Çözüldü Steam Deck'e Yapılan Haksız Yorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.
Şu videoyu izledim ve aklımı kaçıracaktım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Steam Deck için yorumlarım
  • Bu donanım E-spor için değil.
  • Bu donanımın vaadi, "Steam'deki oyunları akıcı bir şekilde oynatabilme".
  • Linux yerine Windows kullanmak bu konsolda istenenleri ver(e)meyebilirdi.
  • (Ekran kartını saymazsak) PS5 donanımlarına yakın.
  • Oyun testleri gayet ümit verici.
  • Hala geliştirme aşamasında. Yani düzeltecekleri çok şey var.
  • Proton gayet iyi iş çıkartmış gözüküyor.
  • Elde taşınabilir konsol devri asla ölmedi (Örnek: Nintendo Switch).
  • Oyun kısmında başarısız olsa bile kullanım alanı yine de çok geniş.
  • Ekran boyutu (7 inç) ve gayet (türüne göre) iyi (Nintendo Switch {Standart} 6.2 inç).
Kısacası ben eleştirileri yersiz ve yanlış buluyorum. Zaten izleyiciler de yorumlarda, onun düşüncesini çok mantıklı bulmadıklarını şiddetle belirtimişler.
Açıkçası LTT'nin yaptığı yorumlar bana daha mantıklı geldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Donanim arsivi incelemesini izliyorum ve ben de bazi yorumlarimi sizlerle paylasmak istiyorum.
  • Donanim arsivi yeniden GNU/Linux, proton ve Wine hakkindaki bilgisizligini bize kanitladi. Videoda onlarca kez soylemesinin aksine Valorant ve Fortnite hala daha GNU/Linux desteklememektedir.
  • GNU/Linux'u videosunda kotuleyip Valve'in gelecekte Linux'u kullanarak insanlara ozgurluk tanidigi konusunda konusucagini soylese de herhalde bilmiyor ki native Linux oyunlari ve bazi proton katmaniyla calisan oyunlar su anda Windows'dan daha iyi bir performans veriyor.
  • Bu cihaz adi ustunde bir el konsolu, gidip RDR2 ve CP2077 gibi oyunlarda yuksek bir performans ve e-spor oyunlarini e-sporcularin oynayacagi kadar yuksek degerlerde calistirmasini beklemek sacmalik.
  • Protondb, neredeyse her gun, gun gectikce iyi yonde ilerlemeye devam ediyor, Apex Legends bile su anda native olarak GNU/Linux destegi sunmakta.
  • Dusuk cozunurluk neredeyse her el konsolunda olan bir şey, ornegin Switch OLED versiyonunu cikarmasina ragmen hala daha 720p bir ekrana sahip.
  • Upgrade edilememesi hakkinda sikayetciymis gorunuse gore donanim arsivi, size sormak istiyorum hangi konsolda depolama alaninin arttirilmasi disinda bir gelistirme yapilabiliyor? (hiç.)
  • Nedense kendisi hala daha masaustu bilgisayarlarla Steam Deck'i karsilastirmaya calisiyor, nasıl notebook ve masaustu bilgisayarlari farkli kategorilerde oldugu icin karsilastirmiyorsak, ayni nedenden dolayi masaustu sistemleri Steam Deck ile karsilastirmak saçma.
  • PS5 gibi bir konsol 120Hz destegi sunarken alayci bir sekilde bir el konsolunun 800p ve 60Hz olmasini elestirmek ne kadar akila yatkin?
  • Steam Deck'in 670 gram olmasindan neden bu kadar sikayetci oldugunu açıkçası anlamadim, evet Switch (430 gr) gibi bir konsola gore daha agir olsa da Ltt'nin anlattigi gibi agirligi rahatsiz edici kadar kotu degil. Açıkçası ben Switch'i elime aldigimda hafif bile geliyor, Deck'in 670 gram olmasinin cok buyuk bir sorun olacagini sanmiyorum.
  • Steam Deck'in sadece maddi bir anlami yok, felsefi cok buyuk bir anlami da var. Dunyada cok buyuk bir kitleye ulasma ihtimali var, bu kitle sayesinde ozgur yazilim toplulugun gelismesini saglayabilir.
  • Desktop GNU/Linux kullanicilarinin en buyuk sorunlarindan biri anti-cheat sistemlerinin Linux desteklememesi oldu. Oyun proton veya Wine uzerinden acilabilse de anti-cheat sistemleri yuzunden Linux uzerinden oynanamiyor. Yavas yavas anti-cheat gelistiricileri Linux destegi getirmeye basladilar, bu cok iyi bir isaret. Belki de benim gibi gamer Linux kullanicilari artik Dual-boot kullanmaya muhtac olmayacak.
  • Açıkçası Windows kullanmamin tek nedeni anti-cheat sistemleri yuzunden Linux'u desteklemeyen 3-4 tane oyun. Eger Linux destegi kazanirsa bu anti-cheat yazilimlari, eski Linux kullanicilarinin tabiriyle “ı'm gonna nuke my Windows partition”.
@İnpijamas aksesuar kısmını tam olarak bu yorumuma katamam. Oyun konsollarının kameraları, tabanca modülleride bu kategoride. Ben cihaz ve benzeri büyük projoler hakkında iyi işler çıkardı demek istemiştim aslında.

