Steam'e Rakip Geliyor: Epic Games Store

images (3).jpeg

Epic Games'in büyük başarısı olan Fortnite ile elde ettiği reklam ve gelirin avantajlarını kullanmaya başlıyor. Epic Games yeni oyun marketini geliştirmeye başladı. Bu da Epic Games için yeni bir gelir kapısı anlamına geliyor.

Oyuncular için daha ucuz bir oyun deneyimi ve yapımcıların daha az komisyonlarla oyununu yayınlayabilmesi kulağa hoş geliyor. Şöyle ki Epic Games oyun yapımcılarından 88/12 oranında komisyon almayı teklif ediyor. Steam'de ise bu 70/30 oranında. Yani bu da demek oluyor ki bir oyun yapımcısı"Epic Games Store" oyununu yayınladığında Epic Games ekibi sadece %12 komisyon almayı teklif ediyor. Steam'de ise bu %30 oranında. Arada büyük bir fark var ve Epic Games Store'a geliştirici gözünden bakınca daha cazip görünüyor.

Bu konu hakkında firmanın CEO'su olan Tim Sweeney
"Analizlerimize göre, Steam ve diğer popüler mağazalar, yapımcılardan %30 gibi büyük bir komisyon istiyor ve bu da oyun yapımcılarını oyunlarını daha pahalıya satmaya itiyor" açıklamasında bulundu.

c54047f4da2e46c7baf8ab3222130fd43f081554.jpeg

Gerçekten de bu proje gerçekleştirilirse oyunu oynayan ve yayınlayan kitle rahat bir nefes alabilecek. Bu arada Epic Games yayınlanacak oyunun hangi oyun motoruyla olmasına karışmıyor fakat Unreal Engine 4 olmasını tavsiye ediyor. Gelecek zamanlar da ne kadar başarılı olacak göreceğiz.

Steam'in yanından bile geçemez.
Fakat :
Epic Games CEO’su Tim Sweeney, ilerleyen dönemlerde iOS ve Android oyunlara yer vermek istediklerini de paylaştı.
Bu iyi bir şey.
Epic Games’in paylaştığı bilgilere göre satışların sadece yüzde 12‘sini alacak olan online oyun mağazası, kalan yüzde 88‘i ise geliştiricilere ve yayıncılara dağıtacak. Karşılaştırmak gerekirse pazarın lideri olan Steam’in genelde satışların yüzde 30‘unu aldığını da belirtelim.

Oyun geliştirici olarak direk başvurumu yaptım. Steamden yüzde 30 oranla daha az oyun satsam bile Steamden gelen ücret ile aynı kalıyorum neredeyse. Oyun geliştiriciler için Epic Games Store büyük nimet şuan. Yakında önce Epic Games'e daha sonra Steam'e çıkan oyunlar görebilirsiniz.

Oyun geliştirici olarak direk başvurumu yaptım. Steamden yüzde 30 oranla daha az oyun satsam bile Steamden gelen ücret ile aynı kalıyorum neredeyse. Oyun geliştiriciler için Epic Games Store büyük nimet şuan. Yakında önce Epic Games'e daha sonra Steam'e çıkan oyunlar görebilirsiniz.
Ben de öyle düşünüyorum zaten. Arkadaşlar Epic Games Store Steam'de ücretli olan bazı oyunları belli vakitlerde ücretsiz verecekm Bu da oyuncuyu çekme amaçlı yapılmış bir hareket. Bus Sim 18'i ücretsiz oynama keyfi. :)

Ben de öyle düşünüyorum zaten. Arkadaşlar Epic Games Store Steam'de ücretli olan bazı oyunları belli vakitlerde ücretsiz verecekm Bu da oyuncuyu çekme amaçlı yapılmış bir hareket. Bus Sim 18'i ücretsiz oynama keyfi. :)
Oyun değilmiş yalnız mod editörüymüş doğru mudur?

Geri
Yukarı