Stokta olmayan ürünün değişimi nasıl yapılır?

LEFT

Hectopat
Arkadaşlar, HyperX Solocast mikrofonum çalışmıyor. DOA raporu için Hakman Elektronik'e yazdığımda ürünün para iadesinin yapılabileceğini söyledi. Ürünü geçen sene 800 liraya almıştım ama şu an fiyatı 1800 lira. Değişim istediğimi belirttim, ürünün stokta olmadığını söylediler. Ben de ürünün muadili ile değiştirebileceklerinden bahsettim. Ürün ve muadillerinin distribütör stoklarında bulunmadığını söylediler. Ne yapabilirim?

Eskiden böyle bir durumda bir üst modelini veriyorlardı, ancak kanundaki bir açıklıktan faydalanılarak para iadesi yapılmakta. Tabii ülkemize gelen ürünlerin dolarla gelip türklirası ile satılması sonucu ürünün fiyatı her geçen gün değişmekte. Hakkınızı yasal yollardan başka aramaktan başka bir yol kalmıyor ama tüketici mahkemelerine önce bir başvurarak işlemin takibine başlayın derim.

Belirttiklerinden başka bir işlem yapamazlarmış.

Tamam arkadaşlar, daha fazla kişi yardımcı olmadığı için para iadesi alacağım. Herkese teşekürler.

Eskiden böyle bir durumda bir üst modelini veriyorlardı, ancak kanundaki bir açıklıktan faydalanılarak para iadesi yapılmakta. Tabii ülkemize gelen ürünlerin dolarla gelip türklirası ile satılması sonucu ürünün fiyatı her geçen gün değişmekte. Hakkınızı yasal yollardan başka aramaktan başka bir yol kalmıyor ama tüketici mahkemelerine önce bir başvurarak işlemin takibine başlayın derim.
Kanundaki açık nedir?

Değişim dediğiniz hakkın kanunda " imkan varsa ayıpsız misli ile değişim" şeklindedir.

Fakat bu satıcı stok yok diyerek hakkınızı kullanmanızı engelleyemez. THH yolu açık, ürünün distribütörleri ürünü temin edebiliyor mu incelenir, temin edilmiyorsabilirkişi tarafından ürünün piyasa araştırması yapılıp muadil ürünlerin listesi çıkarılır. Bu listeden hiçbirisi temin edilemiyorsa o zaman kanundaki imkan varsa ibaresi işler ve değişim hakkınızı kullanamazsınız. Yani kafalarına göre stok yok diyemezler.

Bana sorarsanız satıcıya haklarınızı bildiğinizi detaylıca belirtin ve satıcının elinde olan işinizi görecek bir ürüne güncel fiyat farkının yarısını verip almayı teklif edin. Yani ortayı bulmaya çalışın.

Olurda THH'ye başvuracak olursanız etiketlerseniz yardımcı olurum. Geçmiş olsun

Belirttiklerinden başka bir işlem yapamazlarmış.

Tamam arkadaşlar, daha fazla kişi yardımcı olmadığı için para iadesi alacağım. Herkese teşekkürler.

Yarım saat arayla aynı başlıklı 2 konu açılmış, yazdım diye bakmamıştım, yeni dikkatimi çekti.

Ekim ayının başında ürünü benden alıp değişim yapacaklarını söylediler. Verdim, 1.5 ay boyunca bekledikten sonra bir daha müşteri hizmetlerine yazdım. Değişim yerine para iadesi yapacağız dendi. Ürünün muadili ile değiştirilmesi gerektiğini söyledim. Onu da yapamıyorlarmış. En son para iadesine tamam dedim. Şimdi de para iadesi yaparken sorun çıkmış. Bundan 4 ay önce muhtemelen geç saatte yazdığım için şans eseri yabancı, çeviriyle yazışan biriyle konuşmuştum. Hiçbir kanıt istemeden halletmişti. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum.

Geri
Yukarı