Donanim arsivi incelemesini izliyorum ve ben de bazi yorumlarimi sizlerle paylasmak istiyorum.
  • Donanim arsivi yeniden GNU/Linux, proton ve Wine hakkindaki bilgisizligini bize kanitladi. Videoda onlarca kez soylemesinin aksine Valorant ve Fortnite hala daha GNU/Linux desteklememektedir.
  • GNU/Linux'u videosunda kotuleyip Valve'in gelecekte Linux'u kullanarak insanlara ozgurluk tanidigi konusunda konusucagini soylese de herhalde bilmiyor ki native Linux oyunlari ve bazi proton katmaniyla calisan oyunlar su anda Windows'dan daha iyi bir performans veriyor.
  • Bu cihaz adi ustunde bir el konsolu, gidip RDR2 ve CP2077 gibi oyunlarda yuksek bir performans ve e-spor oyunlarini e-sporcularin oynayacagi kadar yuksek degerlerde calistirmasini beklemek sacmalik.
  • Protondb, neredeyse her gun, gun gectikce iyi yonde ilerlemeye devam ediyor, Apex Legends bile su anda native olarak GNU/Linux destegi sunmakta.
  • Dusuk cozunurluk neredeyse her el konsolunda olan bir şey, ornegin Switch OLED versiyonunu cikarmasina ragmen hala daha 720p bir ekrana sahip.
  • Upgrade edilememesi hakkinda sikayetciymis gorunuse gore donanim arsivi, size sormak istiyorum hangi konsolda depolama alaninin arttirilmasi disinda bir gelistirme yapilabiliyor? (hiç.)
  • Nedense kendisi hala daha masaustu bilgisayarlarla Steam Deck'i karsilastirmaya calisiyor, nasıl notebook ve masaustu bilgisayarlari farkli kategorilerde oldugu icin karsilastirmiyorsak, ayni nedenden dolayi masaustu sistemleri Steam Deck ile karsilastirmak saçma.
  • PS5 gibi bir konsol 120Hz destegi sunarken alayci bir sekilde bir el konsolunun 800p ve 60Hz olmasini elestirmek ne kadar akila yatkin?
  • Steam Deck'in 670 gram olmasindan neden bu kadar sikayetci oldugunu açıkçası anlamadim, evet Switch (430 gr) gibi bir konsola gore daha agir olsa da Ltt'nin anlattigi gibi agirligi rahatsiz edici kadar kotu degil. Açıkçası ben Switch'i elime aldigimda hafif bile geliyor, Deck'in 670 gram olmasinin cok buyuk bir sorun olacagini sanmiyorum.
  • Steam Deck'in sadece maddi bir anlami yok, felsefi cok buyuk bir anlami da var. Dunyada cok buyuk bir kitleye ulasma ihtimali var, bu kitle sayesinde ozgur yazilim toplulugun gelismesini saglayabilir.
  • Desktop GNU/Linux kullanicilarinin en buyuk sorunlarindan biri anti-cheat sistemlerinin Linux desteklememesi oldu. Oyun proton veya Wine uzerinden acilabilse de anti-cheat sistemleri yuzunden Linux uzerinden oynanamiyor. Yavas yavas anti-cheat gelistiricileri Linux destegi getirmeye basladilar, bu cok iyi bir isaret. Belki de benim gibi gamer Linux kullanicilari artik Dual-boot kullanmaya muhtac olmayacak.
  • Açıkçası Windows kullanmamin tek nedeni anti-cheat sistemleri yuzunden Linux'u desteklemeyen 3-4 tane oyun. Eger Linux destegi kazanirsa bu anti-cheat yazilimlari, eski Linux kullanicilarinin tabiriyle “ı'm gonna nuke my Windows partition”.

Çözüm
Kimsenin optimizasyon yapmakla uğraşmayacağı, 1-2 sene sonra çöp olacak bir konsol.

Nintendo örneği vermişsin de Nintendo el konsolu olduğu için değil güncel Nintendo oyunlarını oynatabilen tek konsol olduğu için satıyor olmasın?

Şu an yuzu emulator ile dediğin güncel Nintendo oyunlarını en düşük 35 40FPS de oynatıyor.

Hocam bunun keskinlik ile alakası yok bence. 1.5 saat sarjı giden bir cihaz ve yeni oyunlarda en düşük ayarlarda 720p 30-40 FPS zor alıyor. 300 dolara geliyor sanırsam en hesaplısı normal bir kullanıcı kesinlikle bu cihaza para vermez. Zaten ülkemizde resmi olarak satılmayacağı için çok daha pahalı olarak gelecek bir cihaz. Cihazın tek kullanışlı yönü ındie oyun oynamak üzerine olur. Zaten Türkiye'deki fiyatına çok rahat aynı güçte laptop alınır.(hatta çok daha güçlüsü bile alınabilir.)

Dostum kısaca param yok diyebilirsin neden bu kadar uzattın ki 400 dolara alacağın bir laptopta 1050 Ti kartlar bulunuyor ve bu kadar performanslı bellekler bu kadar performanslı işlemci bu kadar ufaklıkta olmayan neredeyse 3 parmak kalınlığında 3kg laptoplardan bahsediyoruz böyle düşününce laptopla bunun karşılaştırılamayacağı akıl karı bile değil.

Son düzenleme:
Steam Deck gerçekten çok büyük bir konsol Switch ile karşılaştırıldığında resmen iPhone 6 ile 13 Pro Max kadar boyut farkı oluyor. Ayrıyeten bir el konsolunda ağırlık ve pil çok önemlidir şarjının 1,5 saat gitmesi bence çok kötü bunu alıp dışarı çıktığım zaman beni en az 3 saat idare edebilmeli. Oyun performansına gelirsek AAA oyunlarda medium-high sabit 30 FPS akıcı oynatsa yeter şahsen ben zaten sabit 60 FPS beklemiyordum neticede el konsolundan bahsediyoruz. Keşke AMD'nin yeni APU'ları beklenseydi bunun için. Donanım arşivini çok yerde haksız bulsam da haklı olduğu yerler var.

Bu konsol da PS Vita yanına gömülecek. 🤢

PS Vita gene emulator filan derken kullanılıyordu.

Şu an yuzu emulator ile dediğin güncel Nintendo oyunlarını en düşük 35 40FPS de oynatıyor.

Dostum kısaca param yok diyebilirsin neden bu kadar uzattın ki 400 dolara alacağın bir laptopta 1050 Ti kartlar bulunuyor ve bu kadar performanslı bellekler bu kadar performanslı işlemci bu kadar ufaklıkta olmayan neredeyse 3 parmak kalınlığında 3kg laptoplardan bahsediyoruz böyle düşününce laptopla bunun karşılaştırılamayacağı akıl karı bile değil.

Dostum sen de bilgin yoksa yorum yapmayabilirsin. GDDR6 sahip 450 MX 1050 Ti performansı veriyor ve Ultrabook'larda var. 3 KG demişsiniz yok hocam 7 KG cihazlar dambıl niyetine kullanıyoruz. Alın size benim cihazımın ağırlığı. Cihazımın ekran kartı 69 dereceyi geçmiyor ve 1080p ayarlarda Steam Deck'in 720p de verdiği performanstan çok daha fazla.

Dostum sen de bilgin yoksa yorum yapmayabilirsin. GDDR6 sahip 450 MX 1050 Ti performansı veriyor ve Ultrabook'larda var. 3 kg demişsiniz yok hocam 7 kg cihazlar dambıl niyetine kullanıyoruz. Alın size benim cihazımın ağırlığı. Cihazımın ekran kartı 69 dereceyi geçmiyor ve 1080p ayarlarda Steam Deck'in 720p de verdiği performanstan çok daha fazla.

Gösterdiğiniz laptopun performansı Steam Deck'den daha düşük işlemcisi hayli hayli daha düşük Steam Deck 16 GB LPDDR5 RAM kullanırken gösterdiğiniz laptop 8 GB GDDR4 RAM kullanıyor sizin cihazınız deck e göre daha ağır daha pahalı üstüne masada oynamanız gerekiyor birda gamepad alınca işler içindan çıkılmayacak vaziyet alıyor laptopunuzun ekranı 14 inch o ekranda masada çok küçük kalacaktır 😂 üstüne Steam Deck PC olmaya çalışmıyor o bir konsol her anlamda öne çıkıyor deck bir de ben insanlarda şey huyunu buldum mesal biri Samsung J7 aldıysa iPhone 12'yi kötüler biri desktop PC aldıysa laptopu kötüler yerin dibine sokar bende RTX2070 i7 9. nesilli laptop kullanmaktayım ASUS model Steam Deck'i yine de aldım elime geçmesini bekliyorum yani anlatacağım şuki bizim halkımız 3 kuruşa aldığı şeyi överken kaybetmeye mahkum sende onlardan birisin biliyorum çok uzun oldu ama bunu okumamışsındır bile o derece.

Dostum sen de bilgin yoksa yorum yapmayabilirsin. GDDR6 sahip 450 MX 1050 Ti performansı veriyor ve Ultrabook'larda var. 3 kg demişsiniz yok hocam 7 kg cihazlar dambıl niyetine kullanıyoruz. Alın size benim cihazımın ağırlığı. Cihazımın ekran kartı 69 dereceyi geçmiyor ve 1080p ayarlarda Steam Deck'in 720p de verdiği performanstan çok daha fazla.

Almanya'da munich teknik üniversitesi 3. bölüm bilişim bölümündeyim söylediklerin birbiriyle çelişiyor be dostum.

Özür dilerim unutmuşum insanlık hali laptopunuz ortalama bir Elden Ring RDR GoW oyununda 85 derexe altı hayatta veremez ortalama bir Valorant fort s-PUBG vb oynuyorsunuzdur o derecelerde.
Bence 2 tane asıl kötü yanı var. Ve üretimi sıkıntılı olması şu an. TR'de açılsa 12 tane CS:GO operasyonu kasıp alırım.
  • Isınma sorunu (çok detaylı video izlemedim ama ısınma sorunu olması muhtemel),
  • Bazı oyunları 30 FPS bile zor çalıştırması (Cyberpunk ve DL2).

Yorumun gayet mantıklı ama birkaç operatörün testinde GoW oyununda 82 83 derecelerini görmüş bence gayet makul böyle bir üründe arkasında ufak ısı yalıtım tabakası var ısının pek geçeceğini düşünmüyorum şahsen hocam cp da 45FPS sabitleyince 42 43 44 FPS'lerde geziniyor kalabalık bir ortama girince tam izlemelisiniz iyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı