Steam'da oyunlara kötü yorum yaparak Türkçe yama gelmesini sağlamak

PS tarafı tamamen başka bir olay, Sony sana oyunu satmak için Türkçe dil desteği veriyor çünkü aynı zamanda konsolu da sana ayrıyetten satıyor ve onun için karlı oluyor. Fakat Steam gibi platforumlarda Türkçe dil desteği çıkarmak firmaları zarara sokuyor veya az kar ettiriyor çünkü yeterince satmıyor.

Yapımcıların hangi ülkede kaç kişi korsan kullanıyor falan umurlarında falan değil, onlar kazandığı paraya bakar. Ruslar oyunları kırıyor ama aynı zamanda Rusya'da oyun satışları Türkiye'den çok daha fazla, o yüzden Rusça dil desteği çoğu oyuna geliyor.
Ezbere konuşuyorsunuz, bir ülkede satışa sunduğunuz bir üründe dil desteği vermek zorundasınız kısmına zaten cevabınız yok, ama hadi onu geçelim, Rusya da Türkiyeden daha çok oyun satışı yapıldığına dair kanıt ve veriniz var mı ? Varsa paylaşın.
Sony konusunda söylediğinizle tamamen kendinizle çelişiyorsunuz, sana oyunu satmak için Türkçe dil desteği veriyor diyorsun, peki diğer firmalar niye bunu yapmıyor ? Sen önce Türkçe dil desteği vereceksin ki ben o oyunu satın alayım, sen bir oyunu çıkarıp eğer beni satın alırlarsa o zaman dil eklerim diyemezsin bu tüm satış politikasına aykırı. Ben sana muhtaç değilim , sen bana muhtaçsın. Müşteri her zaman haklıdır olayı geçerli oluyor bu durumda. Türkiyede satışlar az ve korsana meyil fazla o yüzden dil desteği gelmiyor olayı tamamen klasikleşmiş ve ezber konuşma. Bugüne kadar da böyle devam etti. En basit çok ünlü oyunlardan birini kıyaslayalım, eğer Türkiye o oyunu satın alanlar içerisinde en az ilk 15-20 içinde değil ise ben haksızmışım diyeceğim. O oyunlarda bulunan bambaşka ülkeler ve diller arasında Türkiye daha geride satış sayısına imza atmış olayına beni kimse inandıramaz. O yüzden birbirimizi kandırmaya gerek yok, bizi tanımayan firmalar var. İki iki daha dört.
Dediğim gibi 10-20 lira dahi olsa zaten ücretsiz korsan var niye para vereyim diyen düşüncedeki insanlar var ona lafım yok, o konuda kesinlikle katılıyorum. Fakat bu her yerde var sadece burada değil. Bu oyunlara dil eklenmemesi konusunda bahane olamaz.

@CS Relboron yazdıklarımı okumuyorsun bile. Sony Türkçe dil desteği sağlıyor çünkü burada konsol satıyor, hala anlamadıysan tekrarlayayım. Sony konsol satıyor, o yüzden FIFA vb bir oyunu biri oynamak istediğinde önce Sony'den konsolu satın alıyor ve üstüne oyunu satın alıyor, yani Sony burada karlı çıktığı için de Türkçe dil desteği veriyor çünkü konsol satıyor. Hala anlamadıysan yazımı baştan sona tekrar oku.

Rusya da Türkiyeden daha çok oyun satışı yapıldığına dair kanıt ve veriniz var mı ?
Kanıt göstersem sanki inanacan, bir bahane bulursun zaten, "beni kimse inandıramaz" demişsin zaten.

Firmalar kazandığı paraya, Türkiye'de oyunlar çok düşük satıyor, satan bazı oyunlara Türkçe dil desteği zaten geliyor.

Peki diğer firmalar niye bunu yapmıyor ?
Diğer firmalar konsol falan satmıyor, o yüzden sadece oyunlarına Türkçe dil desteği getirmek onlar için çok da karlı olmuyor.

O oyunlarda bulunan bambaşka ülkeler ve diller arasında Türkiye daha geride satış sayısına imza atmış olayına beni kimse inandıramaz
Zaten inandıramazmışız, inandırmaya da gerek yok. Sen "Türkiyede oyunu satıyorsan Türkçe dil desteği getirmek zorundasın" diye isyan etmeye devam et, belki acıyıp getirirler dil desteğini :D

Hadi diyelim ki Türkiye'de oyunlar Rusya'daki gibi satıyor ve Türkçe dil desteği gelmiyor, sen de bunu savunuyorsun değil mi? Peki neden Türkçe dil desteği gelmiyor olabilir? Türkleri zevmedikleri için mi? Türkleri sevmeyen batı Rusları hele hele hiç sevmiyor ama sevmemelerine rağmen oyunlarına Rusça koyuyorlar, peki neden? Çünkü Rusya'da oyunlar Türkiye'ye oranla daha çok satıyor.

