Stereo kulaklık 7.1 ses kartı ile Surround ses verir mi?

119076

Kilopat
Mesela elimizde 3.5mm girişli stereo bir oyuncu kulaklığı var. Bu kulaklığın yazılımla 7.1 özelliği var ancak biz donanımsal yollarla istiyoruz bunu. 7.1 ses kartı ile stereo kulaklık surrounda çevirilir yani uyum sağlar mı?

Surround doğrudan kulaklığın kendi yapısına bağlıdır. Stereo kulaklıklarda 2 sürücü olur ve Surround iki sürücü ile olacak şey değildir. Ses kartı da bu konuda bir işe yaramaz. Ancak Sanal Surround efekti verilebilir ki o da halihazırda varmış zaten.

Günümüzde birçok kulaklığın içinde zaten 7 tane ayrı ayrı sürücü yok tek bir sürücüye ses kartı vasıtasıyla EQ ayarıyla sürekli oynayarak Surround efekti veriyor. Birkaç istisna hariç Asus Strix 7.1, Razer Tiamat gibi, bunların içinde gerçekten 10 tane ufak sürücüler var 5 solda 5 sağda. Yani evet 7.1 özelliği olan bi ses kartı alırsanız aynı şey olur hatta cok iyi bir ses kartı ile daha iyi olur Asus Strix Soar mesela. :) 2. bi yöntem ise Razer Surround yazılımı, Razer'in ses kartsız kulaklıklarının yanında verdiği onboard ses kartı ile 7.1 almayı sağlayan yazılım. Bu sadece Razer kulaklıklar ile çalışmıyor, satılıyor bu yazılım. Bi yerden edinebilirsen onboard 7.1 yaparsın ama çok bişey bekleme, Arctis 3'de bu mantıkla çalışıyor onboard ses kartı ile 7.1 veriyor ama onun yazılımı kendine özel.

Son düzenleme:
Surround doğrudan kulaklığın kendi yapısına bağlıdır. Stereo kulaklıklarda 2 sürücü olur ve Surround iki sürücü ile olacak şey değildir. Ses kartı da bu konuda bir işe yaramaz. Ancak Sanal Surround efekti verilebilir ki o da halihazırda varmış zaten.
Aslında kendimi tam anlatamamışım. Benim de aklımdaki soru sanal olarak alır mıyız olduğu içinde sizde cevaplamışsınız. Kulaklık stereo olsa da ses kartı uygunsa sanal 7.1 elde edebiliyormuşuz. Teşekkürler

Günümüzde birçok kulaklığın içinde zaten 7 tane ayrı ayrı sürücü yok tek bir sürücüye ses kartı vasıtasıyla EQ ayarıyla sürekli oynayarak Surround efekti veriyor. Birkaç istisna hariç Asus Strix 7.1, Razer Tiamat gibi, bunların içinde gerçekten 10 tane ufak sürücüler var 5 solda 5 sağda. Yani evet 7.1 özelliği olan bi ses kartı alırsanız aynı şey olur hatta cok iyi bir ses kartı ile daha iyi olur Asus Strix Soar mesela. :) 2. bi yöntem ise Razer Surround yazılımı, Razer'in ses kartsız kulaklıklarının yanında verdiği onboard ses kartı ile 7.1 almayı sağlayan yazılım bu sadece Razer kulaklıklar ile çalışmıyor, satılıyor bu yazılım. Bi yerden edinebilirsen onboard 7.1 yaparsın ama çok bişey bekleme, Arctis 3'de bu mantıkla çalışıyor onboard ses kartı ile 7.1 veriyor ama onun yazılımı kendine özel.
Ben de Arctis 3 modeline sahibim ancak bu serinin genel sorunu olarak yazılımı kulaklığa etki etmiyor. Benim dışında başkaları da bu sorunu yaşamış. Mesela Arctis 3 stereo ama yazılımını kullanamadığım için 7.1 sanal yapamıyorum. Ben de düşündüm ki 7.1 ses kartı alsam yazılımın yapacağı işi yapar aynı efekti verir.

@119076 Şu kısımdaki ayar ne? O ayarı bir değiştirip denermisin 96k örnekleme hızında Surround efekti çalışmıyor diye biliyorum.

Dosya Ekleri

• kulaklık.PNG
    kulaklık.PNG
    22,2 KB · Görüntüleme: 617
Resimdeki ayarı sizin ki gibi yaptım ancak yazılım hala tepki vermiyor. Umarım SS firması yakın zamanda bunu güncellemeyle düzeltirler.
Valla garip benim G633 de öyle tepki vermiyordu bu ayarla düzeltmiştim hatta onun yazılımında yazıyor 96k örnekleme hızında ise surround çalışmaz diye. Sizdede bir şansımı deneyim ama olmadı. bilgisayarın kendi audio driveri ile çakışıyor olabilirmi?

Valla garip benim G633 de öyle tepki vermiyordu bu ayarla düzeltmiştim hatta onun yazılımında yazıyor 96k örnekleme hızında ise surround çalışmaz diye. Sizdede bir şansımı deneyim ama olmadı. bilgisayarın kendi audio driveri ile çakışıyor olabilirmi?
Sabahtan beri realtek driverlerini falan kurcaladım ama çözmedim bir türlü.

Bence Realtek driverini komple silin sonra Steelseries engine'ide silin sonra baştan sadece Steelseries'in yazılımını kurup deneyin. Bir şekilde Steelseries'in yazılımı onboard ses kartını kontrol edemiyor, bence çözülür yani ama bilmiyorum. Bütün Arctis 3'lerde varmı bu sorun?

Bence Realtek driverini komple silin sonra Steelseries engine'ide silin sonra baştan sadece Steelseries'in yazılımını kurup deneyin. Bir şekilde Steelseries'in yazılımı onboard ses kartını kontrol edemiyor, bence çözülür yani ama bilmiyorum. Bütün Arctis 3'lerde varmı bu sorun?
Yani herkeste bu sorun var diyemem ama yabancı ve yerli forumlarda denk geldim.
Tavsiyenizi uygulayacağım bu arada.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı