Steam Steam yeni dolandırıcılık türü

Steam'de yeni bir dolandırıcılık gelişti, dikkatli olmanızı istiyorum!
1672611290253.png
1672611297739.png
1672611320318.png

Değerli dostlarım bu yeni bir dolandırıcılık türüdür. Kişi size *Yeni CS tasarımı yaptım lütfen beğenip bana destek çıkar mısınız?* Diyor.
Linke tıklıyorsunuz ve sizi Steam sayfasına atıyor.
1672611365286.png

Oldukça gerçekçi duran bu Steam linkinin orijinali aslında budur:
1672611415326.png

Başında "Steam." olmaz! Ayrıca beğenmeye çalışırsanız.
1672611458240.png

Yes veya No thanks seçerseniz sizin karşınıza bu çıkacaktır:
1672611480106.png

Siz buna giriş yap / sign in derseniz böyle boş pencere açılacaktır:
1672611509898.png

Tıkladığınız link bile sahte oluyor:

1672611533067.png

Dikkatli olalım giriş yaptığınız anda uçuyor hesabınız. İçindeki iteminiz bıçağınız gidecektir. Orijinal Steam hesaplarında giriş yaptıysanız daha önceden (Veya chromeden normal giriş yaptıysanız) Size link atılıyorsa tıkladığınız an zaten giriş yapmış hesabınız aktif oluyor ve orijinal siteden giriş yaptığınız için hiçbir giriş istemiyor.

1672611618589.png

Ve beğendiğiniz an
1672611678209.png

orijinalliğini koruyor.
Steam item dolandırıcılığı ise siz 3. part bir linke tıklayıp giriş yaptığınız an başlıyor. Gönderdiğiniz takas otomatik iptal olup sahte hesaba gönderiyor ve göndermek istediğiniz kişinin profilini kopyalayıp sanki oymuş gibi davranıyor işte önrekler :
1672611914708.png

Takas gönderdiğiniz arkadaşınıza make offer/takası oluştur dediğinizde bu teklif gidiyor ve siz cep telefonunuzu elinize alıp steam guarddan onaylayacakken giriş yaptığınız sahte sitedeki elemanlar takasınızı iptal edip saniseler içinde sahte hesaba takas gönderiyor ve telefonunuzdaki orijinal takas onayı silinip sahte takas onayı çıkıyor.
1672612013010.png

Takas otomatikmen iptal olup sahte takas oluşunca siz onay veriyorsunuz ve arkadaşınıza değil sahte bir hesaba gidiyor. İteminiz envaterinizden gidip arkadaşın enaveterine gitmediğini fark ettiğinizde... Çok geç oluyor. Sahte hesaplar genelde böyle görünüyor :
1672612143278.png

Bu sahte hesaplar (steamda kayıtlı ama dolandırıcı botlar.) Saniseler içinde profil isim ve fotoğrafını değiştiriyor. Siz arkadaşınız zannediyorsunuz.
Örnek bir dolandırıcı ile sohbetimi de paylaşayım sizinle.
1672612232807.png

+Selam
-Hey
+Sadece söylemek istiyorum
-Bizim guruba katılmak istiyorsan...
+Gerçekten etkilendim.
-Evet katılabilirsin, bir gurubuz
-Sana ne kadar yaptığımızı her dakika gösterebilirim!
+Sadece merak ediyorum aylık ne kadar yapıyorsunuz sizler?
1672612250169.png

-Attığı fotoğrafta yüzlerce dolarlık item var.
1672612442937.png

-Bu sadece bugünün.
1672612290219.png

-1 Saate yaptığımız
-Çoğu kurbanımız bizim discord veya steam gurubuna katılmasını sağlıyoruz ve dolandırıyoruz.
-Biraz para ve item kazanmak istiyorsan bizim guruba katıl!
... Bundan sonraki sohbetime cevap vermedi.
Bana bir sahte link atmıştı scamlamak için ama uyanıklık kazandı :) Bana 120 dolarlık bıçağımı 150 dolara alabileceğini ya da 350 dolarlık bıçakla takaslayabileceğimizi söylemişti. Oldukça etikleyici bir taktik ama... Yemezler.

Dikkatli olalım bu bilgileri yayalım.
Steam'de kimse size takas teklif ediyorsa 3. Part sitelere yönelmeyin, takasınızı Steam'de yapınız, Steam'den güvenilir takas platformu yoktur. Kimsenin linkine incelemeden tıklamayın. İyilik yapacağım diye oltaya gelmeyin... Sonra Valve'ye ban yedim item çalındı diyorsunuz. Kendinize cici bakın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Özellikle değerli envanteriniz varsa durmadan istek atıyorlar farklı hesaplardan aman dikkat edin. Ben güvenmediğim bir linke tıklamadan önce Screenshot Guru sitesini kullanıyorum. Bu site sizin yerinize linke girip ekran görüntüsü çekiyor ve size gösteriyor tavsiye ederim.

Elinize sağlık. Zamanında sahte bir site yüzünden hesabım çalınmıştı artık her steam ile ilgili sitesiye girerken dikkat ediyorum ve önce steamin kendi sayfasından giriş yapıp diğer siteden otomatik giriş yapıyorum.

Özellikle değerli envanteriniz varsa durmadan istek atıyorlar farklı hesaplardan aman dikkat edin. Ben güvenmediğim bir linke tıklamadan önce Screenshot Guru sitesini kullanıyorum. Bu site sizin yerinize linke girip ekran görüntüsü çekiyor ve size gösteriyor tavsiye ederim.
Faydalı bir siteymiş.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı