Steam haksız kazanç ile ban yenir mi?

Herkes varsayımda bulunmuş. Arkadaş troll galiba ama olayı ben aydınlatayım sizin için.
1- Steam 100 (200 de olabilir emin değilim) pazar satışı yapıldıktan sonra sizden vergi istiyor. Bilenler vardır belki Amerika'da vergiler ürünlerden kesilmez, yıllık verginizi bizzat gidip ödersiniz. Steam sizden bu vergiyi talep ettiği zaman TC Kimlik belgeniz ile Türk vatandaşı olduğunuzu ve vergilerinizi verdiğinizi beyan etmeniz gerekiyor.
2- Satın aldığınız oyun için sadece ödediğiniz miktarı iade alırsınız. İndirimde 50₺ ye aldığınız oyunu 100₺ iken iade ederseniz 100₺ almazsınız, 50₺ alırsınız.
3- Steam iade politikasında biraz gevşek, ama bu tür ''Satın al oyna iade et'' tarzı durumlar için belli başlı kuralları var. Oynadım iade ettim kardayım mantığını maksimum 10 kere yaparsınız, sonrasında zaten mantıklı bir sebep sunamazsanız iade almıyor Steam.
4- Ve son olarak, aylık bu işlemi yaparak 900₺ kazanmanız kısaca ''İmkansız''. Daha fazla yoruma gerek yok. ''İmkansız.''

Herkes varsayımda bulunmuş. Arkadaş troll galiba ama olayı ben aydınlatayım sizin için.
1- Steam 100 (200 de olabilir emin değilim) pazar satışı yapıldıktan sonra sizden vergi istiyor. Bilenler vardır belki Amerika'da vergiler ürünlerden kesilmez, yıllık verginizi bizzat gidip ödersiniz. Steam sizden bu vergiyi talep ettiği zaman TC Kimlik belgeniz ile Türk vatandaşı olduğunuzu ve vergilerinizi verdiğinizi beyan etmeniz gerekiyor.
Hadi ya öyle bir şey mi varmış hocam? Benim yüzlerce pazar işlemi var kimse bir şey talep etmedi şimdiye kadar.

900 TL'lik koleksiyon kartı kazancı elde etmeniz için ciddi bir sermaye dökmeniz gerekir zaten. O oyunları önce satın alıyorsunuz en nihayetinde. Koleksiyon kartının dışında da para kazanma ihtimali yok.
Basit hesap yapalım. Her oyundan ortalama 3 TL'lik net kazanç (steam komisyonu çıktıktan sonra) elde etse (ki imkansız) desek ayda 300 oyun için bu işlemi uygulaması gerekir.. 300 oyunu almak için ne kadar para yatırmanız gerektiğini siz düşünün.
300 oyun almak için en 100TL olsa yeter. Her oyunu aynı anda almaya gerek yok iade edince gelen parayla veya kazançlarla diğeri alınacak. Zaten eğer para kazanıyorsa o 100TL 300-500TL olacak ama sorun o değil bütün oyunları yükleme tek tek satınalma araştırma iade etme filan uğraşılacak iş değil ki zaten Steam 10-20 oyun sonra "Hoop hemşerim nereye?" der adama.

Hadi ya öyle bir şey mi varmış hocam? Benim yüzlerce pazar işlemi var kimse bir şey talep etmedi şimdiye kadar.
Evet maalesef. Başıma geldi yaklaşık 3-4 sene önce. Steam'ı çok aktif kullanıyordum ve CS:GO eşyalarından güzel bir kazanç sağlamıştım. Cüzdan kodu aldığım sitelerden birinde aldığım kod yabancı kredi kartı ile alınmış, Steam'da bunu görünce ''Amerikan kartı ile alışveriş yapmışsın, vergini veriyor musun?'' diye soru sormuştu. TC gönderdim, dilekçe gönderdim ama kanıtlayamamıştım.

Evet maalesef. Başıma geldi yaklaşık 3-4 sene önce. Steam'ı çok aktif kullanıyordum ve CS:GO eşyalarından güzel bir kazanç sağlamıştım. Cüzdan kodu aldığım sitelerden birinde aldığım kod yabancı kredi kartı ile alınmış, Steam'da bunu görünce ''Amerikan kartı ile alışveriş yapmışsın, vergini veriyor musun?'' diye soru sormuştu. TC gönderdim, dilekçe gönderdim ama kanıtlayamamıştım.
Ben sadece kart oyun ögeleri alıp satıyorum hepsi de steam pazar üzerinden. Belki de o yüzden soran eden olmadı. Cüzdan kodu vs. girmişliğim yok.

300 oyun almak için en 100TL olsa yeter. Her oyunu aynı anda almaya gerek yok iade edince gelen parayla veya kazançlarla diğeri alınacak. Zaten eğer para kazanıyorsa o 100TL 300-500TL olacak ama sorun o değil bütün oyunları yükleme tek tek satınalma araştırma iade etme filan uğraşılacak iş değil ki zaten Steam 10-20 oyun sonra "Hoop hemşerim nereye?" der adama.

Aynı anda almadığında her oyunu tek tek takip etmek gerekir ve o dediğin miktar birikimler kolay oluşmaz. Diğer taraftan bahsettiğin ucuz oyunların bir çoğu iade süresinden (2 saat) sonra koleksiyon kartı atıyor yani öyle bir opsiyonu yok. Hülasa, uğraşılmaya değmeyen ve o miktarlar kazanılması mümkün olmayan bir ütopyadan ibaret..

Steam, açıkça belirtmiş. Ya ban yiyeceksiniz ya da artık oyunları iade etme hakkınızı elinizden alacaklar. Haklı olarak.

Opera Anlık Görüntü_2021-11-22_161917_store.steampowered.com.png

Oyunu alıyor örnek fiyat ile, 90 TL ye 1 saat oynuyor. 1 saat sonra iade ediyor 90 TL bakiyesini geri alıyor. 1 saat oyun oynayarak 0,01 TL lik bedavaya oyun oynamış oluyor. 1 saatte 0.03 kuruş elektrik ücretinden dolayı ise toplamda 900 TL kar sağladı galiba arkadaş.

Steam vergi konusuna gelince Allah ını seven üzerime beton döksün. Pazar hacmim 15.000 TL den fazla yani 50bin den fazla pazar işlemim var. henüz 200 Dolar ve 200 Pazar satışım olmamış herhalde vergi ödemediğime göre, yaşasın! : ))))

Not: Şimdi inanmayan arkadaşlar çıkarsa özen ve itina ile pazar işlem sayısının fotoğrafını yükleyebilirim. ;)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı