Steam fanboyluğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Adam Epic'ten %12 komisyonla ekmeğini yedi Valhalla'nın. Kaç yıl oldu yeni Steam'e geldi. Bu mu takmak?

Peki ne sebeple Steam'den ayrilmisti? Valve'in aldigi yüksek komisyondan dolayi. Neden tekrar geri geldi? Cünkü Steam'den kaldiracagi cukkanin göz ardi edilemeyecek kadar büyük oldugunu iyi biliyor.

Bir oyun sirketi olarak Steam gibi bir platformu önemsememe gibi bir lüksünüz yok. Esek gibi önemsemek zorundalar. Epic Games ile anlasmasi bitince tipis tipis Steam'e geri döndüler. Komisyon falan hikaye.

Hangisi daha uygunsa onu seçmek daha mantıklı misal RDR2+CP2077'i 80 TL'e denk geldigi bir donem vardi o civarlardaydi. O zaman tabii ki Epic Games'den alirim.
Fakat Online oyunlari Steam'in arayuzu daha hizli oldugu icin fark 10-20 TL ise veya yok ise Steam'i tercih ederim.
Neden RDR2'i sadece o fiyattan(80 tl civarı) alabiliyorken, hatta daha fazlasi lazim, gidip ikisini almayayim ki.

Hocam steami takmasalar herkes kendi lahuncerine eklerdi oyunları bu kadar basit.
Steam'i takmıyorlar demedim. Firma sırf Steam'de yok diye almayan oyuncuları takmaz dedim. Yoksa elin Avrupalısı oyunu Epic'ten alıp sömürdü.
Artı Ubisoft oyunlarını kendi başlatıcısı üzerinden oynatıyor. Steam'den alsan da Epic'ten alsan da o Connect'e muhtaçsın.

Hangisi daha uygunsa onu seçmek daha mantıklı misal RDR2+CP2077'i 80 TL'e denk geldigi bir donem vardi o civarlardaydi. O zaman tabii ki Epic Games'den alirim.
Fakat Online oyunlari Steam'in arayuzu daha hizli oldugu icin fark 10-20 TL ise veya yok ise Steam'i tercih ederim.
Neden RDR2'i sadece o fiyattan(80 tl civarı) alabiliyorken, hatta daha fazlasi lazim, gidip ikisini almayayim ki.
Ben 150 liraya CP 2077'i ve RDR 2 aldım. Millet sadece Steam'de var diye RDR 2 ile yetindi. Gördü bu gözler bunu. Lan paran yok ama hala fanboyluk peşindesin.

Bunlar benim kişisel görüşlerimdir.

Tip 1: 20 liralık falan fark varsa Steam'i tercih ederim.

Bu anlaşılır bir fanboyluktur. Steam istemcisi daha işlevsel bu doğru. Ama diğerleri de çöp değil yani.

Tip 2: Arada 100 lira fark olmasına rağmen Steam'i tercih ederim.

Bu işte saçmalıktır. Aynı ürün. Aynı deneyim. Ama gidip fazladan 100 lira veriyor. Neden? Topluluğu iyiymiş. Demiyor millet hesabıma baksın ve imrensin vs.

Tip 3: Oyun Steam'de yoksa almam. Boykot ederim. Oynamam.

Bu saçmalık çarpı 1000. Firmanın umurunda değilsin. Senin vermediğin 100 liranın bir önemi yok. Firma istediği kazancı istediği şekilde ediniyor. Sen de oyunu oynamadığınla kalıyorsun. Millet yalayıp yutmuş sindirmiş sen boş. Bu anlaşılmaz bir fanboyluktur işte.

Steam fanboyluğunun tek sebebi: Millet kütüphaneme baksın ve beni övsün. Kimse buna karşı çıkamaz. İnsanın yapısında bu var. Övünülmek. Normal bir şey. Ama parasıyla kendisine değer vermesi. İşte bu normal değil. Zavallılık.

Siz ne düşünüyorsunuz?
Alakası yok. Epic'de sen sende yüklü oyunu Epic'e tanıtabiliyor musun? Hayır. Steam'de bu mümkün. 3 kere bu sebepten RDR 2'yi tekrar indirdim. R6'da Epic'den alınca oyun+ Ubisoft içeriği 51GB indiriyorsun. Steam'da bu da yok.

Epic Games'in vasat kütüphanesini kullananlara acıyorum, Steam kadar kullanışlı başka bir uygulama yok. Parayı nasıl harcadığına bağlı senin 10TL'en benim 1000TL'mse gider tüm oyunlarımı Steam'den alırım, oyunlar hem 1 platformda olur hem de Epic'in vasat Launcher'ini çekmem.

Geri
Yukarı