Stres testinde atmayan PC oyundayken restart atıyor

musti463

Hectopat
Daha fazla  
PUBG, Batman Arkham Knight, GTA V gibi oyunlarda ara ara reset atan PC'imin anakartından şüpheleniyordum. Nitekim arkadaşımın Anakart ve İşlemcisi üzerinde sistemimin geri kalan parçalarını test ettiğimde yine reset attı. Anakartımın ve İşlemcimin problemli olmadığını anlamış oldum. Şuan birinci şüpheli ekran kartım ikincisi ise Power Supply. Fakat şöyle bir gıcık durum var.

1-Asus GPU Tweak ile ekran kartımın max. güç tüketimini %100'den %50'ye düşürdüğümde oyundayken PC reset atmıyor.
2-Asus GPU Tweak de GPU max. güç tüketimini %100 yapıp hem intel XTU ile hem Aida64 ile CPU, GPU, Memory stres testlerinde PC reset atmıyor. Hepsini aynı anda yapıp PSU'mu zorlamak istedim ama reset atmadı.
3-Oyunların kurulu olduğu harddiskimin fiziksel hasar aldığını düşünüp aynı oyunu SSD olan C:'ye yükledim fakat oyunda yine reset yedim.
4-İnternetteki yazılımsal tüm olayları denedim. Güç Seçeneklerinden, Çalıştırdan vs vs. Hiçbiri çözüm olmadı. Windows forum yardımlarındaki yazılımsal tavsiyelerde fayda etmedi
5- BIOS'u en son sürüme güncelledim yine durum aynı.

Daha önce benzer sorun arkadaşımın bilgisayarında cereyan etmişti. Anakartını değiştirerek sorun çözülmüştü. Fakat onun sisteminde ekran kartı PCI-E üzerinden besleniyordu. Ekran kartı eski olduğu için ekstra güç kablosu bağlanmıyordu. Benimkinde(Asus GTX1080) ise bildiğiniz üzere 8pin ve 6pin güç girişi mevcut. Sorun bence GPU veya PSU da ama neden stres testinde reset atmıyor. Cevabı olan arkadaşlar var mı? Konuyu detaylı anlattım. İleride benzer sorunu yaşayacak arkadaşlara rehber olsun istedim. Teşekkürler.

Sistemim:

Windows 10 64Bit Single Language (Ağustos Sürümünü Yeni Download Edip de Kurdum)
Intel 4790K CPU
ASUS GTX1080 GPU
Gigabyte Z97X Gaming 3 v1.0 Anakart
Kingston HyperX Savage 16GB 1600MHz RAM (2x8)
Samsung EVO 250GB SSD
Seagate 2TB HDD
Cooler Master G750M 80+ PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum yaşadığın sorunun aynısı bende de mevcut, ben de herşeyi denedim ve aynı sorunlar hep... Aynı şekilde ekran kartı veya PSU'dan şüpheleniyorum, cozebildin mi?

Aslında tüm donanımları senin dediğin gibi test ettim, ama hepsini, tek sorun oyun açınca oluyor, bütün test programlarını bir arada açtım ısınmadan felan kaynaklı değil, makine deli gibi çalışıyor, sıcaklık oyundakilerden daha çok artıyor ama reset atmıyor... Ben artık sorunun güç kaynağında olduğunu düşünüyorum çünkü bizimle aynı sorunu yasayan bir kac kisi bu sekilde çözmüş

Arıza devam ediyor. Sıcaklık sorunu yok GTX 1080 OC'siz ne kadar ısınabilir ki? GPU sıcaklığı 60 civarında, CPU sıcaklığı da 60 civarında. Soğutma sistemimde hiçbir sorun yok.

Arıza devam ediyor. Sıcaklık sorunu yok GTX 1080 OC'siz ne kadar ısınabilir ki? GPU sıcaklığı 60 civarında, CPU sıcaklığı da 60 civarında. Soğutma sistemimde hiçbir sorun yok.
Sorun büyük ihtimalle PSU'dan kaynaklı. Marka model farketmeksizin bazı PSU'lar oyun esnasında gerekli gücü veremedikleri için reset atıyor PC. Aynı problemi Corsair VS650 80+ ile ben de yaşıyorum.

SATA data kablolarını ve güç kablolarını değiştirdim sorun devam ediyor. Powerım 750W sistemimin toplam çektiği güç Max. 420W civarı. Powerın bunu karşılayamaması imkansız. 1 yıldır çalışıyordu. Ya PSU arızalı ya ekran kartı. Kardeşimin PC'sine takacağım ekran kartımı sonrasında onun PSU'yu benim PC'de benim ekran kartımla test edeceğim. Ondan sonra problemin kaynağı ortaya çıkacaktır. Sonuçları paylaşacağım.

Mutlaka haberdar ederseniz sevinirim. Sorun güç kaynağında mı yoksa ekran kartında mı öğrenmek güzel olur. Çünkü GTX 970 ve Corsair VS650W ile bende aynı problemi yaşıyorum kaç gündür. Çıldırmak üzereyim artık. Elimde imkan olmadığından deneyemiyorum da başka ekipmanlarda :/

Geri
Yukarı