Çözüldü Stokta olmayan ürünün üst modeli nasıl alınır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

68055

Hectopat
Makaleler
1
Stokta olmaması veyahut gönderilmemesi durumunda istediğim ürünün bir üst modelini temin edilmesi gerekiyor ise bu hakkımı resmi kaynak belirterek linkini atabilir misiniz?
Ürününüz bu koşullara uyuyor ise,

sebepler.PNG

Burada bulunan en alttaki bölüme göre ürünü misli ile değiştirilmesi yani üst modeli ile alınması gerekiyor.

sonuç.PNG

Kaynak:12151 TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN ...

1623259215019.png
https://www.mevzuat.gov.tr › 1.5.6502.doc

Son düzenleme:
Stokta olmaması veyahut gönderilmemesi durumunda istediğim ürünün bir üst modelini temin edilmesi gerekiyor ise bu hakkımı resmi kaynak belirterek linkini atabilir misiniz?
Ürününüz bu koşullara uyuyor ise,

Eki Görüntüle 1062272

Burada bulunan en alttaki bölüme göre ürünü misli ile değiştirilmesi yani üst modeli ile alınması gerekiyor.

Eki Görüntüle 1062273

Kaynak:12151 TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN ...

Eki Görüntüle 1062275
https://www.mevzuat.gov.tr › 1.5.6502.doc

Merhaba,

ürünün bir üst modelini temin edilmesi gerekiyor

Burada misli ile değişim yanlış anlaşılıyor. Misli, katı veya üstü anlamında değil muadili, aynısı veya benzeri anlamındadır.

Ayıplı mallardan doğan seçimlik haklarınızı kazanabilmeniz için öncelikle teknik servisin durumu raporlaması ve ayıplı mal şeklinde rapor alındığı halde karşı tarafın size ücret iadesi veya aynısının sıfırıyla değişim hakkınızı kullandırmamasıyla sorunun başlaması gerekiyor. Yani misli ile değişim yapabilmenizin ön koşulu olarak ücret iadesi alamıyor olmanız gereklidir. Satıcı size ücret iadesi verdiği halde bir şekilde THH'ye taşısanız dahi farklı bir sonuç alamazsınız.

Biraz daha toplamam gerekirse ayıplı ürün için size stokta olmaması nedeniyle ücret iadesi imkanı sunulduğunda kanunen ortada bir mağduriyet olmadığı için diğer seçimlik haklarınızı kazanamadığınız için kullanamazsınız.

Özcesi ücret iadesi veriliyorsa misliyle değişimde ısrar edemiyorsunuz. Çünkü, misli ile değişimi etkileyen farklı durumlar var. "İmkansızlaştırma" adı altında ürünün sıfırının üretimden kalkması(piyasadan kalktıysa vs.) sadece 1 tane sizin için yeniden üretemeyecek olmaları veya stok yoksa bunu bahane ederek direkt ücret iadesine yönlendirildiğinizde bunu kabul etmekten başka bir çareniz kalmıyor.

6502, zaten tüketici haklarını belirleyen resmi kaynak orada da böyle bir şey olmadığı için yazmıyor. Bunun dışında da bir kaynak yok.

Hocam muhtemelen klavye olayı için açtınız konuyu, ücret olarak 60TL'lik bir ürün gönderirler muhtemelen, muadili o oluyor çünkü.

Hocam muhtemelen klavye olayı için açtınız konuyu, ücret olarak 60TL'lik bir ürün gönderirler muhtemelen, muadili o oluyor çünkü.

Evet ve yine aldığınız ürünle aynı türde aynı markadan KDV dahil satış fiyatı bazında misliyle değişim alabilirsiniz. "60 liralık klavye aldım, stokta yoksa 120 liralık klavye gönderin" şeklinde çalışmıyor. Ki direkt ücret iadesi yaparlarsa veya siz ben bu markanın ve bu ürünün misli olacak şekilde yenisini istemiyorum dediğinizde KDV dahil satış fiyatını iade ederlerse zaten diğer senaryolar söz konusu olmuyor.

Edit: Bahsedilen diğer konuyu bilmiyorum ama tüm bu yazdıklarım zaten cihazın kullanıcı hatası ol(a)mayacak şekilde kutusundan ayıplı çıkması durumunda geçerli.

Evet ve yine aldığınız ürünle aynı türde aynı markadan KDV dahil satış fiyatı bazında misliyle değişim alabilirsiniz. "60 liralık klavye aldım, stokta yoksa 120 liralık klavye gönderin" şeklinde çalışmıyor. Ki direkt ücret iadesi yaparlarsa veya siz ben bu markanın ve bu ürünün misli olacak şekilde yenisini istemiyorum dediğinizde KDV dahil satış fiyatını iade ederlerse zaten diğer senaryolar söz konusu olmuyor.

Edit: Bahsedilen diğer konuyu bilmiyorum ama tüm bu yazdıklarım zaten cihazın kullanıcı hatası ol(a)mayacak şekilde kutusundan ayıplı çıkması durumunda geçerli.

Hocam olay şu sanırım fiyatı yanlış girilen Blue Switch bir klavye aldık 60 TL'ye. Ama bu klavye Blue Switch yani membran değil. Gönderilen ürün membran. Biz Blue Switch ürün istiyorsak bize benzerini gönderimini yapmazlar mı?

Hocam olay şu sanırım fiyatı yanlış girilen Blue Switch bir klavye aldık 60 TL'ye. Ama bu klavye Blue Switch yani membran değil. Gönderilen ürün membran. Biz Blue Switch ürün istiyorsak bize benzerini gönderimini yapmazlar mı?

Fiyatını veya ürün açıklamasını hatalı girdilerse aldığınız yere bağlı. İnisiyatif gösterip böyle bir şey yapabilirler ya da aradaki fiyat farkını ödeyin blue switch olanı gönderelim de diyebilirler. Ancak diğer konulara baktım ve bu satışı yapan yer çok iyi niyetli değil en güzeli açıklamasında olan ürünü göndermediniz, ben size bunu geri gönderiyorum siz de bana ücret iademi yapın diyerek ilişiği kesmek. Diğer tüm senaryolarda sorun yaşamanız çok mümkün. Eğer bunlara yanaşmazlar ise sipariş verirken gördüğünüz bilgilerle ve size gelen ürün faturasıyla farklı ürün gönderdiklerini ortaya koyarak THH'ye gidebilirsiniz.

Sizin özelinizde demiyorum ancak sıfır ve 60 liraya blue switch mekanik klavye almak şu piyasada imkansız gibi bir şey. Bu ürünün ya açıklamasında bir sorun vardır ya da gönderilecek olan "şey" canınızı çok sıkacak, üstelik alıp başka ürün geldi o oldu bu oldu diye geri dönüş yapanlar da var, balık baştan koktuğu halde neden aldınız?

Son düzenleme:
Fiyatını veya ürün açıklamasını hatalı girdilerse aldığınız yere bağlı. İnisiyatif gösterip böyle bir şey yapabilirler ya da aradaki fiyat farkını ödeyin Blue Switch olanı gönderelim de diyebilirler. Ancak diğer konulara baktım ve bu satışı yapan yer çok iyi niyetli değil en güzeli açıklamasında olan ürünü göndermediniz, ben size bunu geri gönderiyorum siz de bana ücret iademi yapın diyerek ilişiği kesmek. Diğer tüm senaryolarda sorun yaşamanız çok mümkün. Eğer bunlara yanaşmazlar ise sipariş verirken gördüğünüz bilgilerle ve size gelen ürün faturasıyla farklı ürün gönderdiklerini ortaya koyarak THH'ye gidebilirsiniz.

Sizin özelinizde demiyorum ancak sıfır ve 60 liraya Blue Switch mekanik klavye almak şu piyasada imkansız gibi bir şey. Bu ürünün ya açıklamasında bir sorun vardır ya da gönderilecek olan "şey" canınızı çok sıkacak, üstelik alıp başka ürün geldi o oldu bu oldu diye geri dönüş yapanlar da var, balık baştan koktuğu halde neden aldınız?

Gelen ürün çöp bir membran klavye kutusunu açmadan desteğe yazdık. Ürün Blue Switch olarak geçiyordu. Fiyat farkı konusunda ise tüketiciyi koruma kanunundan bir alıntı;
Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk borçlar kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.
Yani benden fiyat farkı isteyemezler asla bırakmayacağım bu olayı gerekirse THH'ye başvuracağımı belirttim. Uğraşırlarsa uğraşırım. Fiyatı hatalı girildiğini düşünüp almıştım ucuza mekanik alayım diye. Ama ürünün seri numarası 0120 olarak geçiyor onla aynı fiyatta olan diğer mekanik klavyeler 0563 ve türevleri şeklinde. Yani büyük ihtimal ellerinde kalan malı şirketin reklamını yapmak için 3-5 kişiye gönderdiler. Kalan kişilere 30 liralık çöp klavye yolladılar. Büyük ihtimal THH'ye başvurmadan alırım. Sıkıştıran bayağı kişi var firmayı.
En sonda ürünü iade etmemi istediler para iadesi yapacaklarını belirttiler. Bende ürünü istediğimi belirtip gerekirse THH'ye başvuracağımı bilmenizi rica ederim dedim.

Gelen ürün çöp bir membran klavye kutusunu açmadan desteğe yazdık. Ürün Blue Switch olarak geçiyordu. Fiyat farkı konusunda ise tüketiciyi koruma kanunundan bir alıntı;
Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk borçlar kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.
Yani benden fiyat farkı isteyemezler asla bırakmayacağım bu olayı gerekirse THH'ye başvuracağımı belirttim. Uğraşırlarsa uğraşırım. Fiyatı hatalı girildiğini düşünüp almıştım ucuza mekanik alayım diye. Ama ürünün seri numarası 0120 olarak geçiyor onla aynı fiyatta olan diğer mekanik klavyeler 0563 ve türevleri şeklinde. Yani büyük ihtimal ellerinde kalan malı şirketin reklamını yapmak için 3-5 kişiye gönderdiler. Kalan kişilere 30 liralık çöp klavye yolladılar. Büyük ihtimal THH'ye başvurmadan alırım. Sıkıştıran bayağı kişi var firmayı.
En sonda ürünü iade etmemi istediler para iadesi yapacaklarını belirttiler. Bende ürünü istediğimi belirtip gerekirse THH'ye başvuracağımı bilmenizi rica ederim dedim.

Çok iyi yapmışsınız. Böyle şeyler deneyen yerleri zaten sıkıştırın başları ağrısın ama benim dediklerim kanunla ilgili.

" Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır."

Bu dediğiniz THH'ye gitmeniz durumunda, burada çıkan dosya masrafları ürün tedarik süreçlerinde çıkabilecek masraflar, vb. durumlarda tüketiciye herhangi bir mastaf çıkmayacağını ve korkmaması gerektiğini bildirmek için yazılmıştır. Ve size satılan mal fiili anlamda bir işinizi görmeninizi ya da hayatınızı idame etmeniz aşamasında bir sorun yaratıyorsa sonrasında tazminat için dava da edebilirsiniz. Klavyenin hayatınızda böyle bir etkisi var ve bunu yasal yollardan ispat edebiliyorsanız onun da peşine düşmek zaten hakkınız.

Ancak şunu tekrar söylemek istiyorum bununla ilgili 6502 kanunu diyor ki sizin yaşadığınız gibi durumlarda satıcı fatura bedeli üzerinden KDV dahil ücret iadesi veriyorsa tüketici diğer seçimlik haklarını elde edemiyor. THH'ye gittiğinizde 3-4 ay gibi bir zamanda alacağınız sonuç yine ücret iadesi olacaktır. Çünkü, THH'ye gittiğinizde firma açıklamada hatalı bilgi girilmiş müşterimizi mağdur etmedik ücret iadesi verdik kendisi kabul etmedi vb. açıklamalar yaparsa THH yine farklı bir karar alamaz zaten.

Not: THH'nin aleyhinizde karar alması durumunda, satıcı firma THH savunmasını bir avukat aracılığıyla yaparsa ürünün satış bedeli üzerinden belirlenen aracılık ücretinin %12'sini siz ödersiniz.

Dakika 1.40

İmkan varsa misli ile değiştirilmesi ibaresi işte bizim Ülkemizin mevzuatı böyle ucu açık satıcı direkt olarak bu maddeyi imkanı yok olarak değerlendirebilir demektir.

Geri
Yukarı