Bilgisayar aralıklarla reset atıyor

Falcon042

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
PC'yi yormama rağmen basit bi tarayıcı gezintisinde dahi belirsiz aralıklarla PC reset atıyor ve bu özellikle oyunlarda çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Sorunun donanımdan ziyade yazılımdan olduğunu düşünerek öncelikle tüm driverları güncelleyerek işe başladım ve sonuç vermedi, BIOS ve Windows güncellemelerini de yaptım yine sonuç alamadım.

Sadece Steam kütüphanesini yedekleyerek format attım ve değişen bir şey olmadı. Artık sorunun donanımdan kaynaklandığını düşünmeye başladım ve kolları sıvadım. Öncelikle termal macunu yeniledim halbuki değerleri sürekli kontrol ediyordum ve şu sıcak yaz günlerinde dahi boşta 40 yükte 65 dereceleri geçmiyordu. Thermaltake TG4 kullandım ve öncesinde de kullanıyordum gayet memnundum.

Fakat o da ne bilgisayarı açmam ile hiçbir uygulama çalıştırmadan işlemci 100 dereceleri gördü hemen kapattım ve termal macunu düzgün sürmediğimi düşünerek soğutucuyu söktüm fakat termal macun gayet iyi duruyordu yine de önceki macunu silip bir daha sürdüm ve PC'yi bir daha açtım. Baktım ki sıvı soğutucumun pompası çalışmıyor. Biraz uğraştan sonra düzeltemeyeceğime karar verip bir sıvı soğutucu daha aldım ve sorunsuz bir şekilde taktım ısı değerleri normale döndü hatta 3-4 derece civarı kazanımım oldu fakat bilgisayar reset atmaya devam etti.

Son birkaç saattir de pompa ve fanlar silent mod da olmasına rağmen gereğinden fazla ses çıkarıyor özellikle pompanın sesi başımı ağrıttı diyebilirim halbuki ilk birkaç saatte sessizliğine hayran kalmıştım. Bu arada yeni soğutucu Cooler Master Masterliquid 240L RGB modeli.

Ayrıca dikkatimi çeken reset attıktan sonra anakart üstündeki hata ledlerinin hepsi sırayla yanıyor sönüyor ve anakartın kılavuzunda bu LED'lerin ne anlama geldiğini bulamadım. LED'ler; VGA- CPU- Boot - DRAM şeklinde. Sistem özelliklerini imzam da görebilirsiniz. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı