarak görmek yerine el konsolu olarak değerlendirmek diyorum, öyle de görülecektir zaten globalde.

Ha ben başından beri benim öyle bir ihtiyacım yok diyorum ama belki de handheld olarak RDR, GoW türevi AAA oyunları oynamak isteyen büyük bir popülasyon da vardır ve cihaz başarılı olur. Bunu tamamen kullanıcı geri dönüşleri, satışlar vs. gösterecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı