Çözüldü Steam Deck'e Yapılan Haksız Yorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.
Şu videoyu izledim ve aklımı kaçıracaktım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Steam Deck için yorumlarım
  • Bu donanım E-spor için değil.
  • Bu donanımın vaadi, "Steam'deki oyunları akıcı bir şekilde oynatabilme".
  • Linux yerine Windows kullanmak bu konsolda istenenleri ver(e)meyebilirdi.
  • (Ekran kartını saymazsak) PS5 donanımlarına yakın.
  • Oyun testleri gayet ümit verici.
  • Hala geliştirme aşamasında. Yani düzeltecekleri çok şey var.
  • Proton gayet iyi iş çıkartmış gözüküyor.
  • Elde taşınabilir konsol devri asla ölmedi (Örnek: Nintendo Switch).
  • Oyun kısmında başarısız olsa bile kullanım alanı yine de çok geniş.
  • Ekran boyutu (7 inç) ve gayet (türüne göre) iyi (Nintendo Switch {Standart} 6.2 inç).
Kısacası ben eleştirileri yersiz ve yanlış buluyorum. Zaten izleyiciler de yorumlarda, onun düşüncesini çok mantıklı bulmadıklarını şiddetle belirtimişler.
Açıkçası LTT'nin yaptığı yorumlar bana daha mantıklı geldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Donanim arsivi incelemesini izliyorum ve ben de bazi yorumlarimi sizlerle paylasmak istiyorum.
  • Donanim arsivi yeniden GNU/Linux, proton ve Wine hakkindaki bilgisizligini bize kanitladi. Videoda onlarca kez soylemesinin aksine Valorant ve Fortnite hala daha GNU/Linux desteklememektedir.
  • GNU/Linux'u videosunda kotuleyip Valve'in gelecekte Linux'u kullanarak insanlara ozgurluk tanidigi konusunda konusucagini soylese de herhalde bilmiyor ki native Linux oyunlari ve bazi proton katmaniyla calisan oyunlar su anda Windows'dan daha iyi bir performans veriyor.
  • Bu cihaz adi ustunde bir el konsolu, gidip RDR2 ve CP2077 gibi oyunlarda yuksek bir performans ve e-spor oyunlarini e-sporcularin oynayacagi kadar yuksek degerlerde calistirmasini beklemek sacmalik.
  • Protondb, neredeyse her gun, gun gectikce iyi yonde ilerlemeye devam ediyor, Apex Legends bile su anda native olarak GNU/Linux destegi sunmakta.
  • Dusuk cozunurluk neredeyse her el konsolunda olan bir şey, ornegin Switch OLED versiyonunu cikarmasina ragmen hala daha 720p bir ekrana sahip.
  • Upgrade edilememesi hakkinda sikayetciymis gorunuse gore donanim arsivi, size sormak istiyorum hangi konsolda depolama alaninin arttirilmasi disinda bir gelistirme yapilabiliyor? (hiç.)
  • Nedense kendisi hala daha masaustu bilgisayarlarla Steam Deck'i karsilastirmaya calisiyor, nasıl notebook ve masaustu bilgisayarlari farkli kategorilerde oldugu icin karsilastirmiyorsak, ayni nedenden dolayi masaustu sistemleri Steam Deck ile karsilastirmak saçma.
  • PS5 gibi bir konsol 120Hz destegi sunarken alayci bir sekilde bir el konsolunun 800p ve 60Hz olmasini elestirmek ne kadar akila yatkin?
  • Steam Deck'in 670 gram olmasindan neden bu kadar sikayetci oldugunu açıkçası anlamadim, evet Switch (430 gr) gibi bir konsola gore daha agir olsa da Ltt'nin anlattigi gibi agirligi rahatsiz edici kadar kotu degil. Açıkçası ben Switch'i elime aldigimda hafif bile geliyor, Deck'in 670 gram olmasinin cok buyuk bir sorun olacagini sanmiyorum.
  • Steam Deck'in sadece maddi bir anlami yok, felsefi cok buyuk bir anlami da var. Dunyada cok buyuk bir kitleye ulasma ihtimali var, bu kitle sayesinde ozgur yazilim toplulugun gelismesini saglayabilir.
  • Desktop GNU/Linux kullanicilarinin en buyuk sorunlarindan biri anti-cheat sistemlerinin Linux desteklememesi oldu. Oyun proton veya Wine uzerinden acilabilse de anti-cheat sistemleri yuzunden Linux uzerinden oynanamiyor. Yavas yavas anti-cheat gelistiricileri Linux destegi getirmeye basladilar, bu cok iyi bir isaret. Belki de benim gibi gamer Linux kullanicilari artik Dual-boot kullanmaya muhtac olmayacak.
  • Açıkçası Windows kullanmamin tek nedeni anti-cheat sistemleri yuzunden Linux'u desteklemeyen 3-4 tane oyun. Eger Linux destegi kazanirsa bu anti-cheat yazilimlari, eski Linux kullanicilarinin tabiriyle “ı'm gonna nuke my Windows partition”.
PS Vita gene emulator filan derken kullanılıyordu.

Dostum sen de bilgin yoksa yorum yapmayabilirsin. GDDR6 sahip 450 MX 1050 Ti performansı veriyor ve Ultrabook'larda var. 3 kg demişsiniz yok hocam 7 kg cihazlar dambıl niyetine kullanıyoruz. Alın size benim cihazımın ağırlığı. Cihazımın ekran kartı 69 dereceyi geçmiyor ve 1080p ayarlarda Steam Deck'in 720p de verdiği performanstan çok daha fazla.

Dostum şaka mısın be MX450 desktop GTX1050 Ti performansınımı veriyormuş 😂 laptop düz 1050 performansının bile gerisinde kalıyor
sen o laptop ile FPS oyunu oynamaya devam et.
Fazla ısı demek bir süre sonra donanımlarda sorunlar yaşanması demek. İnşallah soğutma kiti falan satılır yakında.

Valve'nin soğutma kiti satacağını pek düşünmüyorum ama 3. parti donanımcılar bunu fırsat bilip yapabilirler ama fiyat boks çuvalı gibi olur geliyor bana 😂

Steam Deck gerçekten çok büyük bir konsol Switch ile karşılaştırıldığında resmen iPhone 6 ile 13 Pro Max kadar boyut farkı oluyor. Ayrıyeten bir el konsolunda ağırlık ve pil çok önemlidir şarjının 1,5 saat gitmesi bence çok kötü bunu alıp dışarı çıktığım zaman beni en az 3 saat idare edebilmeli. Oyun performansına gelirsek AAA oyunlarda medium-high sabit 30 FPS akıcı oynatsa yeter şahsen ben zaten sabit 60 FPS beklemiyordum neticede el konsolundan bahsediyoruz. Keşke AMD'nin yeni APU'ları beklenseydi bunun için. Donanım arşivini çok yerde haksız bulsam da haklı olduğu yerler var.
LTT'nin incelemesinde daha fazla gittiği söyleniyor. Tek Donanım Arşivi'ninkini izlemeyin LTT'ye de bakın.

Dostum şaka mısın be MX450 desktop GTX1050 Ti performansınımı veriyormuş 😂 laptop düz 1050 performansının bile gerisinde kalıyor
sen o laptop ile FPS oyunu oynamaya devam et.

Valve'nin soğutma kiti satacağını pek düşünmüyorum ama 3. parti donanımcılar bunu fırsat bilip yapabilirler ama fiyat boks çuvalı gibi olur geliyor bana 😂
Öncelikle bir göz doktoruna görünmeniz gerekiyor. İşlemci farkını bilmeyecek kadar bilgisiz olmanızı anlayışla karşılamakla birlikte videodaki oyunların çoğunda 450 MX önce. Zaten olaya objektif yaklaşırsanız kimse 800p LOW ayarlarda oyun oynamak için 400 Dolar vermez. Hadi verdi diyelim oyunlara 70 Dolar ödemez. Bizim ülkemiz içinse bu ürün resmi olarak gelmeyeceği için 15 bin TL'nin üzerinde olacaktır. Yani aklı başında birisinin bu ürünü oyun oynamak amacı ile alacağını düşünmeniz komik. Zaten sarjı 1,5 saat giden bir ürüne taşınabilir demek çok komik geliyor. Ürüne power bank almak isteniz 65 Watt değerinde power bank almanız lazım. Yurt dışında ortalama 50 Dolar iken ülkemizde 600-700 TL buluyor. Unutmadan powerbankın boyutu da cihaz kadar var.

Yani hayalinde bile alamayacağın ürünü bu kadar savunma ben orada kendi bilgisayarımı örnek gösterdim. Bu kadar aşağılık psikolojisine girmene gerek yok.

PS Vita gene emulator filan derken kullanılıyordu.

Dostum sen de bilgin yoksa yorum yapmayabilirsin. GDDR6 sahip 450 MX 1050 Ti performansı veriyor ve Ultrabook'larda var. 3 KG demişsiniz yok hocam 7 KG cihazlar dambıl niyetine kullanıyoruz. Alın size benim cihazımın ağırlığı. Cihazımın ekran kartı 69 dereceyi geçmiyor ve 1080p ayarlarda Steam Deck'in 720p de verdiği performanstan çok daha fazla.

Bu aleti bir notebookla kıyaslamak çok mantıksız. Bir PC sisteminin taşınabilirliği ne kadar fazlaysa fiyatı da ona göre oluyor. Nasıl ki bir masaüstü fiyatına daha kötü bir oyun notebooku, onun fiyatına da donanım olarak çok daha kötü bir ultrabook alınıyorsa bir el konsolundan da böyle bir performans beklemek mantıksız. Ayrıca Steam Deck ile notebook kıyaslarken Monitör ve klavyenin çantada taşınmadığının da farkında olmak gerek. El konsolunda alacağınız 720-1080p çözünürlükteki performansla notebooktaki aynı performansın karşılığı bambaşka bir olay zaten.

Öncelikle bir göz doktoruna görünmeniz gerekiyor. İşlemci farkını bilmeyecek kadar bilgisiz olmanızı anlayışla karşılamakla birlikte videodaki oyunların çoğunda 450 MX önce. Zaten olaya objektif yaklaşırsanız kimse 800p Low ayarlarda oyun oynamak için 400 dolar vermez. Hadi verdi diyelim oyunlara 70 dolar ödemez. Bizim ülkemiz içinse bu ürün resmi olarak gelmeyeceği için 15 bin TL'nin üzerinde olacaktır. Yani aklı başında birisinin bu ürünü oyun oynamak amacı ile alacağını düşünmeniz komik. Zaten sarjı 1,5 saat giden bir ürüne taşınabilir demek çok komik geliyor. Ürüne Power bank almak isteniz 65 watt değerinde Power bank almanız lazım. Yurt dışında ortalama 50 dolar iken ülkemizde 600-700 TL buluyor. Unutmadan powerbankın boyutu da cihaz kadar var.

Yani hayalinde bile alamayacağın ürünü bu kadar savunma ben orada kendi bilgisayarımı örnek gösterdim. Bu kadar aşağılık psikolojisine girmene gerek yok.

Başka ne diyeceksin?

Sorun bu cihazın el konsolu olması yani insanlar buna bakarken PS Vita Nintendo Switch gibi bir şey bekliyorlar. Oyunları düşük ayarlarda 30FPS oynatır gibi, bence böyle beklemiyordum açıkçası Cyberpunk 2077'de orta ayarlarda 30-40FPS falan vermişti yani performanslı ben olsam alırdım da depolama fiyatları arasında çok fark var gibi geldi ben olsam 256GB alırdım oyunu yükle sil yapardım anca böyle olur.

• Bu cihaz adi ustunde bir el konsolu, gidip RDR2 ve CP2077 gibi oyunlarda yuksek bir performans ve e-spor oyunlarini e-sporcularin oynayacagi kadar yuksek degerlerde calistirmasini beklemek sacmalik.
Bu cihaz bir el konsolu değil. Bir bilgisayar. Valve'nin sitesinde de bu açıkça belirtiliyor diye düşünüyorum.

Dediğiniz diğer eleştirilere katılıyorum.

Bu cihaz bir el konsolu değil. Bir bilgisayar. Valve'nin sitesinde de bu açıkça belirtiliyor diye düşünüyorum.

Dediğiniz diğer eleştirilere katılıyorum.

Bu cihaza PC gözüyle bakmak saçmalık Valve'nin sitesinde açıkça beliritliyor demişsiniz ama sitede el konsolu olarak tanıtılıyor adamlar enayimi o zaman.
Sorun bu cihazın el konsolu olması yani insanlar buna bakarken PS Vita Nintendo Switch gibi bir şey bekliyorlar. Oyunları düşük ayarlarda 30FPS oynatır gibi, bence böyle beklemiyordum açıkçası Cyberpunk 2077'de orta ayarlarda 30-40FPS falan vermişti yani performanslı ben olsam alırdım da depolama fiyatları arasında çok fark var gibi geldi ben olsam 256 GB alırdım oyunu yükle sil yapardım anca böyle olur.

SD kart destekliyor V30 bir SD kartla sorun çözüleceğini zannediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı