Rehber STRIX RX 570 sadece bir dosya ile yük altında 59 derecede çalıştırmak

Hocam RX 580 için önerdiğiniz bir ayar var mı? Son 2 gündür WattMan ile uğraşıyorum.

Karttan karta değişmekte, birebir aynı karta birebir aynı Undervolt'u yapsanız olmama gibi bir durum var, kendiniz deneyip bulacaksınız, örnek olarak 4695 puan alan hocamın ayarını denediğimde OCCT'de çok fazla hata aldım lakin onda bir sıkıntı yok.

Kartın silikon kalitesine göre değişmekte bu değerler. 968mV'ye kadar düşürebilmekteyim hatta. Birazcık şans işi tabii.

@Tseenka Hocam birkaç ayar deneyip FurMark ile FPS testi yaptım ve sonuçlar gerçekten garip:

%-25 frekans 4302 58 derece
%-20 frekans 4358 60 derece
%-15 frekans 4202 62 derece

%-25 frekans 4262 62 derece güç limiti 50
%-20 frekans 4280 60 derece güç limiti 50
%-15 frekans 4202 62 derece güç limiti 50

Ayrıca dediğiniz şeyde oldu kart 60 derece olduğu zaman yavaş yavaş FPS düştü. Kartım için ideal UV ayarını nasıl bulabilirim? Hangi ayarı kısıp hangi ayarı arttırmalıyım? Deneyip bulacaksınız diyorsunuz ama daha neyi deneyeceğimi anlamadım. kimi diyor frekansı 15 MHz kıs kimi diyor 50'şer 50'şer indir. Bana yardımcı olur musunuz? Gerçekten kafam karıştı.

@Tseenka Hocam birkaç ayar deneyip FurMark ile FPS testi yaptım ve sonuçlar gerçekten garip:

%-25 frekans 4302 58 derece
%-20 frekans 4358 60 derece
%-15 frekans 4202 62 derece

%-25 frekans 4262 62 derece güç limiti 50
%-20 frekans 4280 60 derece güç limiti 50
%-15 frekans 4202 62 derece güç limiti 50

Ayrıca dediğiniz şeyde oldu kart 60 derece olduğu zaman yavaş yavaş FPS düştü. Kartım için ideal UV ayarını nasıl bulabilirim? Hangi ayarı kısıp hangi ayarı arttırmalıyım? Deneyip bulacaksınız diyorsunuz ama daha neyi deneyeceğimi anlamadım. Kimi diyor frekansı 15 MHz kıs kimi diyor 50'şer 50'şer indir. Bana yardımcı olur musunuz? Gerçekten kafam karıştı.

Önce kartın Stock frekansta stabil çalışmasını sağlayan en düşük voltajı bulman lazım, ben frekans düşürmeden 1.150'den 0.987'e kadar düşürdüm, daha da düştüğümde stabilite bozuldu ve çekirdek hızı sorunu hala çözülmemişti, çözmek için -50 MHz ile 0.950 voltaj verince hem stabiliteyi hem çekirdek saat hızı düşme olayını çözdüm, karta her frekans voltaj atayışında kontrolü en doğru şekilde yapman için OCCT yüklemen lazım ve 5 dakika boyunca çalıştırman lazım, 5 dakika içinde hata verdiyse stabilite sorunu vardır, 5 dakika sonrasında vermediyse hiç vermez, böyle böyle deneye deneye bulucan, ayrıca aşşağıda kırmızı çizili yeri bendeki gibi yap.
Ekran dsadqaAlıntısı.JPG

Önce kartın Stock frekansta stabil çalışmasını sağlayan en düşük voltajı bulman lazım, ben frekans düşürmeden 1.150'den 0.987'e kadar düşürdüm, daha da düştüğümde stabilite bozuldu ve çekirdek hızı sorunu hala çözülmemişti, çözmek için -50 MHz ile 0.950 voltaj verince hem stabiliteyi hem çekirdek saat hızı düşme olayını çözdüm, karta her frekans voltaj atayışında kontrolü en doğru şekilde yapman için OCCT yüklemen lazım ve 5 dakika boyunca çalıştırman lazım, 5 dakika içinde hata verdiyse stabilite sorunu vardır, 5 dakika sonrasında vermediyse hiç vermez, böyle böyle deneye deneye bulucan, ayrıca aşşağıda kırmızı çizili yeri bendeki gibi yap.
Eki Görüntüle 908440
Güç ayarını ne yapayım hocam?

Güç ayarını ne yapayım hocam?

Onu ellemenizi önermiyorum, düşürürseniz performans sınırlanır kart kendini veremez, zaten o yüzden Undervolt yapıyoruz, güç sınırı yaparsak hem güce hem performansa sınır koycaz, Voltaj düşürürsek hem performansı arttırıp hem de güç tüketimini azaltıcaz, benim RX 570'im 150W ile çalışması gerekirken yük altında 134'ü geçmiyor.

Onu ellemenizi önermiyorum, düşürürseniz performans sınırlanır kart kendini veremez, zaten o yüzden Undervolt yapıyoruz, güç sınırı yaparsak hem güce hem performansa sınır koycaz, Voltaj düşürürsek hem performansı arttırıp hem de güç tüketimini azaltıcaz, benim RX 570'im 150W ile çalışması gerekirken yük altında 134'ü geçmiyor.
Hocam kusura bakmayın ben biraz cahilim bu konularda da
technopat3.png

Burada durum 7 ve onun altındaki voltajı indirdiğim zaman diğerlerini kaç yapmam lazım? Bu arada gerçekten kusura bakmayın dalga geçiyor gibi durabilirim.

Hocam kusura bakmayın ben biraz cahilim bu konularda da
Eki Görüntüle 908456
Burada durum 7 ve onun altındaki voltajı indirdiğim zaman diğerlerini kaç yapmam lazım? Bu arada gerçekten kusura bakmayın dalga geçiyor gibi durabilirim.

İlk 3 durum dışında diğer son 5 durumu 1100'den üstte olduğu için birbirlerine eşit yapabilirsiniz, eşit frekans atayabilirsiniz.
Ekran Alıntıdsası.JPG

Buradan mantık kurabilirsiniz.

Bu ayarları AMD Memory Tweak programı ile yapabilirsiniz. Artı olarak Zero RPM özelliğini de kullanabilirsiniz. 55 derece üstünde fanın çalışmasını sağlayabilirsin yani. Diğer türlü sürekli fan çalışacaktır. AMD'nin kendi programında işlem yapınca Zero RPM kullanamıyoruz çünkü.
Screenshot_1.png

Yeni konular

Geri
Yukarı