Steam'da oyunlara kötü yorum yaparak Türkçe yama gelmesini sağlamak

Bence artık bu zamanda Türkçe çıkması daha da zor, dolar kurundan dolayı özel fiyatlandırma bile yapmıyorlar artık.:)

Rusya'nin nufusu ile Turkiye'nin nufusu bir mi? Orada daha buyuk bir pazar var. Ayrica oyunlara bu tarz yorum yapip olumsuz degerlendirmeyle yurumuyor bu isler maalesef. Firma satis rakamlarina bakar. Kaldi ki bilginin inanilmaz erisilebilir oldugu bir cagda yasiyoruz, Ingilizce ogrenelim bir zahmet. Asiri metin odakli agir bir dili olmadigi surece oyunlarda ne oldugunu anlayacak kadar Ingilizce ogrenmek hic de zor degil.
Türkçe dil isterken bile olumlu yorum yapıyoruz? Tamam belki olmaz diyelim lakin hiç yoktansa dikkatlerini çekeriz.

Bence artık bu zamanda Türkçe çıkması daha da zor, dolar kurundan dolayı özel fiyatlandırma bile yapmıyorlar artık.:)
Ses çıkarmadığın için yapmıyor zaten. Avrupa da 20 dolara satılan oyunu sana 60 dolara satıyor.

Oyunlarda Türkçe yama çıkmamasının sebebi Türkiye'de oyun satışlarının düşük olması. Rusça oyun çıkıyor çünkü satışları istenilen seviyede.

Evet, oyun satın almadığınız sürece görmezden gelinmeye devam edileceksiniz. Gerçi şu anki ekonomide alınmamasını çok iyi anlıyorum fakat 5-6 yıl önce bile oyun satın alınmıyordu ki zaten? "Hikayeli oyuna para verilmez" veya "Oyuna para verilmez" zihniyeti 5-6 sene önce de vardı ve hala var.

Oyuna para verilmez derler ama Lol ve Valorant tarzı oyunlardaki içeriklere para su gibi yatırılıyor, zihniyet bayağı değişik.
Dediklerinizin bir kısmına katılmakla beraber, Türkçe dil gelmemesi konusunda kesinlikle katılmıyorum, Türkiye'de ki oyun satış rakamlarını oyuncu kitlesini buna benzer başka konuda çok ayrıntılı belgeli ve resimli şekilde dile getirmiştim. Azımsanacak bir rakam yok ortada. Öte yandan bir ülkede bir ürünü veya hizmeti satışa çıkardığınızda o ülkenin diliyle çıkarmak zorundasınız. Bu kanunen zorunlu bir olay. Bunu yapmıyorsanız o ülkeyi yok sayıyorsunuz demektir. Misal Ps5 Türkiye'de kaç satıyorda Sony her konsolunda ve exc oyunlarında dil desteği veriyor? Demem o ki çok enteresan ve garip dillere bile destek verilirken Türkçe dil desteği olmaması tamamen hakaret benim gözümde. Eğer korsana karşı cephe alma durumuysa bu, oyun kıran hacker gruplarının yarısından çoğu Rus o zaman Rusça dil desteğini kes.

Evet, söyle bir şey yapalım istiyorum. Şimdi biliyorsunuz, her oyun mutlaka Rusça oluyor. Öncelikle konuya geçmeden şunu açıklamak istiyorum. Her oyun da Rusça olmasının sebebi. Rusların oyunlara kötü yorum yaparak tepki göstermesidir bazı forumlarda da aynı tepkiyi gösterdiler. Ben de bunu yapalım istiyorum. Bir oyun belirleyip. Bring turkish language olumsuz, yazarak. Ruslar gibi tepki göstersek? Gerçekten oyunlarda bir şey, yapmazsak tepkimizi göstermesek, görmezden gelinmeye devam edeceğiz. Zaten oyun fiyatlarından, da anlıyoruz bir yerden başlamak lazım gibime geliyor. Forumda yasak mı bilmiyorum. Lakin Ruslar bunu yaptı biz neden yapmayalım.
Gayet mantıklı bir fikir ve son yıllara bakarsak orijinal oyun satın alımımız baya arttı. Koskoca Rockstar türkiye yüzbinlerce sattığı oyunlara devasa fiyatlar harcayıp bir türkçe dil koymaması beni deli ediyor. Cd Project Red kral firmadır. Ayrıca yani türkçe yama yapanlar bile çoğunlukla çok az miktarlar kazanıyordur belki gelen donatelerle. Onlara verilecek para hiç bir firmayı bırak zor duruma sokmayı bence hissetmezler bile öyle bir ekibin olduğu yanlış mıyım?

Ps5 Türkiye'de kaç satıyorda Sony her konsolunda ve exc oyunlarında dil desteği veriyor?
PS tarafı tamamen başka bir olay, Sony sana oyunu satmak için Türkçe dil desteği veriyor çünkü aynı zamanda konsolu da sana ayrıyetten satıyor ve onun için karlı oluyor. Fakat Steam gibi platforumlarda Türkçe dil desteği çıkarmak firmaları zarara sokuyor veya az kar ettiriyor çünkü yeterince satmıyor.

Eğer korsana karşı cephe alma durumuysa bu, oyun kıran hacker gruplarının yarısından çoğu Rus o zaman Rusça dil desteğini kes.
Yapımcıların hangi ülkede kaç kişi korsan kullanıyor falan umurlarında falan değil, onlar kazandığı paraya bakar. Ruslar oyunları kırıyor ama aynı zamanda Rusya'da oyun satışları Türkiye'den çok daha fazla, o yüzden Rusça dil desteği çoğu oyuna geliyor.

PS tarafı tamamen başka bir olay, Sony sana oyunu satmak için Türkçe dil desteği veriyor çünkü aynı zamanda konsolu da sana ayrıyeten satıyor ve onun için karlı oluyor. Fakat Steam gibi platforumlarda Türkçe dil desteği çıkarmak firmaları zarara sokuyor veya az kar ettiriyor çünkü yeterince satmıyor.

Yapımcıların hangi ülkede kaç kişi korsan kullanıyor falan umurlarında falan değil, onlar kazandığı paraya bakar. Ruslar oyunları kırıyor ama aynı zamanda Rusya'da oyun satışları Türkiye'den çok daha fazla, o yüzden Rusça dil desteği çoğu oyuna geliyor.

Yanlışın var Ruslar bizim gibi değil. Haklarını arıyor ve birlik olmayı biliyorlar. Tepkilerini gösteriyor istediklerini alıyorlar (ağlamayana meme yok diye bir söz vardır).

Dediklerinizin bir kısmına katılmakla beraber, Türkçe dil gelmemesi konusunda kesinlikle katılmıyorum, Türkiye'de ki oyun satış rakamlarını oyuncu kitlesini buna benzer başka konuda çok ayrıntılı belgeli ve resimli şekilde dile getirmiştim. Azımsanacak bir rakam yok ortada. Öte yandan bir ülkede bir ürünü veya hizmeti satışa çıkardığınızda o ülkenin diliyle çıkarmak zorundasınız. Bu kanunen zorunlu bir olay. Bunu yapmıyorsanız o ülkeyi yok sayıyorsunuz demektir. Misal Ps5 Türkiye'de kaç satıyorda Sony her konsolunda ve exc oyunlarında dil desteği veriyor? Demem o ki çok enteresan ve garip dillere bile destek verilirken Türkçe dil desteği olmaması tamamen hakaret benim gözümde. Eğer korsana karşı cephe alma durumuysa bu, oyun kıran hacker gruplarının yarısından çoğu Rus o zaman Rusça dil desteğini kes.

Cunku Sony'nin TR ofisi var bu kadar basit. EA'nin veya Ubisoft'un TR ofisi yok. Ofisi olan bir firmanin ceviri hatta dublaj yapmasi gayet normal ki bu adam donanim da satiyor. Mesela bu ofis kapanma muhabbetinden sonra TR cevirinin kalkabilecegi konusuluyor PS tarafinda ki mumkun. CD Projekt gorece daha kucuk bir firmaydi Witcher 3 cikmadan once. Bazi ulkelerde pazar payi edinebilmek icin bu tarz bir hamle yaptilar. EA tarzi firmalarin boyle bir dusuncede oldugunu sanmiyorum. Bu firmalar ozel fiyatlandirma bile yapmiyor cunku.

Yanlışın var Ruslar bizim gibi değil. Haklarını arıyor ve birlik olmayı biliyorlar. Tepkilerini gösteriyor istediklerini alıyorlar (ağlamayana meme yok diye bir söz vardır).

Rusya'daki pazar bazi oyunlarda oraya ozel sunucu acabilecek kadar buyuk. LoL pazari zamaninda burada cok buyudugu icin sunucu acmayi kabul etti adamlar mesela. CS GO ve DotA'da neden Rus sunucusu var bir dusunun.

Geri
Yukarı