Stop ettirmek araca zarar verir mi?

Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Selam arkadaşlar. Benim kardeşim yeni araba kullanmayı öğreniyor ve bugün ilk defa kullandı. Süreci anlatayım: Arabamız 92 model karbüratörlü ve tüplü spring. Kardeşim arabaya bindi, kontağı çevirdi çalışmadı. İkinci defa çevirdi bu sefer uzun tuttu bayağı ama yine çalışmadı. Üçüncü defa denedi yine çalışmayınca yanına geldim. Bir defa daha dene dedim. Gaz vermeden çalıştırmaya çalışıyormuş bilmediği için. Bu sefer ben sürdüm arabayı gideceğimiz yere kadar "sen de beni izle" dedim. Gelirken arabayı kardeşime verdim ve bir yerde yavaşlamamız gerekti. Yavaşladı tekrar kalkarken yine stop ettirdi. Toplamda 5 kez stop ettirdi. Bunun araca bir zararı olur mu?

Benzinli ve dizel. Bizim arabada tam tersi, frene basmazsan çalışmıyor.
Ben de bunu yeni öğrendim. Teşekkür ederim.

Selam arkadaşlar. Benim kardeşim yeni araba kullanmayı öğreniyor ve bugün ilk defa kullandı. Süreci anlatayım: Arabamız 92 model karbüratörlü ve tüplü spring. Kardeşim arabaya bindi, kontağı çevirdi çalışmadı. İkinci defa çevirdi bu sefer uzun tuttu bayağı ama yine çalışmadı. Üçüncü defa denedi yine çalışmayınca yanına geldim. Bir defa daha dene dedim. Gaz vermeden çalıştırmaya çalışıyormuş bilmediği için. Bu sefer ben sürdüm arabayı gideceğimiz yere kadar "sen de beni izle" dedim. Gelirken arabayı kardeşime verdim ve bir yerde yavaşlamamız gerekti. Yavaşladı tekrar kalkarken yine stop ettirdi. Toplamda 5 kez stop ettirdi. Bunun araca bir zararı olur mu?
Şöyle bir özet geçeyim. Çok abartılacak bir zararı olmazmış. İllaki zararı olur ama öyle arabayı sanayiye çekecek kadar olmazmış. Tabiki bu tür hatalar devam ettirilmezse. Ayrıca şunun da altını çizeyim. Bilmeyen arkadaşlar var. Karbüratörlü eski model tüplü araçlar gaz vermeden çalıştırılmaz. Çalıştırmaya çalışırsanız kontağı çok uzun süre çevirmeniz gerekir ki bu da marş motorunu yakar. Yeni model enjeksiyonlu araçlarda çalıştırırken gaza basmanıza gerek yoktur. Ancak yeni model diyince kafanız karışmasın. 98 model bir araçta bile enjeksiyon olabiliyor. O yüzden yeni modelden ziyade yeni teknoloji desek daha uygun olur. Keyifli günler dilerim.

Ben de bunu yeni öğrendim. Teşekkür ederim.

Şöyle bir özet geçeyim. Bu tür stop ettirme vakalarının çok abartılacak bir zararı olmazmış. İllaki zararı olur ama öyle arabayı sanayiye çekecek kadar olmazmış. Tabiki bu tür hatalar devam ettirilmezse. Ayrıca şunun da altını çizeyim, bilmeyen arkadaşlar var: Karbüratörlü eski model tüplü araçlar gaz vermeden çalıştırılmaz. Çalıştırmaya çalışırsanız kontağı çok uzun süre çevirmeniz gerekir ki bu da marş motorunu yakar. Yeni model enjeksiyonlu araçlarda çalıştırırken gaza basmanıza gerek yoktur. Ancak yeni model diyince kafanız karışmasın. 98 model bir araçta bile enjeksiyon olabiliyor. O yüzden yeni modelden ziyade yeni teknoloji desek daha uygun olur. Keyifli günler dilerim.

Son düzenleme:
Araç eskide olsa gaz vermeden çalışır. 60ların karbüratörlü amerikanlarını kullandım, tek marş marşı duyar duymaz alıyordu AMA; eski tip karbüratörlü araçlarda LPG varsa o zaman zor çalışabiliyor ve gaz vermek gerekebiliyor. Araç geç çalışıyorsa marşı arada "dinlendirin".

Stop ettirmenin zararıda o sırada motora ve şanzumana ani güç bindiği için motor kulaklarının ömründen yer sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı