Stuttering sebebi oyun optimizasyonu mudur?

MOSYONnn

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Stuttering belası yüzünden oyunlardan zevk alamıyorum, bazı oyunlar stuttering FPS düşmesi saçma yerlerde hep yapıyor. Ya da aynı yerlerden geçerken ya da aynı hamleleri yaparken oluyor. Oyun su gibi akarken bazı yerler baş belası oluyor.

Ben dedim ki neden bilgisayarıma suç atıyorum, bu benim bilgisayarımla alakalı değil oyunla alakalı olmalı. Çünkü aynı yerlerde aynı şekilde neden stuttering olsun.

Örneğin, State of Decay 2 oyununda zombi öldürdüğüm her an stuttering oluyor. Kafası patladığı gibi FPS düşmesi yapıyor :D

Adam bazı oyunların bazı yerlerinde FPS düşmesi oluyor diye belirtmiş hala daha sistem detayı driverlar güncel mi diye soranlar var? Sürekli oluyor dese anlarız sorun istediğinizi ama okuduğunuzu anlayın önce.

Konuya gelecek olursak sorun senin de dediğin gibi sisteminde değil dostum. Sorun oyunların optimizasyonunda. İster RTX 3060 ister 4090 olsun fark etmez oyunda bulunduğun yeri optimize etmemişlerse takılma olur. Bunu ben de önceden kafama çok takardım. Mesela Cyberpunk 2077'de belli başlı yerlerde başıma geldi. Özellikle köprü altlarından arabayla hızla geçerken... İzlediğim tüm Cyberpunk test videolarında tüm kartlarla farklı sistemlerle herkesin yaşadığını gördüm. Konsollardan PC'ye port edilen oyunlarda daha sık oluyor. Çoğu kişi farkına varmıyor bile. Varsa da umursamıyor.

Günümüz oyunlarında daha çok karşılaşıyoruz. Sürekli olmadığı müddetçe belli başlı yerlerde bu takılmalar oluyorsa kafaya takılacak bir şey değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adam bazı oyunların bazı yerlerinde fps düşmesi oluyor diye belirtmiş hala daha sistem detayı driverlar güncel mi diye soranlar var? Sürekli oluyor dese anlarız sorun istediğinizi ama okuduğunuzu anlayın önce.

Konuya gelecek olursak sorun senin de dediğin gibi sisteminde değil dostum. Sorun oyunların optimizasyonunda. İster Rtx 3060 ister 4090 olsun farketmez oyunda bulunduğun yeri optimize etmemişlerse takılma olur. Bunu ben de önceden kafama çok takardım. Mesela Cyberpunk 2077'de belli başlı yerlerde başıma geldi. Özellikle köprü altlarından arabayla hızla geçerken... izlediğim tüm Cyberpunk test videolarında tüm kartlarla farklı sistemlerle herkesin yaşadığını gördüm. Konsollardan Pc'ye port edilen oyunlarda daha sık oluyor. Çoğu kişi farkına varmıyor bile. Varsa da umursamıyor.

Günümüz oyunlarında daha çok karşılaşıyoruz. Sürekli olmadığı müddetçe belli başlı yerlerde bu takılmalar oluyorsa kafaya takılacak bir şey değil.
Cevap vermeye değer bilgi dolu bir yazı, çok güzel yazmışsınız ağzınıza sağlık. Evet gerçekten öyle katılıyorum. Bende bakıyordum adamlar RTX 4090'da bile aynı şeyi yaşıyor.

Dediğiniz gibi takıntılı bir insan için zor bir mevzu atlatması sancılı. Keşke o umursamayanlardan olabilsem :D. Ayrıca sadece oyun optimizasyonu değil Windows'da suçlu... İşini düzgün yapamıyor.

Cevap vermeye değer bilgi dolu bir yazı, çok güzel yazmışsınız ağzınıza sağlık. Evet gerçekten öyle katılıyorum. Bende bakıyordum adamlar RTX 4090'da bile aynı şeyi yaşıyor.

Dediğiniz gibi takıntılı bir insan için zor bir mevzu atlatması sancılı. Keşke o umursamayanlardan olabilsem :D. Ayrıca sadece oyun optimizasyonu değil Windows'da suçlu... İşini düzgün yapamıyor.

Windows'u optimize edecek ayarları kullanarak sorununuzu çözerdik ama nasıl isterseniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı