İnceleme SteelSeries Apex Pro Mini

Selamlar, Apex Pro Mini Wireless modelini 5-6 gündür kullanıyorum. İlk izlenimlerimi size aktaracağım.

Artı ve eksilerinden başlayalım;

• Keycaps full PBT.
  • RGB kalitesi çok iyi.
  • Klavyenin yandaki metal kısmı elinizle çok ufak bile bastırsanız cırt cırt ses çıkartıyor.
  • ESC tuşunun hemen arkasındaki bağlantı yeri içeriden çok hafif bile olsa gözüküyor. (PCB'yi gizleyememişler tam)
+ Sesi tok ve bu bana göre kulağa en hoş gelen mekanik klavye sesi. (blue switch klavyeden geçtim)
- Bataryası 30 saat ve bu süre bence çok az. Şarjının hızlı gitmemesi için renksiz kullanın ve ilk aldığınızda kesinlikle şarjını %100 yapın daha sonra kullanın. İlk aldığınızda %100 yaparsanız batarya bufflanıyor gibi bir şey. Ben %100'lemeden önce daha hızlı gidiyordu bir kere %100 yaptım ve daha uzun dayanmaya başladı.
  • Rapid trigger teknolojisi çok iyi çalışıyor.
  • SteelSeries GG programı kesinlikle Apex Pro mini için fazlasıyla çeşitlilik sunmuş. Library kısmında bile +50 tane farklı eklenti vardır.
  • Omni Switch'lerde ileride kendi kendine basma problemi yaşanıyor denilmiş. Bu problemi switch ayarlarında bastığınızda algılama hassasiyetini 3 seviyesine çekerseniz düzelir.
  • Kablolu veya kablosuz modelde alsanız kablosu örgülü geliyor. Aşırı kaliteli bir hissiyat veriyor. (olması gereken)
  • Kablosuz modelinde 2.4G olarak kullanıyorum gecikmesi hiç yok. Tabii ki göremeyeceğimiz hissedemeyeceğimiz gecikmeler Mouse'larda bile oluyordur bu normal. Ama artık yeni teknolojide neredeyse 0 gibi bir şey.
  • Benim Apex Pro Mini Wireless modelim yanındaki aynı şekil Wireless kullanan mouse ve klavye ile kesinlikle bağlantı çarpışması vs. o gibi saçma durumlar kesinlikle yok. Bir yerde öyle bir yazı görmüştüm yan yana Wireless bir şey kullanamazsınız diye. Saçmalık ötesi bir şey. Böyle bir şeyin olması imkansız.

Onun dışında Wireless modelinin fiyatı şu an Trendyol'da 4000'TL. Kablosuz olan modeli ise 3499 TL. Bu para değer mi diye soracaksanız eğer hem ofisinizde hem evinizde taşınabilir bir klavye istiyorsanız kesinlikle değer. Ofisinizdeki hiçbir kimseyi rahatsız etmeyecek bir sesi mevcut. Bluetooth ile bağlantı sağlayabildiğiniz için şarjını fulleyip ofisinizdeki bilgisayarda kullanabilirsiniz. Dongle vs götürmenize gerek kalmadan çalıştırabilme özelliği gerçekten iyi. Gidip Apex Pro TKL Wireless modeline 7-8k para vermek yerine bu modeli alın aynı kaliteyi yaşayacaksınız. F tuşları yok diye kafanızda soru işareti kalmasın SteelSeries hepsini düşünüp F tuşları için vs SteelSeries tuşu koymuş bastığınızda sayılar F tuşlarına dönüşüyor ve basılı tutup o sayılara basarsanız aynı görevi görüyor. Bu duruma alışmak 1-2 gününüzü almaz. Bu klavyeyi kullandıktan sonra büyük klavye kullanmanız çok zorlaşıyor. Ben hem ofiste hem evde oyun oynarken kullandığım için bu kadar para verdim. İyi ki vermişim kesinlikle parasını hak ediyor. Sadece oyun oynayacaksanız kesinlikle bu parayı vermenize gerek yok.

Ek not: Klavye'yi alarken sitede büyük Shift tuşlu görsel kullanmış çoğu firma ama küçük Shift tuşlu versiyonu geliyor maalesef. Ben şu an hiç sorun yaşamadım küçük Shift olduğu için ama yaşayanlar olmuştur elbet.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hala memnun musun klavyeden ? Herhangi bir sorun yaşadın mı ? Üstelik klavyeyi alma sebebi bir nevi switchleri sonuna kadar kullanıp aktivasyon aralığını 0.1mm'ye indirmek değil mi ? Bence sırf sorunun çözülmesi sebebiyle 3'lere kadar çıkarmamız gerekiyorsa SteelSeries için büyük sıkıntı.

Omni Switch'lerde ileride kendi kendine basma problemi yaşanıyor denilmiş. Bu problemi switch ayarlarında bastığınızda algılama hassasiyetini 3 seviyesine çekerseniz düzelir.
Switch actuation mesafesini 0.1-0.2'de tutarsan tabii ki "kendi kendine" basar, hiçbirimizin parmağının mikrometre hassasiyette tuş basabildiğini zannetmiyorum. Ben şahsen henüz öyle bir şeyle karşılaşmadım ama OLED ekranda actuation kısmında bazı tuşların o 0.1-0.3mm civarı diyebileceğimiz kısımda titreştiğini gözlemledim. Normal kullanımda 1.8'de kullanıyorum, hassas kullanımda Rapid Trigger açıkken 1'de kullanıyorum. Zaten 1 dediğimiz bile tuşa değince aktifleşiyor, o 0. küsür mmler vantilatör rüzgarında bile aktifleşebiliyor :D. Yani basma problemi olduğunu zannetmiyorum, gereksiz aşırı hassaslıkla alakalı bir durum. Ya da manyetik switchlerin sensörleri takılı kalıyordur, o ayrı mesele.
Ek not: Klavye'yi alarken sitede büyük Shift tuşlu görsel kullanmış çoğu firma ama küçük Shift tuşlu versiyonu geliyor maalesef. Ben şu an hiç sorun yaşamadım küçük Shift olduğu için ama yaşayanlar olmuştur elbet.
Bu ANSI ve ISO dizilimle alakalı bir şey. Bizim fasonlar ikisini kombine ettiği için bunların farkını gördüğümüzde garipsiyoruz. ANSI Amerikanların kullandığı yarım Enter büyük LShift'li dizilim, bence ucube bir dizilim. ISO bizim Avrupa taraflarında asıl kullanılan büyük Enter küçük LShift'li dizilim, zaten bu büyük markaların TR layout olarak getirdikleri tüm klavyeler ve keycap paketleri de ISO temelli.

Geri
Yukarı