Böylece tüm argümanların çürüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
@CS Relboron yazdıklarımı okumuyorsun bile. Sony Türkçe dil desteği sağlıyor çünkü burada konsol satıyor, hala anlamadıysan tekrarlayayım. Sony konsol satıyor, o yüzden FIFA vb bir oyunu biri oynamak istediğinde önce Sony'den konsolu satın alıyor ve üstüne oyunu satın alıyor, yani Sony burada karlı çıktığı için de Türkçe dil desteği veriyor çünkü konsol satıyor. Hala anlamadıysan yazımı baştan sona tekrar oku.

Kanıt göstersem sanki inanacan, bir bahane bulursun zaten, "beni kimse inandıramaz" demişsin zaten.

Firmalar kazandığı paraya, Türkiye'de oyunlar çok düşük satıyor, satan bazı oyunlara Türkçe dil desteği zaten geliyor.

Diğer firmalar konsol falan satmıyor, o yüzden sadece oyunlarına Türkçe dil desteği getirmek onlar için çok da karlı olmuyor.

Zaten inandıramazmışız, inandırmaya da gerek yok. Sen "Türkiyede oyunu satıyorsan Türkçe dil desteği getirmek zorundasın" diye isyan etmeye devam et, belki acıyıp getirirler dil desteğini :D

Hadi diyelim ki Türkiye'de oyunlar Rusya'daki gibi satıyor ve Türkçe dil desteği gelmiyor, sen de bunu savunuyorsun değil mi? Peki neden Türkçe dil desteği gelmiyor olabilir? Türkleri zevmedikleri için mi? Türkleri sevmeyen batı Rusları hele hele hiç sevmiyor ama sevmemelerine rağmen oyunlarına Rusça koyuyorlar, peki neden? Çünkü Rusya'da oyunlar Türkiye'ye oranla daha çok satıyor.

Böylece tüm argümanların çürüyor.
Üslubun bozuk, tartışma ağzın yok. Ben sana zıt gitmeye çalışmıyorum, enine boyuna olayın neden böyle olduğunu tartışıyoruz, bana veya hiç bir Türk oyuncuya acımalarına ihtiyacım yok ihtiyacımız da yok, ben Türkçe dil desteğini savunsamda dil desteği olmayan oyunlara dahi emek olduğu için para verip alıyorum elimden geldiğince. İngilizcem yeterli seviyede olmasa bile sağolsun yama çeviri ekipleri imdada yetişiyor, yani kendim için bencil düşüncede değilim, herkesin zevk alarak ve anlayarak oynaması için konuşuyorum. Kanıt getirsem bile inanmazsın demişsin kanıt olduğu zaman inanmama gibi bir ihtimalim kalmıyor, sana zıt gideyim diye inanmıyorum demekte diretmem. Doğru birşey çıkarsa evet haklıymışsın dostum derim. O yüzden uzatmanın anlamı yok, sen hakediyoruz biz dil desteği olmamasını diyip bunu savunursan zaten birşey dememize gerek kalmaz sen karş tarafı haklı çıkarırsın.ülkede satışa çıkarılan bir ürün için biz dil desteğini haketmek için ne yaptık diyorsunuz yorumlarda da bunu savunanlar var, çok ilginç. İphone falan Türkiye pazarına Türkçe dil eklemeden girsin desin ki satış sayısına göre dil eklerim. Trajikomik.

Türkçe yok diye ağladığınız oyunlarda genellikle 100.000 civarı inceleme oluyor ve taş çatlasa bu oyunu alıp inceleme yapabilecek 1000 kişi oluyor. Kaldı 99.000 kişi. Onların arasında da olumsuz yorum olsa da onlar oyuna kötü yorum yapıyor. Yani anlayacağınız sizin yapacağınız o ufak olumsuz yorum kaybolup gidecek. Sesini duyurmak için oyunu satın alman lazım fakat oyuna dil desteği gelmemesinin sebebi zaten senin oyunu satın alamaman.

Bunun olumsuz yorumla alakası yok. Bir oyun ilgili ülkede ne kadar çok sevilir ve satarsa dil desteği gelir. Bunun bir sürü örneği var. En güncel örnek Disco Elysium.

Türkiye’de oyun satışlarının düşük olduğunu ve satış adedini gösteren bir grafik veya kaynak var mıdır? RPG tarzında bir oyunun altyazı maliyeti kadardır?

Geri
Yukarı