Steam'den alışverişte kuru alıştan mı baz alıyor satıştan mı?

Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha önce hiç döviz kuruyla işi olmamış biri olarak Google'a dolar kaç TL yazmanın ötesine yeni geçiyorum ve elimde bir Akbank bir de İş Bankası kartı var. Satışta İş Bankası, alışta Akbank daha düşük alıyor kuru. Steam'den alacağım cüzdan kodunda alış kurundan mı çevirme yapar satış kurundan mı?

Kullanacağınız bankanın döviz satış kuruna bakarak işlem yapmanız lazım. Satış dediği size satışı, alış dediği kendine alışı.

Satış kuruna bakmalısınız.

İş Bankası satış:
1708077958016.png

Akbank'ta:
1708077993594.png

İş Bankası ile oyun alırsanız Steam'den daha az komisyon ile alırsınız.

Daha önce hiç döviz kuruyla işi olmamış biri olarak Google'a dolar kaç TL yazmanın ötesine yeni geçiyorum ve elimde bir Akbank bir de İş Bankası kartı var. Satışta İş Bankası, alışta Akbank daha düşük alıyor kuru. Steam'den alacağım cüzdan kodunda alış kurundan mı çevirme yapar satış kurundan mı?
İş Bankası güncel satış kurundan en fazla 10 tl komisyon alıyor. Geçen hafta 5 dolar bir alışverişim oldu 157 TL çekti karttan.

Kendi elindeki dövizi bozdurmadığın sürece satıştan alırlar kuru her zaman. Döviz bazlı alışveriş yaparsın, döviz almak istersin vb.

Hem bu ne zenginliktir yiğidim dolarla oyunlar almak falan. İyi, iyi.
5 dolar zenginlik olur gibi :D

Kendi elindeki dövizi bozdurmadığın sürece satıştan alırlar kuru her zaman. Döviz bazlı alışveriş yaparsın, döviz almak istersin vb.

Hem bu ne zenginliktir yiğidim dolarla oyunlar almak falan. İyi, iyi.
Oyun almayacağım. Arada bir elimde boş para bulundukça 5 dolar 5 dolar cüzdana atacağım. GTA 6 gibi hemen korsana düşmeyecek veya GoW Ragnarok gibi hemen korsana düşse bile başarım kasıp %100 bitirmeyi planladığım oyunları almak için kenarda biriktireceğim.
5 dolar zenginlik olur gibi :D
Bana 3 dolar bile zenginlik gibi geliyor. Battlefield 1, 4 dolara düştü diye almayı planlıyordum ama 120 küsür TL olduğunu görünce vazgeçtim.

Bu arada Akbank'tan da 0.44 dolarlık alışveriş yaptım onda da 14.44 aldı. Hesap makinesini doğru kullandıysam İşbankası 32.2, Akbank 32.77 olarak aldı kuru. İnternetten 152TL'ye cüzdan kodu almak uzun vadede daha mantıklı olacak gibi.

Oyun almayacağım. Arada bir elimde boş para bulundukça 5 dolar 5 dolar cüzdana atacağım. GTA 6 gibi hemen korsana düşmeyecek veya GoW Ragnarok gibi hemen korsana düşse bile başarım kasıp %100 bitirmeyi planladığım oyunları almak için kenarda biriktireceğim.

5 dolar, 5 dolar fiziksel alsan daha mantıklı değil mi? Döviz bürolarının makası çok daha düşüktür, bu şekilde her alışta banka kopartacak seni.

Hem diyelim başka şeye acil lazım oldu kendi parandır. Steam'de ise Gaben'ın parası o artık.

5 dolar, 5 dolar fiziksel alsan daha mantıklı değil mi? Döviz bürolarının makası çok daha düşüktür, bu şekilde her alışta banka kopartacak seni.
Ben bankanın ek komisyon ile doları 32,2'den alacağını düşünmemiştim. Bundan sonra internetten 150-155TL arasına kod olarak almak uzun vadede daha yararlı olacak benim için. Zaten 5 dolar yatırdığım için aşırı bir zarar olmadı.
Hem diyelim başka şeye acil lazım oldu kendi parandır. Steam'de ise Gaben'ın parası o artık.
İşte o yüzden elime boş para geçtikçe atacağım dedim ya hocam. Ben bu 150TL'yi Steam'e attım ama hâla daha kenarda 1000TL'm duruyor. Tüm paramı Steam'e saklarsam bazı oyunlarda zarara girerim. Mesela Horizon Zero Dawn, Steam'de indirimle bile 380TL olurken internetten 180-250TL arasına kodu bulunabiliyor. Bu tarz fırsatları kaçırmamak için paramın ufak bir kısmını Steam'e saklayacağım.

Zaten daha emülatör oyunları, satıştan kalktığı için korsan indirdiğim Deadpool, Wolverine gibi oyunlar, Steam'deki oynanmamış oyunlar derken oyun açısından elim bol. Bu 5 dolar atma işini 2 ayda bir yapsam bile sıkıntı çekmem oyun açısından.

Yeni konular

Geri
Yukarı