Rehber STRIX RX 570 sadece bir dosya ile yük altında 59 derecede çalıştırmak

Tseenka

Kilopat
Makaleler
1
Yer
C:\Config.Msi
Daha fazla  
NOT: Bu dosya aynı ekran kartı olsa dahi uyguladığınızda stabil çalışacağının garantisi yoktur, eğer yaptıktan sonra sistem kitlenirse bilgisayarınızı zorla kapatın çünkü WattMan bir hata ile karşılaştığında sistemi kitliyor ve dosyanın etkisini kaldırıyor, o yüzden risk alarak yapın ve bir şey olduğunda "Senin bir şey bildiğin yok, sistemim bozulmaktan ucuz kurtuldu" gibi şeyler yazmayın.

Undervolt dosyası (İngilizce isim koyma gibi bir takıntım var.):

RX 570 bildiğiniz üzere 1.150 mV çekmekte (Şehir besliyoruz sanki), bu kartın fazla voltajdan yani güç çekmesinden ısınmasına sebep olmakta, buna ek GPU üzerinde takıldığım ikinci bir sıkıntı var, her 1 derece artışta çekirdek hızı düşüyor, düştükçe düşüyor, 1300 MHz yazmasına rağmen GPU 1000-1100 frekansında çalışmakta ve bu frekans bu GPU için oldukça düşük, hem sebepsiz bir performans düşüşü hem de stabilite sorununa sebebiyet vermekte, her ne kadar Afterburner'da hep 1300 MHz gösterse de diğer uygulamalardan ve FurMark'tan kontrol ettiğimde düşük frekansta çalışıyor, yaptığım Undervolt dosyası ekran kartına 0.950 mV voltaj vermekte ve ek olarak stabilite sorununu çözmekte ve ekran kartını yük altında 59-64 derecelerde çalıştırmakta, çekirdek hızının düşük olma ve stabilite sorununu garip bir şekilde çözmeyi başardım, bunu yapmak için çerkidek hızını 50 MHz düşürdüm, normalde performans düşmesi gerekirken garip bir şekilde performans artışı yakaladım, bu da kanıtım olsun.

Ekransad Alıntısı.JPG

Arkadaşımdaki Stock RX 580 ile karşılaştırması aşağıdaki linktedir;

FurMark'da kart RX 580'den hızlı gözükmekte, normalde VRAM frekansı arttırıp verimliliğide arttırmayı düşünüyordum fakat ne yaparsam yapayım ekran kartı VRAM frekansını arttırmamı kabul etmedi, ek olarak fan sesinden rahatsız olursanız fan yüzdelerini düşürebilirsiniz, tavan sıcaklık 66'lara çıkabilir bunu yaparsanız, bu fan ayarını yapma sebebim GPU'yu 60 derece altında tutma hedefimdi.
Bu Undervolt dosyasını yapmayı nasıl başardım? Bunu yapmamda yardımcı olan @r.yasar10 hocamın yaptığı Undervolt rehberiydi, bu değerlere hep OCCT'de stabilite testi yaparak ulaştım, eğer bir değer ile oynadığımda 1 hata bile verse testi durdurup voltajını azaltıp alçaltıp yeniden teste soktum, hata ile karşılaşmadığımda kart için stabil bir Undervolt dosyası yaratmış oldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aynı ekran kartı bende de var. Google ve Zoom'da 30-35 derece ancak yük altında 75 dereceye dayanıyor fanlar %80'de olmasına rağmen. Stok halinde kullanıyorum. Kasam iyi değil. Sizce gireyim mi bu topa? Yoksa MSI Afterburner üzerinden yavaş yavaş mı düşüreyim?

Bende ki değerlerde böyle hocam zaten undervolt yapmıştım önceden ancak bir kez daha kontrol etmek istedim sizi görünce. Isı anlamında 76 derece yazıyor ancak oyunlarda hiç bir şekilde 66 dereceyi geçmiyor. Burada sanırım fazla zorlandı kart. Voltaj değerini 968'e kadar düşürebiliyorum ancak çokta sınırlarda dolaşmak istemediğimden 990'da kullanıyorum.
Screenshot_2.png

Hocam aynı ekran kartı bende de var. Google ve Zoom'da 30-35 derece ancak yük altında 75 dereceye dayanıyor fanlar %80'de olmasına rağmen. Stok halinde kullanıyorum. Kasam iyi değil. Sizce gireyim mi bu topa? Yoksa MSI Afterburner üzerinden yavaş yavaş mı düşüreyim?

Sürücü üzerinden attığım dosyayı deneyebilirsin.
Elinize sağlık hocam. Günlerdir adam akıllı UV ayarı bulmaya çalışıyordum aynı model kartım için. Bu ayarları hemen deneyip bilgi vereceğim.
Uyguladıktan sonra OCCT üzerinde 5-10 dakika test edin, kart birebir aynı olsada benim arkadaşımda hata verdi voltajı yükseltmek zorunda kaldık.

Son düzenleme:
Bende ki değerlerde böyle hocam zaten undervolt yapmıştım önceden ancak bir kez daha kontrol etmek istedim sizi görünce. Isı anlamında 76 derece yazıyor ancak oyunlarda hiç bir şekilde 66 dereceyi geçmiyor. Burada sanırım fazla zorlandı kart. Voltaj değerini 968'e kadar düşürebiliyorum ancak çokta sınırlarda dolaşmak istemediğimden 990'da kullanıyorum.
Eki Görüntüle 903300
Hocam bende RX 580 8GB var 4292 puandayım siz RX 570 ile nasıl 4695 puan aldınız? Benim kart mı sıkıntılı?

Hocam bende RX 580 8 GB var 4292 puandayım siz RX 570 ile nasıl 4695 puan aldınız? Benim kart mı sıkıntılı?

Hayır, kartın sıkıntılı değil, çekirdek saat hızı RX 500 serisi kartlarda her 1 derece artışta düşmekte, ilk performans ve stabilite kaybı buradan geliyor, bunu çözersen kart daha stabil çalışır ve daha verimli olur ayrıca VRAM Zamanlaması var, bunu 2'ye aldığıdna verimlilik artıyor nasıl olduğunu bende bilmiyorum ama artıyor, bir de kart aslında 72 dereceden sonra kendini frenlemeye başlıyor, Undervolt yaparak performans artışı almamın asıl sebebi bu, salak saçma şeyler uygulamışlar ekran kartına o yüzden GPU boş yere kendini frenlemekte, RX 570'in asıl potansiyeli OC olmadan böyle olmalı, RX 580 ile bu daha yüksek olabilir 4700 ile 4800 arası ama benim yaptığımı yapanlar benden 50-70 puan daha üstte, eminim yukardaki 4695 puan alan hocam aynı mantık ile Undervolt yaptı.

Hayır, kartın sıkıntılı değil, çekirdek saat hızı RX 500 serisi kartlarda her 1 derece artışta düşmekte, ilk performans ve stabilite kaybı buradan geliyor, bunu çözersen kart daha stabil çalışır ve daha verimli olur ayrıca VRAM Zamanlaması var, bunu 2'ye aldığıdna verimlilik artıyor nasıl olduğunu bende bilmiyorum ama artıyor, bir de kart aslında 72 dereceden sonra kendini frenlemeye başlıyor, Undervolt yaparak performans artışı almamın asıl sebebi bu, salak saçma şeyler uygulamışlar ekran kartına o yüzden GPU boş yere kendini frenlemekte, RX 570'in asıl potansiyeli OC olmadan böyle olmalı, RX 580 ile bu daha yüksek olabilir 4700 ile 4800 arası ama benim yaptığımı yapanlar benden 50-70 puan daha üstte, eminim yukardaki 4695 puan alan hocam aynı mantık ile Undervolt yaptı.
Hocam RX 580 için önerdiğiniz bir ayar var mı? Son 2 gündür WattMan ile uğraşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı