Steam'e dolar geldi

Açıkçası insanların dünden beri bu karara neden bu kadar fazla tepki göstermiş olduğunu anlayamıyorum. Oyun fiyatları muhteşem Türkiye yüzyılında 1000-1500 birim yerine gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 50-60 birime inmiş.

Artık AB'ye de girebiliriz.

Benim Steam bakiyem hâlâ TL olarak duruyor. Sanırım CS 2'de sattığım skinlerin pazarda bekleyen onayından dolayı. Bakalım sattığım ürünlerin paraları gelince düzelecek mi?

Arkadaşlar sonbahar indirimiyle TL olarak pahalı olan oyunlar daha ucuza denk geliyor mesela.

Total warhammer kendisi 1500TL'ydi simdi 780TL'ye denk geliyor.

Steam gibi büyük bir platform, isteseydi rahatlıkla VPN girişini engelleyebilirdi ya da Türkiye mağazasından oyun alınabilmesi için Türkiye'de faaliyet gösteren bir banka kartıyla işlem yapılması vb. gibi çözüm sunabilirdi

İlk söylediğinize katılıyorum. VPN'in önüne geçilmesi mümkündü. Mesela Fanatical sitesi üzerinde Steam giveaway olduğu zaman, oyun anahtarları dağıtılıyor. Ancak belli ülkelerde kullanılabiliyor. VPN kullanılarak siteye giriş yapılsa bile, site sizin anahtar almanızı engelliyor.

İkinci dediğinize gelirsek, bu da zaten hali hazırda mevcuttu. Türkiye dışındaki Steam kullanıcıları da Türk Lirası Steam cüzdan kodları satın alarak oyun alıyorlardı.

Bunu da geçtim, son olarak ekstrem bir örnek vereyim, Türkiye'ye tatile gelen yabancılar, Türkiye'de bir banka hesabı açabilirler. Eğer Türkiye'de bir banka hesabı açarlarsa, diledikleri gibi Steam TR mağazası üzerinden TL ile alışveriş yapabilirlerdi (Steam hala TL ödemesi kabul ederken.)

Kendimeden örnek vereyim, 2022 ve 2018 yıllarında ben yurtdışındaydım. Amerika'da geçici olarak çalışıyordum ve Amerika'daki banka hesabımdan Türkiye'deki banka hesabıma para aktararak Türk kredi/banka kartım ile Steam TR mağazası üzerinden alışverişlerime devam edebiliyordum, çok da ucuza geliyordu. Tercihen Steam mağazamı US olarak değiştirmiyordum ve Steam TR mağazasını kullanmaya devam ediyordum.

Şu an için bile Steam TR mağazası, Türk Lirasının geçersiz kılınmasına rağmen hala Avrupa ve Amerika'ya göre daha ucuz. Yani Steam TR mağazasına saldırmak isteyen Türkiye dışındaki Steam kullanıcıları, hala buna devam edebilirler. Yapmaları gereken tek şey sezonluk indirimleri kovalamak. Daha sonra Steam TR hesapları ile USD yüklemesi yaparak $60 olan AAA bir oyunu ME-NA bölgesi için uygun görülen $45 fiyat etiketi (sanırım en yüksek etiket böyle) ile satın alabilirler. $15'ın peşine düşmek isteyen yine düşecektir.

Olan sadece bizlere, yerli kullanıcılara oldu. Çamuru çok da başkalarına atmamak gerek.

Şaka beyler sadece sizi denedik. Ben Steam Türkiye temsilcisiyim.
1700597489332.png

Steam'ın dolara geçmesinin sebebi satıcının kar etmemesinden dolayı oluşan baskı.
Aynı oyunun Epic içinde satışa koyan adam iki platform arası fiyat farkı bırakır mı?

Valve Türkiye için elinden geleni yapmış bir firmadır.

Half-Life 2 şu an 50 cent(15 TL)

Kim ne derse desin bunun sorumlusu firma değildir, sadece olması gerekeni yapmış bir firmadır.
Steam <3

Yanlış düşünüyorsun, bitmiş oyunun yapımcısına hiçbir masrafı yok artık masrafını yapmış parasını kazanmaya odaklı oluyorlar. Zaten bu yüzden %90'lara kadar zırt pırt indirim oluyor. Yani oyun yapımcılarının zerre umurunda değil Türkiye'de 30 dolardan mı satmış yoksa 5 dolardan mı satmış, hatta 5 dolar daha işlerine bile gelebilir zira çok daha fazla sayıda satacak. Asıl sıkıntı normalde 30 dolar vermesi gereken yabancının da Türkiye fiyatlarını kullanarak almasıydı, Valve bunu bir çok şekilde çözebilirdi. Kimlik kartı zorunluluğu getirebilirdi misal Türk lirasında kalmak uğruna büyük çoğunluğumuz seve seve kabul ederdi bunu. Ama işin kolayına kaçıp sorunu temelden ''çözdüler'', ekonominin berbat olması tabi ki Valve'ın suçu değil ama yaptıkları çözümde çözüm değil. Türkiye pazarı çok ciddi oranda küçülecek eğer Epic boşluğu doldurmazsa. Zaten Türkçe dil desteğiyle tek tük oyun çıkıyordu bir daha zor görürsünüz..

Dedim fiyatlar ne kadar kötü olabilir dolar en son baktığımda 17-18 liraydı bugün baktım, bakmaz olaydım. Bundan sonra %90 indirim olmadığı sürece oyun almam gibi.

Epic'te gözümde sadece Fortnite başlatıcısı olmaktan öteye gitmiyor hele zamanında ki politakaları yüzünden az çile çekmedim. Zaten fazla oyun oynamıyordum artık defteri komple kapatmanın vakti geldi sanırım.

Epic kullanana saygım sonsuzdur sonuçta nerede beleş oraya yerleş ama sadece şu konuya üşüşen Epic'in maskot kızı gibi olmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı