Stop ettirmek araca zarar verir mi?

Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Selam arkadaşlar. Benim kardeşim yeni araba kullanmayı öğreniyor ve bugün ilk defa kullandı. Süreci anlatayım: Arabamız 92 model karbüratörlü ve tüplü spring. Kardeşim arabaya bindi, kontağı çevirdi çalışmadı. İkinci defa çevirdi bu sefer uzun tuttu bayağı ama yine çalışmadı. Üçüncü defa denedi yine çalışmayınca yanına geldim. Bir defa daha dene dedim. Gaz vermeden çalıştırmaya çalışıyormuş bilmediği için. Bu sefer ben sürdüm arabayı gideceğimiz yere kadar "sen de beni izle" dedim. Gelirken arabayı kardeşime verdim ve bir yerde yavaşlamamız gerekti. Yavaşladı tekrar kalkarken yine stop ettirdi. Toplamda 5 kez stop ettirdi. Bunun araca bir zararı olur mu?

Selam arkadaşlar. Benim kardeşim yeni araba kullanmayı öğreniyor ve bugün ilk defa kullandı. Süreci anlatayım: Arabamız 92 model karbüratörlü ve tüplü spring. Kardeşim arabaya bindi, kontağı çevirdi çalışmadı. İkinci defa çevirdi bu sefer uzun tuttu bayağı ama yine çalışmadı. Üçüncü defa denedi yine çalışmayınca yanına geldim. Bir defa daha dene dedim. Gaz vermeden çalıştırmaya çalışıyormuş bilmediği için. Bu sefer ben sürdüm arabayı gideceğimiz yere kadar "sen de beni izle" dedim. Gelirken arabayı kardeşime verdim ve bir yerde yavaşlamamız gerekti. Yavaşladı tekrar kalkarken yine stop ettirdi. Toplamda 5 kez stop ettirdi. Bunun araca bir zararı olur mu?
Triger kayışı zorlanır diye biliyorum.

Aküye zarar verebilir ve marşa zarar verebilir.

Sen adama teorik bilgi vermezsen adam ne yapsın? Kaç yıldır araba sürüyorum ben bile çalıştırırken gaza basmanın gerektiğini ilk defa duyuyorum. Önce düzgünce anlat sonra oturt koltuğa.

Manuel araçlarda debriyajdan dolayı stop ettiğinde şanzıman zarar görebiliyor diye biliyorum. Arkadaş öyle söylemişti bana, arabaları bu yüzden tamire gitmiş zamanında.

Sen adama teorik bilgi vermezsen adam ne yapsın? Kaç yıldır araba sürüyorum ben bile çalıştırırken gaza basmanın gerektiğini ilk defa duyuyorum. Önce düzgünce anlat sonra oturt koltuğa.

Manuel araçlarda debriyajdan dolayı stop ettiğinde şanzıman zarar görebiliyor diye biliyorum. Arkadaş öyle söylemişti bana, arabaları bu yüzden tamire gitmiş zamanında.
Benim öğretmem gereken bir şey yok. Her şeyi biliyor ve daha yeni ehliyetini aldı. Ama ilk defa tüplü araç kullandı. Dizel arabalarda veya benzinle çalışan arabalarda gaza basmaya gerek yoktur evet ama tüplü bir arabada kontağı çevirirken marşa basmazsanız çalışmaz. Özellikle kış gününde. Sanırım siz hep dizel araç kullandınız.

Arabayı stop ettirmenin zararından ziyade marş dinamosunu yakma durumu olabilir, kardeşinize aracı çalıştırırken ne kadar sürede kontağı çevireceğini öğretin en başta.
Normalde biliyor ama ilk defa tüplü araç kullanıyor ve araç eski olduğu için marşa basmadan çalışmayacağını bilmiyormuş. Hocam bu ilk defa oldu ama böyle ilk seferde hemen araç zarar görür mü ki?

Benim öğretmem gereken bir şey yok. Her şeyi biliyor ve daha yeni ehliyetini aldı. Ama ilk defa tüplü araç kullandı. Dizel arabalarda veya benzinle çalışan arabalarda gaza basmaya gerek yoktur evet ama tüplü bir arabada kontağı çevirirken marşa basmazsanız çalışmaz. Özellikle kış gününde. Sanırım siz hep dizel araç kullandınız.

Normalde biliyor ama ilk defa tüplü araç kullanıyor ve araç eski olduğu için marşa basmadan çalışmayacağını bilmiyormuş. Hocam bu ilk defa oldu ama böyle ilk seferde hemen araç zarar görür mü ki?
Dostum sen marşa 20 saniye civarı ve daha fazla basarsan marş dinamosu yanar. Çalışmıyorsa uzun süre zorlamayacaksın.

tüplü bir arabada kontağı çevirirken marşa basmazsanız çalışmaz. Özellikle kış gününde.
Yoo? Modern LPG'li araçlar önce benzinde çalışır, koşullar LPG'yle çalışacak hale gelince LPG'ye geçer/geçirilir. Modern diyorum tabii ama bizim 98 model araçta bile böyle bu. Kısacası her LPG'li araçta kontağı çevirirken marşa basılacak diye bir kaide yok. Sizin araç eski, manuel vites ve karbüratörlü olduğundan sistemi farklı belli ki. Bu bilgi de çocuğa vahiy inecek değil ya, siz anlatacaksınız.

Ehliyet alırken de 92 model karbüratörlü araçlara göre eğitmiyorlar herhalde insanı. Nereden bilsin çocuk?

Anlattıklarınızda araca zarar verecek bir şey yok, kontağı çevirip çalışmayınca biraz aküye, yavaşlayınca stop edince de biraz şanzımana ömür kaybettirilmiştir en fazla tahminimce. Dert edilecek bir şey değil.

Yoo? Modern LPG'li araçlar önce benzinde çalışır, koşullar LPG'yle çalışacak hale gelince LPG'ye geçer/geçirilir. Modern diyorum tabii ama bizim 98 model araçta bile böyle bu. Kısacası her LPG'li araçta kontağı çevirirken marşa basılacak diye bir kaide yok. Sizin araç eski ve karbüratörlü olduğundan sistemi farklı belli ki. Bu bilgi de çocuğa vahiy inecek değil ya, siz anlatacaksınız.

Ehliyet alırken de 92 model karbüratörlü araçlara göre eğitmiyorlar herhalde insanı. Nereden bilsin çocuk?

Anlattıklarınızda araca zarar verecek bir şey yok, kontağı çevirip çalışmayınca biraz aküye, yavaşlayınca stop edince de biraz şanzımana ömür kaybettirilmiştir en fazla tahminimce.
Siz anladığım kadarıyla fazla agresifsiniz. Ben kardeşimi suçlamıyorum. Ehliyeti aldı ve kendinden emin şekilde "ben sürerim" dedi, araca bindi. Bu durumda "hayır, süremezsin" şeklinde bir cevap verip onun hevesini kırmak istemedim. Ne yapacağını görmek için izledim. Ve sorduğum soru "...araca zarar gelir mi?" şeklindeydi. Sizden bana kardeşimi savunmanızı ya da aracın nasıl çalıştığını anlatmanızı istemedim. Hepsinden bağımsız gaz vermeden eski model tüplü bir aracı çalıştırsanız bile çok zor çalışır. İllaki çalıştıktan sonra yine gaz vererek motoru ısıtmanız gerekir. Yoksa stop eder. Çünkü araç çok eski. Bu kadar uzatmanın bir anlamı yoktu doğrusu. Dostum sen marşa 20 saniye civarı ve daha fazla basarsan marş dinamosu yanar. Çalışmıyorsa uzun süre zorlamayacaksın.
Anladım, teşekkürler.

Geri
Yukarı